Jak powstaje cegła ręcznie formowana?

Artykuł sponsorowany ARR - Justyna Sidoruk
Udostępnij:
Ręczne formowanie cegieł stanowi obecnie niszową część sektora budowlanego. Wymaga ona bowiem dużego doświadczenia oraz siły niezbędnej przy tego rodzaju pracy fizycznej. Na terenach Polski niewiele jest zakładów ceramicznych specjalizujących się w ręcznym wytwarzaniu cegieł, jednak Manufaktura Cegły Cekobud to miejsce, w którym do dziś tradycyjnymi metodami powstają kolejne cegły i płytki ręcznie formowane.

Etapy wytwarzania cegły ręcznie formowanej
Cegła ręcznie formowana powstaje w Manufakturze Cekobud nieprzerwanie od 70 lat. Jej wytwarzanie odbywa się ze złóż gliny lessowej obecnej na terenach Kraśnika. Jest to duże ułatwienie z uwagi na wyeliminowanie transportu materiału, koniecznego do wytworzenia produktów ceramicznych, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy pozostawiany przez Manufakturę.

Kolejno glina jest rozdrabniania i wyrabiana do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Umieszczana w drewnianych formach masa musi szczelnie je wypełniać, aby zapewnić odpowiedni kształt cegieł. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność masy w narożach. Cegły najczęściej formowane są na stołach strycharskich, co ułatwia pracę osobom zatrudnionym w cegielniach. Kolejno cegły są wyciągane z form i suszone na placu - początkowo na płask, kolejno ustawia się je na rąb. Po początkowej fazie suszenia na powietrzu cegły przewożone są do pieca ceramicznego, gdzie następuje ich ostateczne osuszenie poprzez wypalanie.

Unikatowość cegły ręcznie formowanej
Cegła ręcznie formowana to prawdziwy unikat dla osób ceniących sobie utrzymanie obiektu w dawnym stylu architektonicznym lub inwestorów, którzy chcą uzyskać efekt “starej cegły” w nowych obiektach budowlanych. Ręczne formowanie nadaje oryginalności wytwarzanym produktom - nie ma dwóch takich samych cegieł, każda jest bowiem jedyna w swoim rodzaju. Rozpoczynając od wybarwienia poprzez formę i kształt, cegły posiadają także charakterystyczne żłobienia powstałe na skutek układania ich w drewnianych formach.

Manufaktura Cegły Cekobud i ich cegła ręcznie formowana
Manufaktura Cegły Cekobud to firma w głównej mierze opierająca produkcję swoich wyrobów na tradycyjnych rozwiązaniach. Cegły i płytki ręcznie formowane z kraśnickiej Manufaktury to produkty wysokiej jakości, wykonane z precyzją i dbałością o szczegóły. Największe złoża gliny lessowej w Europie pozwalają bowiem na wytwarzanie ceramiki o unikatowych właściwościach - rozpoczynając od wybarwienia, po kształt czy fakturę.

Mając jednak na uwadze dynamicznie rozwijający się rynek budowlany, właściciele stale udoskonalają cały proces produkcyjny skupiając się głównie na ujednoliceniu jakości powstałych cegieł. Ważnym kryterium jest tu również skrócenie czasu produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości wyrobów. Ponadto wzbogacono ofertę o tynki gliniane, impregnaty i zaprawy murarskie, dedykowane murom z cegły o podwyższonej wilgotności. Jest to duże ułatwienie dla inwestorów i projektantów, którzy w jednym miejscu mają dostęp do materiałów budowlanych niezbędnych do wybudowania przegród pionowych z cegły formowanej ręcznie. Ponieważ Manufaktura jest firmą rodzinną zdecydowanie ułatwia to kontakt między członkami zarządu - wszyscy dbają tu o wspólne dobro zakładu, co pozytywnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie