Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować: wybory samorządowe

Monika Pawlak
Lokale wyborcze czynne są od 8 do 22.
Lokale wyborcze czynne są od 8 do 22. Krzysztof Szymczak
W wyborach samorządowych głosować może każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie danej gminy lub miasta.

W przeciwieństwie do wyborów prezydenta RP, nie można głosować poza miejscem zamieszkania. Ale w wyborach samorządowych mogą brać udział również inni obywatele Unii Europejskiej na stałe przebywający na terenie polskiej gminy lub miasta. Głosują tylko na wójtów, burmistrzów lub prezydentów, o ile wcześniej zadbali o to, by wpisano ich do rejestru wyborców.

Jak głosować

Lokale wyborcze otwarte są w niedzielę w godzinach 8-22. Adresy siedzib lokali wyborczych są z wyprzedzeniem wywieszane w urzędach, a także na klatkach schodowych budynków mieszkalnych. Łodzianie dodatkowo dostali informację o adresach lokali wyborczych w wyborach do rad osiedli. Tylko w Łodzi wybory samorządowe są połączone z wyborami osiedlowych radnych.

Stawiając się na głosowanie musimy mieć przy sobie dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo inny dokument ze zdjęciem i adresem zameldowania lub zamieszkania. Najlepiej jednak mieć przy sobie dowód.

Kogo wybieramy

Od przedstawiciela obwodowej komisji wyborczej dostajemy kilka list z nazwiskami kandydatów. W pierwszej turze wyborów (czyli w tę niedzielę) wybieramy radnych miast, gmin, powiatów oraz województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów.

List z nazwiskami kandydatów na radnych będzie kilka. Ich liczba zależy od liczby zarejestrowanych komitetów wyborczych - partyjnych lub społecznych. Natomiast nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza albo prezydenta będą umieszczone na jednej liście, w porządku alfabetycznym.

Aby głos był ważny

Zarówno w przypadku głosowania na radnych wojewódzkich oraz dużych miast, gmin i powiatów, jak i na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów, możemy oddać swój głos tylko na jednego z kandydatów, z jednej listy. Wystarczy przy wybranym nazwisku - radnego lokalnego, wojewódzkiego oraz wójta, burmistrza lub prezydenta - postawić znak "x". Postawienie znaku "x" przy nazwiskach kilku radnych (wojewódzkich lub lokalnych) będzie oznaczało, że oddaliśmy głos nieważny. Wyjątkiem są gminy poniżej 20 tys. mieszkańców, gdzie wybieramy dwóch radnych. Głosując na wójta, burmistrza albo prezydenta stawiamy "x" przy jednym nazwisku. Głos będzie nieważny, kiedy wrzucimy do urny do głosowania puste kartki, czyli bez znaku "x" przy jakimkolwiek nazwisku.

Tylko radny

Wyborca nie musi głosować na radnego oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta. Jeśli ktoś nie ma "swojego" kandydata na radnego, a chce głosować np. tylko na wójta, burmistrza lub prezydenta może to zrobić i w tym wyborze jego głos będzie się liczył. Identycznie jest z głosowaniem na radnych. Jeśli mamy np. wybranego tylko kandydata do rady gminy, a nie chcemy głosować na radnego wojewódzkiego, wystarczy oddać pustą kartę do głosowania. Nie można pobranej karty oddać przedstawicielom komisji, ani zabrać ze sobą.

Druga tura

Radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego wybieramy 21 listopada.

Druga tura wyborów - o ile będzie potrzebna - dotyczy wójta, burmistrza lub prezydenta. Odbędzie się ona 5 grudnia. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 8-22, a wyborcy będą musieli stawić się z dokumentem tożsamości.

Tym razem dostaniemy jedną kartę do głosowania. Będą na niej nazwiska dwóch kandydatów na wójta, burmistrza albo prezydenta, którzy w pierwszej turze uzyskali największe poparcie. Głosujemy tak samo, jak w pierwszej turze.

* * * * *

Pełnomocnik pomoże wyborcy

Osoby starsze, niepełnosprawne, inwalidzi w wyborach samorządowych mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika.
Prawo do pełnomocnika mają osoby z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, inwalidzi I i II grupy i wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 75 lat. Pełnomocnikiem może być każdy, kto jest wpisany do rejestru wyborców w tej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Aby ustanowić pełnomocnika, wyborca musi złożyć wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta najpóźniej 10 dni przed datą wyborów, czyli do 25 listopada (można go ustanowić tylko na drugą turę). Do wniosku trzeba dołączyć: pisemną zgodę osoby przyjmującej pełnomocnictwo, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, jeśli wyborca nie skończył 75 lat.

W wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zamieszkania
Równolegle z wyborami samorządowymi w Łodzi odbędą się także wybory do rad osiedli czwartej kadencji.
Nowi radni zasiądą w 36 jednostkach pomocniczych miasta (bo tak nazywane są rady osiedli). Głosowanie odbędzie się w odrębnych lokalach wyborczych, a przeprowadzą je inne komisje niż te nadzorujące wybory samorządowe. W większości obwodów głosowania komisje będą zlokalizowane w tym samym budynku, ale może się zdarzyć, że dwie komisje zostaną ulokowane w różnych miejscach.

Głosowanie na osiedlowych radnych jest takie samo, jak w wyborach samorządowych.

Karty do głosowania będą w pomarańczowym kolorze, a na nich - wydrukowane nazwiska kandydatów ubiegających się o mandat. Wystarczy postawić znak "x" przy jednym nazwisku, by oddać ważny głos. Głos będzie nieważny, jeśli nie postawimy znaku "x" przy żadnym nazwisku lub postawimy go przy kilku.
W ośmiu osiedlach wybory nie odbędą się. To osiedla: Andrzejów, Mileszki, Nowosolna, Zdrowie-Mania, Wiskitno, Wzniesień Łódzkich, Łagiewniki oraz Osiedle nr 33.

Wyborów w nich nie będzie, ponieważ do startu zgłosiła się liczba chętnych odpowiadająca liczbie miejsc w osiedlowej radzie. Dlatego wszyscy zostali zarejestrowani jako pełniący mandaty w nowej kadencji rady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki