Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak połączyć Nowe Centrum Łodzi ze starym Śródmieściem?

Katarzyna Chmielewska
Z nowego dworca Łódź Fabryczna do ul. Piotrkowskiej prowadzić ma wygodny pasaż dla pieszych. W rejonie ul. Tuwima, Kilińskiego i Narutowicza ma się pojawić więcej zieleni, a nowe budynki nie będą wyższe od już istniejących. Na pierwszym miejscu mają być piesi, a samochody będą parkować w podziemnych parkingach.

Takie pomysły na połączenie powstającego przy dworcu Nowego Centrum Łodzi ze starym śródmieściem pojawiły się podczas warsztatów "Zszywanie Miasta" organizowanych przez łódzki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich i Miejską Pracownię Urbanistyczną.

CZYTAJ TEŻ: Dowiedz się więcej o Nowym Centrum Łodzi

W pierwszym etapie wzięło udział ponad 80 osób - architektów, socjologów, artystów i zwykłych łodzian. Uczestnicy podzieleni na 10 grup podczas dyskusji wypracowali wytyczne dla projektantów. Ci z kolei wykonają projekty mające na celu płynne połączenie Nowego Centrum Łodzi ze zniszczonym starym centrum w rejonie ul.: Kilińskiego, Narutowicza i Tuwima.

CZYTAJ TEŻ: Łódź Fabryczna już za płotem [ZDJĘCIA]

- Udało nam się wypracować wiele sugestii dla projektantów - mówi dr Aneta Krzewińska, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, która była odpowiedzialna za organizację dyskusji. Wytyczne będą musieli wziąć pod uwagę projektanci. Stworzą osiem koncepcji "pozszywanego" centrum miasta. - Najlepszy projekt zostanie wybrany w głosowaniu, w którym wezmą udział wszyscy projektanci - zapowiada dr Elżbieta Muszyńska, prezes łódzkiego oddziału TUP i pomysłodawczyni warsztatów.

Autorzy najlepszego projektu dostaną nagrodę wysokości 8 tys. zł. Będzie też kilka wyróżnień w wysokości od 6 do 2,5 tys. zł. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas finału 5 grudnia.

ZOBACZ TEŻ: Daniel Libeskind zaprojektuje Nowe Centrum Łodzi (ZDJĘCIA)

Każdy zainteresowany będzie mógł przyjść i obejrzeć prezentację projektów. Co więcej, łodzianie też wybiorą najlepszy ich zdaniem projekt w głosowaniu. Wizualizacje i projekty multimedialne będą opracowane w sposób przystępny i czytelny nawet dla osób, które nie są z zawodu architektami.

- Wszystkich zapraszamy na finał warsztatów. W szczególności najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców okolic ul. Kilińskiego i Narutowicza- mówi dr Aneta Krzewińska.

Warsztaty nie są tylko sztuką dla sztuki. Ich efekty pomogą w opracowywaniu planów miejscowych dla części śródmieścia, która w przyszłości będzie sąsiadować z Nowym Centrum Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE:

EC-1 Łódź: WIZUALIZACJE

Wyburzą kamienice przy Składowej i POW [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki