Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak można zadbać o własny kręgosłup i jak go leczyć?

Joanna Barczykowska
Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator - sala z urządzeniami do ćwiczeń rehabilitacyjnych kręgosłupa metodą DBC
Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator - sala z urządzeniami do ćwiczeń rehabilitacyjnych kręgosłupa metodą DBC Krzysztof Szymczak
Mówi się, że ludzie dzielą się na tych którzy mieli, mają lub będą mieć problemy z kręgosłupem. Dolegliwości takie dręczą ludzi od wieków.

Dziś schorzenia kręgosłupa uważane są już za chorobę społeczną - zmaga się z nią aż jedna czwarta Polaków. Najczęściej uskarżają się onina dolegliwości lędźwiowej części kręgosłupa. To oni najczęściej szukają pomocy w specjalistycznych gabinetach rehabilitacyjnych.

- Ludzie żyją dziś coraz dłużej, rośnie liczba osób starszych. Kiedyś medycyna robiła wszystko aby maksymalnie przedłużyć ludzkie życie. Dziś zmieniły się jej cele. Chodzi o to, żeby żyło się lepiej, bez żadnych dolegliwości - tłumaczy prof. Andrzej Wall, specjalista ortopedii i narządu ruchu NZOZ Creator. - Tymczasem powyżej 65. roku życia większość ludzi cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych narządów ruchu. Odczuwają różnego rodzaju bóle stawów lub kręgosłupa, co bardzo pogarsza ich jakość życia nawet w zaawansowanych stadiach choroby prowadzi do niesprawności - dodaje profesor.

Jakie są przyczyny kłopotów z kręgosłupem?

Powodem większości urazów i niesprawności kręgosłupa jest siedzący tryb życia.

- Siedzący tryb życia to efekt coraz większej liczby samochodów i ciekawych programów telewizyjnych. To prowadzi do przeciążenia narządu ruchu a następnie poważnych chorób z mian zniekształcających. Najlepszą profilaktyką byłoby przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia - mówi prof. Andrzej Wall.

Jakie zasady zdrowego stylu życia pomogą zapobiec schorzeniom kręgosłupa? To nie tylko unikanie przebywania dłuższy czas w jednej pozycji oraz ruch na świeżym powietrzu. To także odpowiednie odżywianie, które zapobiega nadwadze. Ma ona ogromny wpływ na obciążenie stawów, a przede wszystkim kręgosłupa.

- Trzeba też pamiętać, że im pacjent szybciej zgłosi się do lekarza, tym lepiej. Jest to konieczne, gdy bólu nie likwiduje już leczenie farmakologiczne - mówi prof. Andrzej Wall.

Jak leczyć kręgosłup?

Obecnie istnieją zaawansowane metody zarówno operacyjnego, jak i nieoperacyjnego leczenia kręgosłupa. Ta druga możliwość opiera się głównie na rehabilitacji. Pojawiają się wciąż nowe metody, które skuteczniej redukują ból i przywracają sprawność.

Jedną z takich metod jest Aktywna Terapia DBC, nazywana ostatnią szansą przed leczenie operacyjnym. Wyniki badań klinicznych i statystycznych dowodzą skuteczności tej terapii w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy funkcjonowania kręgosłupa prawie o 90 procent.

Metoda została opracowana w Finlandii, w głównej mierze opiera się na indywidualnym doborze terapii do przypadku konkretnego pacjenta. Każdorazowo analizowane są wyniki badań i przeprowadza się pomiaru ruchomości pacjenta. Na tej podstawie przygotowuje się program terapeutyczny.

Od niedawna terapia DBC prowadzona jest w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, które może poszczycić się najnowocześniejszym sprzętem do Aktywnej Terapii DBC.

Konkurs, drzwi otwarte i pytania

Przypominamy o konkursie, w którym do wygrania są trzy wejściówki na zabiegi w krio-komorze w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Wystarczy znaleźć odpowiedź na pytanie „Gdzie została opracowana metoda DBC?” a z odpowiedzią zgłosić się w poniedziałek pod nr telefonu 42 665-93-54 od godz. 10 do 11. Wejściówki otrzymają troje pierwszych autorzy prawidłowej odpowiedzi.

Konkurs to nie wszystko. Już 24 listopada o godzinie 18.00 ośrodek zaprasza na„Drzwi otwarte”. Będzie można z bliska poznać metodę DBC i zwiedzić przychodnię. Co więcej, każdy uczestnik spotkania otrzyma kupon na 50--procentowy rabat na zabieg DBC. Zapisy na „Drzwi ot-warte” i więcej szczegółów: [email protected].

Czytelnicy mogą też zadawać pytania na temat schorzeń kręgosłupa i terapii DBC specjalistom z ośrodka Creator pisząc pod ten sam adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu 731-054-313. Najciekawsze pytania i odpowiedzi na nie opublikujemy w naszym serwisie www.dzienniklodzki.pl/creatorzdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki