Jak przyśpieszyć wyjazd na kurację. Sprawdź, co zrobić, by wcześniej wyjechać do sanatorium

Patrycja Wacławska
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta 123RF
Lecznictwo uzdrowiskowe cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem pacjentów. Leczenie takie jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego pacjenta. Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka. Realizuje się je przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Jak uzyskać skierowanie
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta.

Pacjent otrzymujący skierowanie od lekarza kierującego, powinien otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) najistotniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób NFZ będzie je rozpatrywał i czego może oczekiwać pacjent w związku z planowanym odbyciem leczenia uzdrowiskowego.

Lekarz lub sam pacjent przesyła skierowanie do oddziału wojewódzkiego NFZ – w zamkniętej kopercie, opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” (w prawym dolnym rogu koperty). Można je dostarczyć do oddziału również osobiście.

Skierowanie zostanie zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzyma indywidualny numer rejestru. Jeśli zawiera jakieś braki formalne (na przykład nie ma pieczątki przychodni), Narodowy Fundusz Zdrowia poprosi o ich uzupełnienie.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany z powodu przeciwwskazania lub braku wskazań do wyjazdu, Fundusz odeśle go do lekarza kierującego na leczenie, o czym również zainteresowany zostaje powiadomiony. Od tej decyzji nie przysługuje odwołanie.

Ocenę celowości skierowania przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej oddziału wojewódzkiego Funduszu, wskazując rodzaj i miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Ile się czeka na wyjazd
Aktualnie (czerwiec 2018) okres oczekiwania na skierowanie do uzdrowiska w przypadku leczenia sanatoryjnego lub rehabilitacji sanatoryjnej wynosi około 26 miesięcy w zależności od profilu leczenia i wskazań lekarza konsultanta. Krócej oczekują pacjenci zakwalifikowani na leczenie lub rehabilitację w szpitalu uzdrowiskowym (około 5 miesięcy), dzieci w wieku od 7 do 18 lat czekają około 6 miesięcy. W tym przypadku rozpoczęcie leczenia następuje w okresie 5–6 miesięcy od daty złożenia skierowania w oddziale Funduszu.

Najmłodsi kuracjusze, czyli dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które kierowane są na leczenie sanatoryjne pod opieką osoby dorosłej, oczekują w kolejce około 10 miesięcy.

Rezygnacja
Powody rezygnacji z wyjazdu do sanatorium są różne. Niektórzy nie mają z kim zostawić chorych bliskich, wcześniej zaplanowali wyjazd na ferie czy wakacje, nie mogą wziąć urlopu w pracy. Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i udokumentowana pisemnie. Jeżeli powodem rezygnacji jest nagły wypadek losowy (na przykład pogrzeb najbliższej osoby lub sprawa w sądzie), to należy to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Jeśli powód rezygnacji nie jest związany ze zmianą stanu zdrowia i koniecznością dłuższego leczenia w miejscu zamieszkania, to Fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. Każda pisemna prośba dotycząca przesunięcia terminu leczenia czy też zmiana miejsca realizacji leczenia traktowana jest jako rezygnacja z otrzymanego przydziału.

Zwroty
Wszystkie osoby, które mają zarejestrowane i pozytywnie zaopiniowane przez lekarzy konsultantów skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a nie korzystały z tego rodzaju świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich 18 miesięcy, mogą w odpowiednim dla nich czasie kontaktować się z działem lecznictwa uzdrowiskowego w sprawie uzyskania informacji co do możliwości skorzystania z tak zwanych zwrotów skierowań.

Są to skierowania oddane z różnych powodów przez innych pacjentów. W przypadku zwrotów, okres do rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku wynosi od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu, a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia w odpowiednim dla nich terminie i miejscu, o ile miejsce to jest zgodne ze wskazaniami lekarza konsultanta.

Kto pojedzie szybciej do sanatorium?
Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej. Na pewne przywileje – czyli wyjazd na leczenie sanatoryjne raz na 18 miesięcy liczonych od daty zakończenia kuracji lub bez kolejki, jeśli jest to pierwszy wyjazd do sanatorium – mogą liczyć jedynie uprawnieni kombatanci, weterani wojenni, zasłużeni honorowi dawcy krwi. Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest, jeśli przedstawią dokumenty nadające im te uprawnienia – wyjeżdżają raz na rok. Wbrew obiegowym opiniom nauczyciele, pracownicy oświaty, lekarze, rodziny lekarzy, nie wyjeżdżają ani szybciej, ani w wakacje. Traktowani są, jak wszyscy inni pacjenci.

Przeglądarka skierowań sanatoryjnych
Pod adresem internetowym https://skierowania.nfz.gov.pl/ można znaleźć specjalną przeglądarkę, która została przygotowana w celu ułatwienia pacjentom dostępu do informacji o procesie potwierdzania własnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Każde skierowanie wpisywane jest na listę oczekujących zgodnie z terminem jego wpływu, a czas jego realizacji zależy od liczby pacjentów w kolejce. Numer skierowania oznacza pozycję na liście osób oczekujących.

Przesunięcia w kolejce osób oczekujących wynikają z następujących powodów:
– zmiana zakresu leczenia dokonana przez lekarza specjalistę na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta;
– przyśpieszenie leczenia w wyniku skorzystania z tzw. zwrotów skierowań;
– zmiana statusu skierowania z „do uzupełnienia” na skierowanie „do realizacji” po dokonaniu uzupełnienia, co sprawiło, że pacjent lub pacjenci zostali umieszczeni w kolejce zgodnie z terminem wpływu skierowania.

Należy też pamiętać, że na przesunięcia w kolejce ma wpływ to, że część skierowań podlega weryfikacji, po której umieszczane są w swojej pierwotnej kolejce.
Pamiętaj, że NFZ płaci tylko za dni faktycznego pobytu w sanatorium. Niektórzy pacjenci, którzy decydują się na wcześniejszy wyjazd dowiadują się, że muszą zapłacić – bo tak ustalono w regulaminie sanatorium, na co NFZ nie ma wpływu. Wcześniejszy wyjazd oznacza dla sanatorium stratę finansową stąd obciążenie pacjenta odpowiedzialnością za decyzję o wcześniejszym wyjeździe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Skoro określa się /NFZ/ ilość miesięcy oczekiwania na wyjazd do sanatorium, myślę ,że ten termin powinien być dotrzymywany, np. w moim przypadku -około 27 miesięcy. Ten czas dawno minął i nadal mam nr 8tyś, przez te "około" nie mogłam sobie nic zaplanować , bo naiwna czekałam. Nie będę tego komentowała , ale już nie czekam. Czy sprawę zakończę w sądzie ?
G
Gość
2018-06-10T00:17:44 02:00, daw:

A nie lepiej jechać do 4gwiazdkowego hotelu z dofinansowaniem PFRON? Ja jeżdżę do Unitrala w Mielnie

tylko ci co mają 1 stopień niepełnosprawności, Mądralo!

J
Julia
Szybciej pojedzie do sanatorium ten kto ma szybszy środek transportu. Właściwe słowo powinno być " wcześniej" któż to używa w poważnych artykułach jakiejś pospolitej gwary?
d
daw
A nie lepiej jechać do 4gwiazdkowego hotelu z dofinansowaniem PFRON? Ja jeżdżę do Unitrala w Mielnie
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie