Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obronić się przed kieszonkowcem? [PORADNIK]

KWP
Tomasz Hołod/archiwum Polskapresse
Zatłoczone targowiska, ulice czy środki komunikacji miejskiej to prawdziwy raj dla kieszonkowców. Co zrobić, by ustrzec się przed kradzieżą? Funkcjonariusze łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji przygotowali dla Państwa specjalny poradnik.

Uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płacisz rachunek w restauracji, w środkach transportu publicznego (autobus, tramwaj, pociąg).

Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydując się działać pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie "robotę". Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i wysiadaniu, w momencie kiedy Twoja uwaga jest już zajęta czym innym. Ulubionym miejscem ich "pracy" są również przystanki, dworce autobusowe i kolejowe - dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach, gdy Twoje ręce zajęte są bagażem.

Jak obronić się przed kieszonkowcem?

  1. Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
  2. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
  3. W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!
  4. Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
  5. Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
  6. Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
  7. Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! – biletów uprawniających do przejazdu nie trzymaj w portfelu.
  8. Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
  9. Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
  10. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
  11. Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
  12. Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
  13. Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
  14. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - w zależności od sytuacji, dbając o swoje bezpieczeństwo - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja! bądź dyskretnie powiadom odpowiednie służby.

CZYTAJ TEŻ: Kieszonkowcy zatrzymani na Bałutach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak obronić się przed kieszonkowcem? [PORADNIK] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki