Jak obniżyć opłaty za ogrzewanie bez podnoszenia czynszu, czyli czym jest udana termomodernizacja.

Materiał informacyjny BGK
Rachunek jest prosty: lepsza efektywność energetyczna to mniejsze zapotrzebowanie na energię i redukcja kosztów, czyli realne korzyści i dla naszego portfela i dla środowiska. O tym, że wzięcie pożyczki oznacza w dłuższej perspektywie obniżenie kosztów opowiada Pani Alina Paprotna ze Wspólnoty Mieszkaniowe przy ulicy Wojska Polskiego w Łodzi.

Podjęcie decyzji o remoncie nie było chyba łatwe?

Remont był koniecznością. To blok oddany do użytku blisko 70 lat temu, w 1953 r. Zaczął się kruszyć na balkonach i gzymsach. Tynk odpadał ze ścian. A skoro trzeba było odnowić budynek zdecydowaliśmy, by przy okazji poprawić jego efektywność energetyczną. W naszym bloku mieszkają przede wszystkim osoby starsze, szukaliśmy więc takich możliwości finansowania, by zaciągnięta przez wspólnotę pożyczka nie oznaczała dla mieszkańców podniesienia czynszu.

Co udało się wspólnocie wykonać w ramach tej inwestycji?

Wszystkie ściany zewnętrzne zostały ocieplone. Wymieniono rury, parapety, a na dachu naszego bloku została położona styropapa. W tej inwestycji zaplanowaliśmy także prace hydrauliczne, które zmniejszą nam pobór wody i dadzą nam wszystkim oszczędności. Ale prawdziwym efektem tych wszystkich prac jest zmniejszenie opłat za zużycie energii w budynku - to jest realna korzyść poprawy efektywności energetycznej naszego bloku.

W jaki sposób wspólnota sfinansowała to przedsięwzięcie?

Udało się to dzięki bardzo korzystnej unijnej Pożyczce Termomodernizacyjnej. Audytor, który badał naszą dokumentację, stwierdził, że poziom oszczędności energii w wyniku termomodernizacji budynku da nam korzystne oprocentowanie pożyczki - tylko 0,25 proc. w skali roku. To było ważnym argumentem dla podjęcia decyzji, bo niskie koszty pożyczki nie wiązały się z podniesieniem czynszu. W sumie Wspólnota pożyczyła na ten cel 1,3 mln zł.

Jak trafiliście na ofertę pożyczki?

Wcześniej nasza Wspólnota miała dotychczas raczej trudne doświadczenia z instytucjami finansowymi. Składaliśmy wniosek, potem czekaliśmy blisko pół roku na jego rozpatrzenie i na koniec otrzymywaliśmy odmowę. Inaczej było przypadku współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami na Pożyczkę Termomodernizacyjną. Pomysł na tę pożyczkę podsunęła nam administratorka naszego budynku. Teraz zimą mamy cieplej, latem, w upalne dni w naszych mieszkaniach jest chłodno. Idealna sprawa z tą termomodernizacją.

Jak długo trwały wszelkie formalności związane z przyznaniem pożyczki?

Od momentu złożenia wniosku do pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki upłynęło około 2,5 miesiąca. Biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia naszej wspólnoty z ubieganiem się o pożyczkę na remont budynku to naprawdę bardzo przyzwoity okres załatwienia tak ważnej sprawy.

Więcej na stronie: www.pozyczkiunijne.bgk.pl

Wideo

Dodaj ogłoszenie