Najlepsze miejsca na wesele w Łodzi i w regionie

  Rozwiń
  Jak przygotować ogród na sezon wiosenno-letni? Wyposażenie...

  Jak przygotować ogród na sezon wiosenno-letni? Wyposażenie ogrodowe, meble i grille

  Materiał informacyjny

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak przygotować ogród na sezon wiosenno-letni? Wyposażenie ogrodowe, meble i grille
  Kiedy tylko robi się cieplej, zaczynamy porządkować mieszkanie po zimie i pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy. Zabieramy się jednak nie tylko za domowe porządki, ale przygotowujemy też nasze ogrody do pierwszych grillowych spotkań w gronie znajomych lub rodziny. Jak wybrać dobry grill, meble ogrodowe i jak urządzić ogródek warzywny.
  Jak przygotować ogród na sezon wiosenno-letni? Wyposażenie ogrodowe, meble i grille

  Wiosenne prace porządkowe i sadzenie roślin – mini szklarnia jako sposób na udane wysiewy


  Po jesiennych i zimowych miesiącach nasz ogród potrzebuje gruntownego sprzątania. Zanim zabierzemy się za jego urządzanie i wstawimy nowe meble czy grill, uporządkujmy rabaty kwiatowe. Usuńmy z nich zgniłe liście, wyrwijmy chwasty i spulchnijmy ziemię. W zimowych miesiącach gleba stwardniała i teraz trzeba ją zmiękczyć, żeby mogły w niej kiełkować nowe rośliny.

  Do prac ogrodowych przyda nam się ogrodniczy zestaw narzędzi z łopatkami i kultywatorem (narzędzie do odchwaszczania i spulchniania) oraz specjalne podkładki pod kolana do dłuższego klęczenia przy rabatach. Jeśli planujemy wysiew ziół, kwiatów lub warzyw, kupmy do ogrodu kilka mini szklarni. W takiej szklarni w wersji mini podkiełkujemy rośliny, które będą gotowe do przesadzenia na grządki. Pod przykryciem, a przez to też w wyższej temperaturze zioła czy warzywa szybciej zaczną kiełkować, a potem łatwiej przyjmą się w ziemi. Jeśli tego lata chcemy zbierać własnoręcznie wyhodowane warzywa i zioła, mini szklarnia powinna pojawić się w naszym ogrodzie na początku wiosennego sezonu.

  Taki mikro ogród będzie też alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które planują sadzenie roślin na tarasie w donicach. Warzywa i zioła podrośnięte w mini szklarni będą gotowe do wsadzenia w większy pojemnik i szybciej będą rosły.

  Żeby cebulki kwiatów mogły przygotować się na cieplejsze miesiące, umieśćmy je w specjalnych donicach wykonanych z biodegradowalnego materiału. Pojemniki wsadzamy bezpośrednio do ziemi, a do przegródek wkładamy kwiatowe cebulki. Niewyrośnięty jeszcze kwiat ma czas, żeby przyzwyczaić się do nowego miejsca i wykiełkować, kiedy tylko przyjdzie jego czas.

  Pozostałe prace ogrodowe – co jeszcze trzeba zrobić?  Wiosną, zanim drzewa wypuszczą jeszcze pierwsze pąki, warto usunąć z nich stare i zeschnięte gałęzie oraz liście. Być może konieczne będzie przycięcie niektórych konarów. Jeśli mamy w ogrodzie rośliny pnące się, pousuwajmy z nich martwe końcówki. Dzięki temu wiosną na pewno wypuszczą nowe pędy. Prace porządkowe przydadzą się również rosnącym w naszym ogrodzie krzewom. Przytnijmy je i pousuwajmy z nich zeschnięte gałęzie i liście.

  Żeby rośliny mogły jak najlepiej rosnąć, musimy nie tylko spulchnić ziemię, ale pozbyć się też z niej szkodników. Nie musimy używać środków chemicznych (pestycydów), żeby ochronić rośliny przed nieprzyjaznymi robakami. W sklepach kupimy bezpieczne dla środowiska i naturalne preparaty przeciw szkodnikom. Możemy również przygotować domowe środki ochronne. Pokruszone skorupki jajek użyźnią ziemię, a dodatkowo odstraszą ślimaki.

  Szczególnej pielęgnacji po zimie wymaga też nasz trawnik. Jeśli odpowiednio o niego dbaliśmy przed okresem zimowym, tj. był dobrze utrzymany, spulchniony i przycięty, wiosną musimy go tylko odświeżyć. Żeby trawa zaczęła na nowo rosnąć, spulchnijmy pod nią ziemię, używając do tego specjalnych nakładek na buty z kolcami lub aeratora, walca z bolcami. Z trawnika usuwamy też stare pożółkłe źdźbła (możemy użyć wertykulatora, jeśli mamy dużą powierzchnię trawnika). W miejscach, gdzie przez dłuższy czas zalegał śnieg, trawa jest prawdopodobnie mocno zniszczona. Usuwamy więc podgniłe fragmenty trawnika i wysiewamy na nich nową trawę. Po zimie regularnie kosimy, podlewamy i dokarmiamy nasz trawnik.

  Jeśli w naszym ogrodzie mamy patio wyłożone kostką brukową, po zimie przyda mu się gruntowne czyszczenie. W szczelinach kostki być może pojawił się mech i zaczęły już w nich kiełkować chwasty. Usuńmy je, zanim się rozrosną i zapuszczą mocne korzenie. Kostkę umyjmy też ciepłą wodą, żeby spłukać z niej pozostałości soli czy piasku, które wysypywaliśmy zimą, żeby rozpuścić lód. Przestrzenie między poszczególnymi płytkami kostki uzupełnijmy piaskiem (jeśli pozostawimy je puste, kostka zacznie się rozjeżdżać).

  Nowe wyposażenie ogrodu – grill gazowy


  Sezon wiosenno-letni to mnóstwo okazji do spotkań ze znajomymi i rodziną. Miło spędzać czas na wspólnym grillowaniu na świeżym powietrzu, a do tego przyda nam profesjonalny sprzęt grillowy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny zakup, rozważmy kilka kwestii. Grill będzie służył nam przez kilka sezonów, więc potrzebujemy niezawodnego urządzenia. Zastanówmy się, jak często grillujemy i czy przyrządzamy duże ilości mięsa, ryb i warzyw, czy raczej smażymy tylko kilka kiełbasek i kilka kawałków karkówki. Jeśli grill służy nam do przygotowania szybkiego obiadu dla najbliższej rodziny, zdecydujmy się raczej na grilla na węgiel drzewny lub brykiet lub grilla bezdymnego. Taki sprzęt z powodzeniem poradzi sobie z obsmażeniem kilku mięsnych kawałków potrzebnych dla 3-4 osób.  Jeśli grillowanie to nasze cotygodniowe wiosenno-letnie zajęcie, warto pomyśleć o zakupie grilla gazowego. Taki sprzęt to już większy wydatek, ale też większe możliwości i łatwiejsza obsługa. Grill gazowy działa podobnie do kuchenki zasilanej gazem. Również potrzebuje gazu, żeby wytworzyć płomień podgrzewający grillowe dania. Sprzęt na gaz możemy podłączyć bezpośrednio do naszej domowej instalacji gazowej lub zasilać go osobną butlą gazową z propan-butanem. Wybierając pierwsze rozwiązanie, grilla musimy postawić w jednym, stałym miejscu. Zaletą podłączenia grilla pod instalację gazową jest to, że nigdy nie zabraknie nam gazu. Przy sprzęcie z wymienianą butlą gazową musimy pamiętać o jej regularnym napełnianiu. Może się więc zdarzyć, że w trakcie większej imprezy zabraknie nam paliwa na dopieczenie kiełbasek czy steków.

  Żeby usmażyć coś na grillu gazowym potrzebujemy sprzętu, który na 1 cm2 powierzchni do grillowania osiąga moc przynajmniej 4,5 W. Jeśli grill charakteryzuje się niższym wskaźnikiem, nie uda nam się wysmażyć boczku czy karkówki i dobrze wypiec kiełbaski. Jak obliczyć moc grzewczą? Całkowitą moc grilla dzielimy przez pomnożone wymiary powierzchni do smażenia (np. 65 cm x 44 cm). Otrzymujemy wtedy wartość, która mówi nam, z jaką mocą grill będzie działał na 1 cm2.

  Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając grill gazowy? Liczbę osób, dla której regularnie przygotowujemy grillowe dania. Dla przeciętnej rodziny 4-osobowej w zupełności wystarczy grill 2-palnikowy wielkości ok. 68 cm x 38 cm. Grill z 5 lub 6 palnikami powinien być już odpowiednio większy. 3-palnikowy sprzęt poradzi już sobie z przygotowaniem mięsa dla 8-12 osób. Kupując grill gazowy, sprawdźmy w jakiej odległości od kratek, na których położymy mięso czy warzywa znajdują się palniki. Wolna przestrzeń powinna wynosić od 8 do 12 cm. Podczas grillowania pokrywa grilla powinna być cały czas zamknięta. Płomień nie może znajdować się zbyt blisko mięsa, żeby go nie przypalać (a tym bardziej, żeby go nie palić). Grillowanie polega na wolnym przypiekaniu ułożonych na kratce produktów.

  Wybierając grill gazowy, sprawdźmy, z jakiego materiału wykonane są palniki. Za najbardziej wytrzymałe i niezawodne uznaje się palniki ze stali nierdzewnej, które będą nam służyły przez lata. Inne rodzaje palników mogą być żeliwne lub cynowe. Te wykonane z żeliwa dobrze rozprowadzają ciepło, jednak szybko rdzewieją (a nie da się powstrzymać ściekania na nie tłuszczu). Palniki cynowe znajdziemy w najtańszych modelach grilli. Nie są one ani wytrzymałe (taki grill przetrwa prawdopodobnie jeden sezon), ani nie dystrybuują odpowiednio ciepła.

  Istotnym elementem całego grilla jest również jego obudowa. Ma to szczególne znaczenie dla sprzętu stojącego na wolnej przestrzeni bez żadnego zadaszenia. Jednym z najlepszych materiałów wykończeniowych jest aluminium oraz stal nierdzewna. Pokrywy aluminiowe wykazują się dobrą odpornością na rdzę, a także utrzymują ciepło i równomiernie je rozprowadzają. Grille z pokryciem aluminiowym zazwyczaj mają 10-letnią gwarancję. Wszystko zależy jednak od grubości i jakości zastosowanego aluminium. Za najlepszy materiał, z którego wykonuje się grille uznaje się stal nierdzewną. Jest wytrzymała i dobrze utrzymuje i dystrybuuje ciepło. Grille wykonane z najlepszej jakości stali nierdzewnej należą do najdroższych, ale też niezawodnych modeli.  Meble ogrodowe – jak wyposażyć ogród?


  Po uprzątnięciu ogrodu i wyposażeniu go w profesjonalnego grilla czas na meble ogrodowe. Stoły, krzesła czy kanapy przeznaczone do ogrodu wykonuje się z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego uzupełniając swoją jadalnię na świeżym powietrzu, zdecydujmy się na meble ogrodowe dedykowane do zastosowania na zewnątrz. Najpraktyczniejsze są komplety zawierające wygodną kanapę lub ławkę, fotele i pasujący do nich wysokością stół. W ogrodzie możemy postawić też mały stolik kawowy, a przy nim bujaną ławeczkę dla 2-3 osób.

  Do mebli warto zakupić również skrzynię do przechowywania poduszek, koców czy narzędzi ogrodowych. W trakcie deszczowej pogody schowamy do niej pokrycie z ogrodowej kanapy i poduszki z krzeseł.

  Piękny ogród wymaga wiele pracy, jednak satysfakcja z jego przygotowania wynagrodzi godziny spędzone na jego porządkowaniu.

  Źródła:
  -https://bbqplanner.com/gas-grill-buying-guide-10-tips-buying-gas-grill/
  -http://ladnydom.pl/Ogrody/1,162394,9131459,Trawnik_po_zimie___8_najwazniejszych_czynnosci.html
  -https://www.tonywardfurniture.co.uk/blog/prepare-garden-for-summer

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Co to jest i ile można zarobić na house flippingu?

  Co to jest i ile można zarobić na house flippingu?

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny