Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak poznać dobrego korepetytora? Korepetycje w Polsce na wagę złota. Terminy rozchodzą się jak świeże bułeczki mimo wyższych cen

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Rynek korepetycji w Polsce wciąż się rozwija. Korepetytorzy często mają pełne kalendarze jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak wybrać dobrego nauczyciela? Kiedy zapisać się na lekcje?
Rynek korepetycji w Polsce wciąż się rozwija. Korepetytorzy często mają pełne kalendarze jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jak wybrać dobrego nauczyciela? Kiedy zapisać się na lekcje? GettyImages.com
Korepetycje, mimo idących w górę cen, cieszą się dużym zainteresowaniem. Rynek korepetycji w Polsce działa prężnie i niektórzy korepetytorzy mają już pełne kalendarze na jesień. Niektórzy korepetytorzy pełne kalendarze na jesień mieli już przed wakacjami. Jak wybrać dobrego korepetytora? Co motywuje rodziców, a co dzieci do podjęcia dodatkowych lekcji? Wyjaśniamy.

Spis treści

Korepetycje 2022/2023 – kiedy uczniowie zapisują się na korepetycje? Wiele osób zrobiło to jeszcze przed wakacjami

W serwisie Olx w kategorii „Korepetycje” widnieje kilka tysięcy głoszeń, w tym ponad połowa dotyczy nauki matematyki i języka angielskiego. W popularnym serwisie e-korepetycje.net tylko online mamy ponad 10000 ofert.

Na facebookowej grupie dla korepetytorów, dowiadujemy się, że niektórzy mają już pełne kalendarze od czerwca. Specjaliści od wybranych przedmiotów, którzy ogłaszają się w sieci potwierdzają w rozmowach, że terminy uciekają jak ciepłe bułeczki:

  • Mam już full uczniów na wrzesień. Z niektórymi pracuję od lat. Wszyscy wiedzą, że decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Czy brakuje wolnych terminów na nowy rok? To zależy od różnych czynników: regionu, przedmiotu.
  • Ci, którzy wiedzą, że przed nimi ciężki rok, bo np. szykują się do egzaminów zapisali się z dużym wyprzedzeniem.
  • Cały rok dzwonią dzieci lub rodzice. Ale często terminy mam już zajęte na co najmniej semestr.

W szkołach korepetycji, gdzie pracowników jest więcej do jednego przedmiotu sytuacja może wyglądać inaczej. Wpływ na dostępność terminów u nauczycieli może mieć także sam przedmiot i etap edukacyjny.

Największe zainteresowanie korepetycjami obserwuję w dwóch turach — pierwsza to początek września, kiedy zaczyna się rok szkolny, a druga to luty — kiedy po feriach okazuje się, że po pierwszym półroczu, pojawiają się problemy w nauce — komentuje Aleksandra Brańska, korepetytorka języka angielskiego

Czy dzieci coraz częściej korzystają w Polsce z korepetycji?

O podzielenie się swoim doświadczeniem poprosiliśmy Aleksandrę Brańską, założycielkę szkoły korepetycji w Gdańsku, która działa również online.

– Dzieci najczęściej zapisują się od czwartej klasy szkoły podstawowej, kiedy to, niestety, kończy się nauka poprzez zabawę, a zaczyna znany nam z życia model edukacji, polegający na testowaniu i ciągłym ocenianiu – zauważa nauczycielka. Drugą liczną grupą kursantów są dzieci i młodzież przed ważnymi egzaminami — Egzaminem Ósmoklasisty i Matura, ponieważ dodatkowe lekcje zapewniają wyższy wynik oraz zwiększenie szans na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej lub na studia.

Co skłania rodziców do zapisywania dzieci na korepetycje?

Rodzice decydują się na korepetycje z kilku powodów:

  • szkoła państwowa nie zawsze odpowiada na potrzeby edukacyjne uczniów, szczególnie tych, którzy potrzebują niekonwencjonalnych metod lub po prostu więcej czasu i ćwiczeń, aby opanować materiał;
  • chcą poprzez dodatkowe lekcje angielskiego czy matematyki, zapewnić dziecku lepszy start w życiu, (np. aby dostało w przyszłości lepszą pracę);
  • wielu rodziców wybiera lekcje indywidualne lub w kameralnych grupach po tym, jak zawiedli się na sieciowych szkołach językowych, a korzystanie z dodatkowych zajęć nawet z kilku przedmiotów, wciąż jest tańsze, niż uczęszczanie dziecka do szkoły prywatnej.

Najlepiej zapisać się na pakiet zajęć z góry. Pojedyncze lekcje są mniej efektywne

Najczęściej wybieraną formą współpracy są pakiety zajęć. Na przykład lekcje trwające 60 minut, raz w tygodniu, przez cały okres roku szkolnego, czyli od września do czerwca. To właśnie uczniowie, którzy wybierają dłuższe kursy korepetycji powodują, że brakuje miejsc na pojedyncze, mniej popularne lekcje na tzw. ostatnią chwilę.

Nie prowadziłam nigdy pojedynczych lekcji, ponieważ cenię sobie nawiązanie relacji i kompleksowe wyrównanie zaległości. Moim zdaniem pojedyncze spotkania — na przykład na zasadzie jednorazowego przygotowania pod konkretny sprawdzian są nieefektywne, ponieważ jest to jedynie działanie doraźne, a nie realne rozwiązanie problemu — komentuje Aleksandra

Zapisanie się na pakiet lekcji z góry pozwala także uniknąć odwołanych lekcji. Jak wspomina nasza rozmówczyni rodzice jej uczniów skarżyli się na sytuacje, kiedy nauczyciele odwoływali lekcje z różnych przyczyn. To może zdarzać się, jeśli ktoś dorabia na korepetycjach w nieregularnych godzinach. W szkołach korepetycji jest wysoka gwarancja regularności działania.

Po czym poznać dobrego korepetytora?

Kompetentny korepetytor, to taki, który nie składa obietnic bez pokrycia. Zapewnienia o bardzo szybkich i spektakularnych rezultatach, należy włożyć między bajki, ponieważ nie da się nadrobić kilku lat zaległości w tydzień. Uczciwa osoba, umie przedstawić rodzicom cel, który jest realistyczny i dostosowany do możliwości dziecka oraz do częstotliwości zajęć.

Czujność powinna również wzbudzić praca opierająca się jedynie na podręcznikach szkolnych. Często zdarza się, że prowadzący idzie na łatwiznę, a jego lekcje ograniczają się jedynie do robienia ćwiczeń „na zapas”. Możliwe, że zaowocuje to lepszymi ocenami, ale będzie na dłuższą metę nieefektywne, ponieważ uczeń nie będzie sobie umiał radzić sam. – podkreśla korepetytorka

– Dobry korepetytor opiera swoją pracę na materiale szkolnym, ale suplementuje go dodatkowymi ćwiczeniami. Moim zdaniem nie warto kontynuować współpracy, jeśli nie ma odpowiedniego kontaktu między uczniem i prowadzącym. Zajęcia dodatkowe powinny sprawiać dziecku przyjemność i zachęcić do pracy, nawet jeśli przedmiot, którego dotyczą, sprawia trudności.

Z drugiej strony, nadmierne kumplowanie się lub wchodzenie w układy i tajemnice między uczniem i korepetytorem to dla mnie również znak ostrzegawczy. W sytuacji, kiedy rodzic zapisuje dziecko na zajęcia, staje się niejako jest naszym pracodawcą i przed nim odpowiadamy za naszą pracę. Zatajanie braku prac domowych czy złych ocen jest według mnie wysoce nieetyczne. – podsumowuje Aleksandra Brańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak poznać dobrego korepetytora? Korepetycje w Polsce na wagę złota. Terminy rozchodzą się jak świeże bułeczki mimo wyższych cen - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki