Jak nie stracić dopłat w Rodzinie na Swoim

  Jak nie stracić dopłat w Rodzinie na Swoim

  Dorota Domienik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wynajem oraz prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu kupionym w programie Rodzina na Swoim, pozbawi nas prawa do dopłat.
  Jak nie stracić dopłat w Rodzinie na Swoim

  ©123rf

  Tylko do końca 2012 roku można zaciągnąć kredyt w programie Rodzina na Swoim. Chociaż po tym terminie program wygaśnie, kredytobiorców nadal będą obowiązywały dodatkowe restrykcje. Jeśli złamią warunki umowy, stracą dopłaty i będą musieli oddać środki już wypłacone przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

  Zgodnie z art. 9 Ust. 3. Ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (tekst jednolity Dz. U. z 2012, poz. 90) dopłaty są wstrzymywane w trzech przypadkach:
  - w sytuacji postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności, np. gdy środki zostały przeznaczone niezgodnie z przeznaczeniem kredytu, kredyt został wyłudzony i klient został za to prawomocnie skazany, zaciągając kredyt klient jest najemcą nieruchomości lub przysługuje mu lokatorskie prawo do nieruchomości

  "W przypadku, gdy zaciągając kredyt klient jest najemcą nieruchomości lub przysługuje mu lokatorskie prawo do nieruchomości, wówczas jest zobowiązany w terminie 6 miesięcy od podpisania umowy kredytowej odstąpić od odpowiednich umów. Jeśli tego nie zrobi, bank udzielający kredytu jest zobowiązany do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia wierzytelności w stan natychmiastowej wymagalności. Oznacza to konieczność szybkiej spłaty całego kredytu i konieczność zwrócenia całości potrzymanych dopłat"
  Michał Krajkowski,
  Główny Analityk Domu Kredytowego Notus


  - jeśli w ciągu pierwszych 8 lat kredytu zostanie właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej

  Wyjątek: spadkobranie

  - gdy zmieni się przeznaczenie finansowanej kredytem Rodzina Na Swoim nieruchomości na cel inny niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, np. zostanie w niej zarejestrowana działalność gospodarcza lub zostanie wynajęta.

  Wyjątek: w nieruchomości finansowanej kredytem RnS można zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą

  Jeżeli kredytobiorca wynajmie nieruchomość lub zmieni jej przeznaczenie, zobowiązany jest do zawiadomienia banku o tym fakcie w ciągu 14 dni. Wówczas dopłaty do odsetek są wstrzymywane, bez konieczności ich zwrotu.

  W sytuacji niedopełnienia tego obowiązku oraz w momencie, gdy bank uzyska informacje o złamaniu Ustawy w tym zakresie umowa kredytowa zostanie wypowiedziana, już ze skutkiem zwrotu otrzymanych dopłat.

  Ograniczenia w dysponowaniu kredytowaną nieruchomością zostały wprowadzone 31 sierpnia 2011 roku. Jednak zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przepisy te obowiązują wszystkich beneficjentów programu niezależnie od daty podpisania umowy kredytowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Dołączam

  Marek Terski

  Zgłoś naruszenie treści

  Raz to nie stracić, dwa to nie przepłacić. Warto pomyśleć i jak już będzie możliwość to refinansować. rodzina na swoim to duża pomoc ale szybko się kończy. dlatego zdecydowałem się na...rozwiń całość

  Raz to nie stracić, dwa to nie przepłacić. Warto pomyśleć i jak już będzie możliwość to refinansować. rodzina na swoim to duża pomoc ale szybko się kończy. dlatego zdecydowałem się na refinansowanie, a w konsekwencji negocjacje ze swoim bankiem. W sumie to http://refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/ otworzyło mi oczy. Nie ma co przepłacać, dodatkowe pieniążki w każdym domu się przydadzązwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak nie stracić dopłat w Rodzinie na Swoim

  Łukasz z M5 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 46

  Ta cała "Rodzina..." to naciąganie podatników.Nie stać Cię na mieszkanie to żyj w kartonie menelu!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Damian z M-4

  ;-] (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 47

  Ty żałosny zazdrosny dzieciaku,jestem pewien na 100% że gdybyś mógł to byś z tego programu skorzystał i nie patrzyl byś na podatników.A teraz idz do lustra i powiedz że jestem w błędzie i udzerz...rozwiń całość

  Ty żałosny zazdrosny dzieciaku,jestem pewien na 100% że gdybyś mógł to byś z tego programu skorzystał i nie patrzyl byś na podatników.A teraz idz do lustra i powiedz że jestem w błędzie i udzerz głową w ściane ale z rospędu lub idz na bazar i kup sobie 10 dkg mózgu.zwiń

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny