Jak podzielą budżet obywatelski w Łodzi?

  Jak podzielą budżet obywatelski w Łodzi?

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak podzielą budżet obywatelski w Łodzi?
  Łodzianie martwią się, że budżet obywatelski może zostać "zmanipulowany" przez dyrektorów szkół, którzy będą mieli możliwość rozdawania kart do głosowania rodzicom uczniów i zbierania ich z już oddanymi głosami. We wrześniu mieszkańcy - spośród około 900 propozycji - będą mogli wybrać w głosowaniu inwestycje, które zostaną zrealizowane w 2014 roku.
  Jak podzielą budżet obywatelski w Łodzi?
  Walka może być zacięta, bo łodzianie złożyli wnioski na projekty warte 500 mln zł. Tymczasem w budżecie na 2014 rok znajdzie się jedynie 20 mln zł na ten cel.

  - Natknąłem się na taki wątek na portalu społecznościowym - twierdzi Marian Wieczorek, nasz Czytelnik. - Internautka Maja Skowrońska uważa to za nieuczciwe. Wtóruje jej Tomasz Bużałek z Łódzkiej Inicjatywy na Rzecz Przyjaznego Transportu, porównujący budżet obywatelski do wyścigu szczurów i wskazujący na możliwość głosowania martwymi duszami, czyli osobami, które nawet nie będą wiedziały, że opowiedziały się z którąś z propozycji.


  Jarosław Ogrodowski z Fundacji Fenomen, prowadzącej akcję informacyjną na temat budżetu obywatelskiego, potwierdza, że jest taka możliwość, choć bagatelizuje jej znaczenie. Podobnie jak Urszula Niziołek-Janiak, przewodnicząca komisji ds. budżetu obywatelskiego w łódzkiej Radzie Miejskiej. Jak będzie naprawdę? Czy miasto będzie weryfikowało to, kto zagłosował i jak? Czy będą podjęte kroki w celu zapobieżenia nadużyciom?

  Paweł Bliźniuk, radny PO z komisji ds. budżetu obywatelskiego, rozumie obawy łodzian.

  - Budżet obywatelski to nowość, ale nie ma możliwości, by szkoły wykorzystały swoją pozycję przy głosowaniu - mówi Paweł Bliźniuk. - To łodzianie będą decydować o wyborze projektów.

  Wcześniej mówiono, że to cykliści wykorzystają budżet obywatelski, by zdobyć pieniądze na budowę ścieżek rowerowych. Realizowane będą te inwestycje, które zdobędą największe poparcie. Środowiska mogą się przecież motywować do głosowania. To naturalne, jeśli komuś zależy na inwestycji.

  Paweł Bliźniuk uważa, że procedura głosowania jest przejrzysta, w stu procentach demokratyczna.

  Tymczasem Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi, twierdzi, że Urząd Miasta podjął kroki, które powinny wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć próby nadużyć przy głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

  - Karty do głosowania muszą być podpisane i zawierać PESEL oraz adres - mówi Marcin Masłowski.

  20 mln zł podzielono tak, że po 3 mln zł przeznaczono na inwestycje dla każdej z pięciu dzielnic Łodzi, a 5 mln zł na te ogólnołódzkie.

  - Jeśli pojawi się elektroniczna aplikacja do głosowania (przetarg na nią ogłoszono w czwartek), zweryfikowana zostanie poprawność numeru PESEL oraz ewentualne powtórzenie udziału jednej osoby w głosowaniu - tłumaczy rzecznik prezydenta Łodzi. - Ponadto głosujący składają na karcie oświadczenie o miejscu zamieszkania.

  Wśród 908 projektów inwestycji pojawiły się m.in. wnioski dotyczące budowy boisk przy szkołach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jasne, sami oszuści i przekręciarze w tej Łodzi

  trull (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Budżet obywatelski to nie wybory, a nawet w czasie wyborów może dochodzić do manipulacji i nie da się ich uniknąć. Denerwujące jest to straszenie ludzi, że wszyscy nagle zaczną oszukiwać, by wygrał...rozwiń całość

  Budżet obywatelski to nie wybory, a nawet w czasie wyborów może dochodzić do manipulacji i nie da się ich uniknąć. Denerwujące jest to straszenie ludzi, że wszyscy nagle zaczną oszukiwać, by wygrał określony kawałek gminnego chodnika albo plac zabaw. Jeśli w Łodzi są sami oszuści to po licho ten cały pomysł, zalać to miasto wodą i tyle. A straszenie wygranymi remontów szkół to kompletny brak zrozumienia budżetu obywatelskiego. O nasze procedury dopytują inne miasta, uznając je za wzorcowe! Polecam poczytać http://budzet.dlalodzi.info/ i http://aktywniobywatele.uml.lodz.pl/palio/html.run?_Instance=novus&_PageID=1&_CatID=300&_CheckSum=-1558506065zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre źródło

  Fioletowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Mnie to bawi, że DŁ jako źródło bierze dyskusje na FB i zero weryfikacji, zapytania uczestniczących o zdanie, klarowną opinię. Wyciąga sie jedno zdanie z kontekstu tego rozmówcy, inne innego i już...rozwiń całość

  Mnie to bawi, że DŁ jako źródło bierze dyskusje na FB i zero weryfikacji, zapytania uczestniczących o zdanie, klarowną opinię. Wyciąga sie jedno zdanie z kontekstu tego rozmówcy, inne innego i już gotowy artykuł i wierszówka leci. Pogratulować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co w tym złego skoro poprze ktoś projekt?

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Jeśli projekt powstał w społeczności szkoły i dla jej uczniów oraz otoczenia to dlaczego rodzice nie maja uczestniczyć w głosowaniu nad tym projektem?
  Jeśli mieszkam i pracuje w różnych...rozwiń całość

  Jeśli projekt powstał w społeczności szkoły i dla jej uczniów oraz otoczenia to dlaczego rodzice nie maja uczestniczyć w głosowaniu nad tym projektem?
  Jeśli mieszkam i pracuje w różnych dzielnicach Łodzi to nie mogę poprzeć interesującego mnie projektu zlokalizowanego w drugiej części miasta?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tomasz Bużałek nie należał i nie należy do łódzkiego Klubu Krytyki Politycznej

  Wyjaśnienie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Tomasz Bużałek nie należał i nie należy do łódzkiego Klubu Krytyki Politycznej.

  Proszę nie mylić czytelników.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyjaśnienie

  Redakcja DŁ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  Tomasz Bużałek nigdy nie należał i nie należy do Klubu Krytyki Politycznej, jest za to członkiem Inicjatywy na Rzecz Przyjaznego Transportu.
  Tekst został już poprawiony. Wszystkich...rozwiń całość

  Tomasz Bużałek nigdy nie należał i nie należy do Klubu Krytyki Politycznej, jest za to członkiem Inicjatywy na Rzecz Przyjaznego Transportu.
  Tekst został już poprawiony. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  JA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Mnie bardziej zastanawia, że wzięto zapis dyskusji w której niektórzy nie występują pod nazwiskiem ani nie mają na FB przypisanej żadnej organizacji... A jednak DŁ im przyporządkował i nazwiska i...rozwiń całość

  Mnie bardziej zastanawia, że wzięto zapis dyskusji w której niektórzy nie występują pod nazwiskiem ani nie mają na FB przypisanej żadnej organizacji... A jednak DŁ im przyporządkował i nazwiska i organizacje...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po hu...

  tim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  tak proponuje jeszcze pytac obywateli co by chcieli udoskonalac np. w samolotach. wiedza ludzi jest zadna, a tlum NIGDY nie ma racji. pzdr

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

  głupia krytyka. to jest fajny pomysł. I mam najwiekszy budżet w polce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po hu...

  tim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 24

  po h... wybieramy jakiekolwiek wladze, skoro nawet nie potrafia zadysponowac madrze budzetem, tylko sie obywateli pytaja. za co placi polski podatnik. zenada. zenada

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moze byc smiesznie

  kumaty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

  przeciez sa programy generujace dowolne liczby prawdziwych numerow pesel, sa ruchome ip, serwery na Malcie i rozne inne wynalazki. Beda jaja jak wygra wniosek poparty przez 5 mln osob :-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  amatorszczyzna goni amatorszczyznę

  3m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 16

  jak to zwykle u nas - coś się wymyśla, a później dopiero dziwią się konsekwencjami.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo