18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przedłużyć życie pralki [PORADNIK]

Wiktor Sawiuk
Za duży „wsad", kolejne prania w krótkim czasie i serwowanie do pralki twardej wody - to, zdaniem ekspertów, trzy podstawowe błędy popełniane przez użytkowników domowych pralek. Mogą się one okazać kosztowne - nie dość, że narażają nas na częste wizyty fachowców od napraw to jeszcze powodują, że szybciej niż byśmy się tego spodziewali będziemy musieli myśleć o kupnie nowego urządzenia.

Prawidłowe użytkowanie pralki to nie tylko oszczędzanie na naprawach i zakupach nowego sprzętu. To także zapobieganie zniszczeniu pranych tkanin, lepsze rezultaty prania i oszczędność środków piorących.

Najczęstsze niedomagania

Wśród przyczyn awarii pralki, z którymi najczęściej się spotykamy, wymienić można uszkodzony bęben i grzałkę, zepsuty programator oraz usterkę pompki. Jeśli nawet pralka jakoś tam działa i daje się uruchomić, może przestać odprowadzać wodę (pompka), prać jedynie na zimno (grzałka) lub głośno pracować lub źle odwirowywać wsad (uszkodzenie bębna). Jeśli nawet usterka któregoś podzespołu nie unieruchomi nam pralki zupełnie, może nam podczas prania np. zalać łazienkę.

Przepełnienie bębna, częsty błąd skracający żywot pralki, bierze się z chęci szybkiego wyprania wszystkich domowych brudów. Kiedy jednak włożymy do pralki zbyt dużo, urządzenie nie tylko zużyje więcej wody i energii ale też tkaniny gorzej się dopiorą. Co więcej, przeładowanie może także doprowadzić do uszkodzenia bębna.

Pralce nie służą także zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniami. Prowadzą one do przegrzewania się styków, pranie „raz za razem" może więc spowodować ich przepalenie.

Szykując wsad prania trzeba też pamiętać o tym, by z kieszeni pranej odzieży wszystko wyjąć. Choć zdarzają się przypadki, że wyprany w ten sposób telefon komórkowy działał po wyjęciu z pralki bez zarzutu, monety i inne drobne przedmioty pozostawione w kieszeniach mogą zapchać filtr pralki. A to spowoduje, że woda nie będzie odprowadzana do kanalizacji. Czym to się może kończyć - wiedzą ci, którzy zbierali wodę z podłogi łazienki a często musieli się też tłumaczyć sąsiadom z zalania ich mieszkania.

Najbardziej kłopotliwym mankamentem wydaje się być twarda woda. Tu nie pomoże pamiętanie o nie przeciążaniu pralki i wyciąganiu drobiazgów z kieszeni. - A twarda woda powoduje, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy a nawet bęben. Warto też wiedzieć, że obecny w twardej wodzie wapń i magnez zmniejszają efektywność środków piorących - wyjaśnia Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, producenta filtrów do wody.

Lepiej zapobiegać, niż…

O pralkę trzeba zadbać już podczas podłączania jej do instalacji. Należy ustawić ją na równej powierzchni. Dzięki temu nie będzie hałasować i przesuwać się przy wirowaniu. Ponieważ, na skutek szybkiego ruchu bębna, mimo to pralka lubi „spacerować" po łazience, warto nie ustawiać jej ciasno między innymi sprzętami - jeśli już hałasuje, to przynajmniej niech nie obija się o ścianę lub meble.

Instrukcja użytkowania pralki podpowie nam nie tylko to, jak pralkę w łazience ustawić i jak poprawić jej poziomowanie. Znajdziemy też w niej wskazówki co do maksymalnej wielkości wsadu. Trudno, co prawda, ważyć każde pranie przed wsadzeniem go do pralki, wyobraźnia podpowiada jednak, że aby w pralce następowało skuteczne pranie, nie można do niej wciskać na siłę kolejnych sztuk ubrań, pościeli czy obrusów.

Bezawaryjnemu działaniu pralki pomoże też pilnowanie, żeby w szufladzie nie zalegał proszek. Jeśli będzie go zbyt dużo - może zablokować przepływ. A wtedy - woda na podłodze. Jeśli już o higienie pralki mowa, warto też, przynajmniej raz na dwadzieścia prań oczyścić filtr pompy z włosów, kawałków tkanin, resztek papierowych chustek, które zostały w kieszeniach. Co jakiś czas przyda się też tzw. puste pranie - nastawić trzeba program na wysoką temperaturę, dodać detergent i uruchomić pralkę bez wsadu. Pomoże to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

A co z twardą wodą? Problemu nadmiernej twardości wody pozbędziemy się, stosując specjalny filtr do pralek i zmywarek. - Wodę z kranu warto przebadać niedrogim, domowym testem określającym twardość. Można go kupić w popularnych marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że mamy wodę twardą lub choćby średnio twardą, powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu się w filtr do pralek i zmywarek - radzi Zofia Czechowicz. - To niewielkie urządzenie, które umieszcza się przy wężu zasilającym. Zawiera specjalne złoże, które niweluje skutki twardej wody. Chroni elementy pralki przed nadmiernym zużyciem i zmniejsza zapotrzebowanie na detergenty piorące - dodaje specjalistka z firmy UST-M.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki