Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się problemów ze snem

Dorota Domienik
Problemy z zaśnięciem, przewracanie się w nocy z boku na bok czy poranne bóle w okolicach kręgosłupa wcale nie muszą oznaczać choroby. Często wystarczy zmiana materaca i odpowiednie przygotowanie sypialni, aby przespać spokojnie kilka godzin, budząc się rześkim i wypoczętym.

Wybierając łóżko, zwykle kierujemy się wyglądem, nie wygodą, zaś na decyzję o rodzaju materaca najczęściej wpływa cena. A potem wiele osób skarży się na bezsenność.

- Zanim kupimy materac, warto położyć się na nim zarówno na plecach, jak i na boku, aby sprawdzić, czy będzie nam wygodnie w obu pozycjach. Dobór twardości to sprawa indywidualna, ale dla naszego zdrowia nie popadajmy w skrajności - materace zbyt twarde i zbyt miękkie nie są dobre dla naszego organizmu, zwłaszcza dla kręgosłupa - radzi Jacek Poznański z firmy MACHALA Sp. z o.o. - Najlepsze modele zapewniają równomierne podparcie na całej powierzchni, bez nacisku zwrotnego na nasze ciało. Taki efekt osiąga się dzięki zastosowaniu tzw. pianki wiskoelastycznej - nowoczesnego materiału o wysokiej gęstości, który redukuje nacisk.

Materace sprężynowe nie zapewniają takiego komfortu - zamiast się dopasowywać, sprężyny uginają się proporcjonalnie wraz ze wzrostem obciążenia.

Jeszcze kilka lat temu hitem były materace z wypełnieniem z włókna kokosowego lub trawy morskiej; dzisiaj producenci odradzają zakup takich modeli ze względu na rozwój roztoczy.

Bez względu na rodzaj konstrukcji, pamiętajmy, że materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Pozostawiony w ten sposób nie będzie właściwie ƒ„oddychał", co może spowodować zbieranie się wilgoci w jego dolnej części.

Śpiącym na boku poleca się materace bardziej elastyczne, w których ramiona i biodra mogą się zagłębić. Nieco twardsze modele sprawdzą się w przypadku osób śpiących na brzuchu lub na wznak.

Materac powinien być dobrany do budowy ciała, tak aby było ono odpowiednio podparte. Kręgosłup osoby leżącej na boku powinien znajdować się w płaszczyźnie poziomej, leżącej na wznak- przyjąć naturalne krzywizny (kształt litery S) - podają eksperci Kliniki Snu.

Zbyt miękki materac sprawi, że mięśnie przykręgosłupowe będą przez noc napięte, aby zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy materac skutkuje brakiem swobodnego krążenia krwi w miejscu ucisku, co wymusza częstą zmianę pozycji i uniemożliwia wypoczynek mięśni pleców i karku. Mięśnie te pracują, aby utrzymać kręgosłup w linii prostej, a rano ból jest gwarantowany. Dodatkowo na zbyt twardej powierzchni powstają uciski w barkach i biodrach, które będą jeszcze bardziej dokuczliwe przy spaniu na boku.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Dobór materaca zależy też od stanu zdrowia chorego. Zdaniem fizjoterapeutów, osoby z dyskopatią powinny spać na twardszych materacach, a chore na przeczulice czy nowotwory raczej na miękkich. Wady postawy, takie jak skolioza, są wskazaniem do zakupu materacy „dopasowujących się" do sylwetki: kieszeniowych, tzw. multipockett, lateksowych i przede wszystkim termoplastycznych.

Na dopasowanie się materaca do kształtu ciała mają wpływ tzw. strefy twardości - są twardsze w tych miejscach, gdzie znajdują się ramiona i biodra, natomiast bardziej elastyczne w okolicach głowy, brzucha i nóg. Aby spełniały one swoją funkcję, trzeba się odpowiednio - w zależności od wzrostu - „umościć" w łóżku. Osoby wysokie powinny się ułożyć stosunkowo blisko wezgłowia łóżka, niższe położyć się tak, aby biodra znalazły się mniej więcej w centralnej części materaca.

Liczy się także rozmiar. Materac powinien być przynajmniej 15-20 cm dłuższy niż wysokość naszego ciała. Natomiast minimalna szerokość to 80 cm dla jednej osoby, ale 90-100 cm zapewni nam wyższy komfort.

Wybór materaca to wyzwanie dla osób cierpiących na alergię. Współczesne modele posiadają wbudowane przeróżne mechanizmy antyalergiczne przeciwdziałające rozwojowi roztoczy, drobnoustrojów, grzybów.

Funkcje antyalergiczną posiadają pokrowce z tkaniny membranowej. Składają się one z dwóch warstw: górna wchłania wilgoć i zapobiega odparzeniom skóry, dolna jest trudno przepuszczalna dla wilgoci i nie pozwala jej przedostać się do wnętrza materaca. Dzięki funkcji „ultraszybkiego" samoosuszania, cała wilgoć jest momentalnie rozprowadzana po powierzchni pokrowca, dzięki czemu może nastąpić jej błyskawiczne odparowanie. To ważne, ponieważ wilgoć (ludzki pot) jest świetną pożywką dla drobnoustrojów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki