Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak podwyżka stóp procentowych wpływa na kurs złotego. Kupować waluty na wyjazd teraz czy poczekać na kolejną decyzję RPP? [14.07.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Z reguły jest tak, że im gorsze nastroje na rynkach, tym mniejsza skłonność do ryzyka wśród inwestorów z rynków finansowych i większe zapotrzebowanie na bezpieczeństwo. Oferują je waluty należące do tzw. Safe Haven, czyli dolar amerykański, euro, frank szwajcarski czy japoński jen. Określane są jako bezpieczna przystań. Natomiast złoty i inne waluty spoza tej grupy relatywnie tracą na wartości, ponieważ popyt na nie spadanie.
Z reguły jest tak, że im gorsze nastroje na rynkach, tym mniejsza skłonność do ryzyka wśród inwestorów z rynków finansowych i większe zapotrzebowanie na bezpieczeństwo. Oferują je waluty należące do tzw. Safe Haven, czyli dolar amerykański, euro, frank szwajcarski czy japoński jen. Określane są jako bezpieczna przystań. Natomiast złoty i inne waluty spoza tej grupy relatywnie tracą na wartości, ponieważ popyt na nie spadanie. Adam Jankowski / Polska Press
Podwyżki stóp procentowych w Polsce jeszcze nie są zakończone i prawie na pewno 7 lipca rada Polityki Pieniężnej już po raz kolejny stopy procentowe dla złotego podwyższy. Jak to wpłynie na siłę polskiej waluty, a konkretnie czy euro, dolar i inne waluty podrożeją czy też osłabią się wobec PLN? To kluczowa odpowiedź dla osób, które teraz lub w najbliższym czasie planują zakup walut, chociażby w związku z planowanymi wyjazdami wakacyjnymi i urlopowymi. Jak więc podwyżka wpłynie na ceny walut?

Spis treści

Stopy procentowe interesują głównie kredytobiorców. Ale mają również istotny wpływ na kursy walut. Dowiedz się, na co zwracać uwagę kupując lub sprzedając euro, dolara, franka lub złotego.

Zazwyczaj decyzja banku centralnego – w przypadku Polski takim bankiem jest NBP – o podniesieniu stóp procentowych oznacza umocnienie waluty tego kraju. Dlaczego tak się dzieje? Im wyższe stopy, tym bardziej opłaca się lokować w tej walucie kapitał. Skoro napływa on do danego kraju, to rośnie popyt na określoną walutę, co przekłada się na wzrost jej ceny.

Decyzje banków centralnych, czyli nie tylko RPP podnosi stopy procentowe

Jednak zależność pomiędzy poziomem stóp procentowych a umacnianiem lub osłabianiem danej waluty nie jest aż tak prosta. Szczególnie, jeśli mówimy o walucie, która nie jest punktem odniesienia dla innych. A tak jest w przypadku polskiego złotego.

– Chcąc być na bieżąco z sytuacją polskiej waluty, trzeba obserwować to, co robią lub zapowiadają banki centralne nie tylko w Polsce, lecz również amerykański Fed, Europejski Bank Centralny czy Narodowy Bank Szwajcarii. Decyzje tych instytucji dotyczące stóp procentowych to jeden z elementów wpływających na wartość złotego – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej.

Na przykład Narodowy Bank Szwajcarii w czwartek 16 czerwca wykonał zaskakujący ruch – podniósł stopy o 50 punktów bazowych. Zaskoczeniem była nawet nie wysokość podwyżki, co sam fakt, że podjęto taką decyzję akurat w tym momencie. Po raz ostatni Szwajcarzy podnosili stopy procentowe 15 lat temu.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Reklama

Teraz takiej decyzji co prawda się spodziewano, ale raczej jesienią. Efekt? Frank natychmiast wyraźnie się umocnił, co w parze ze złotym było doskonale widoczne – szwajcarska waluta błyskawicznie podrożała o kilkanaście groszy.

Decyzje banków są przewidywalne: kursy walut rosną lub spadają długo

Takie zaskakujące decyzje banków centralnych są jednak rzadkością. Te instytucje starają się raczej zapowiadać swoje decyzje z wyprzedzeniem, by rynki zachowywały się względnie stabilnie.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Dlatego kurs w danej parze walutowej kształtuje w znacznej mierze oczekiwanie co do przyszłej wartości obu walut. Np. w lipcu stopy podniesie – zgodnie ze swoimi deklaracjami – Europejski Bank Centralny (w tej chwili są nominalnie ujemne). I obecna wartość euro już ten ruch uwzględnia.

Jak na cenę walut wpływa spread

Na kurs złotego oczywiście wpływa też wiele innych czynników. Ogromne znaczenie ma m.in. sytuacja makroekonomiczna na świecie.

– Z reguły jest tak, że im gorsze nastroje na rynkach, tym mniejsza skłonność do ryzyka wśród inwestorów z rynków finansowych i większe zapotrzebowanie na bezpieczeństwo. Oferują je waluty należące do tzw. Safe Haven, czyli dolar amerykański, euro, frank szwajcarski czy japoński jen. Określane są jako bezpieczna przystań. Natomiast złoty i inne waluty spoza tej grupy relatywnie tracą na wartości, ponieważ popyt na nie spadanie - wyjaśnia Jakub Balcerzak.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

- Opisuję tu tylko pewien trend. Nie wskazuję w ten sposób strategii postępowania z walutami i nie można tego traktować w kategorii porad inwestycyjnych – podkreśla Jakub Balcerzak.

Dodajmy, że kursy poszczególnych walut na tym samym rynku, w tym samym momencie, zwykle się różnią. Punktem odniesienia pozostaje średni kurs NBP, ale banki i kantory ustalają własne ceny kupna i sprzedaży (tzw. spread). Różnice bywają tu znaczne. A do tego trzeba dodać jeszcze prowizję naliczaną przez daną instytucję. Ale funkcjonuje też inny model.

– My nie stosujemy spreadu, ponieważ kurs zależy od ofert użytkowników naszej platformy, a nie bezpośrednio od kursu NBP. Natomiast prowizję ustaliliśmy na minimalnym poziomie od 0,02 do 0,22%. Do tego przelew na konto jest całkowicie bezpłatny, w dowolnym miejscu na świecie – dodaje doradca biznesowy Amronet.pl.

Dlatego, oprócz aktualnego kursu w danej parze walutowej, dobrze jest brać pod uwagę również koszty samej transakcji przewalutowania. Warto dokładnie porównać, na jakich warunkach dokonują tej operacji różne instytucje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki