Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rekrutować, by miało to sens i przyniosło skutki?

Maciej Mituła
Maciej Mituła
123RF
Warto zastanowić się, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić rekrutację, by zgłaszali się właściwi kandydaci i by ostatecznie dokonać sensownego wyboru.

Choć kandydatów do pracy na rynku jest sporo, trudno znaleźć takiego, który spełniłby oczekiwania pracodawcy. A wymagań jest dużo - doświadczony, uczciwy, lojalny, pełen zapału do pracy… Pobożne życzenia można wymieniać w nieskończoność.

Warto przeczytać:

Przede wszystkim przed rozpoczęciem rekrutacji warto zastanowić się, czego oczekujemy od kandydata. Chodzi nie tylko o jego doświadczenie zawodowe, ale także o kompetencje miękkie i cechy charakteru.

Warto spojrzeć na zatrudnione już osoby i wypunktować te cechy, które cenimy w nich najbardziej. Być może historia pokazuje powody, dla których poprzedni pracownik nie sprawdził się na stanowisku, przez co zmuszeni jesteśmy szukać nowego kandydata.

Konkurencja między firmami i RODO utrudniają rekruterom skuteczne poszukiwanie kandydatów do pracy. Tym bardziej, gdy potencjalny pracownik pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, warto go zachęcić do podjęcia oferty. Niestety rekruterzy zapominają często, że są wizytówką firmy i muszą działać według najwyższych standardów. Oto największe błędy, które sprawiły, że rekrutacja okazała się nieskuteczna.

12 grzechów głównych rekrutera. Najczęstsze błędy popełniane...

Wbrew pozorom już sama obserwacja innych pracowników i wyciąganie konsekwencji z poprzednich rekrutacji sprawia, że rekruter i pracodawca stają się znacznie mądrzejsi. Z tej wiedzy powinni korzystać.

Lista cech i umiejętności

Warto sporządzić listę cech i kompetencji, które powinien posiadać kandydat. Oczekiwania te powinny zostać również zawarte w treści ogłoszenia o pracę. Ważne, by w pierwszym etapie rekrutacji nie ograniczać się tylko do przyjmowania CV.

Chociaż dla wielu pisanie listów motywacyjnych to już archaizm, rekruterzy wierni starej szkole, zarzekają się, że nigdy nie zrezygnowaliby z tej formy rekrutacji. List motywacyjny pozwala poznać kandydata od innej strony i w wielu przypadkach decyduje o jego przejściu do kolejnego etapu rekrutacji.

Zdarza się, że nie zaglądamy do swojego CV przez lata, bo mamy stałą pracę albo trafiliśmy gdzieś z polecenia. Kiedy musimy poszukać nowej posady, nie wiemy od czego zacząć. Kilka prostych kroków pomoże uporać się z tym zadaniem i przemienić przestarzałe papiery rekrutacyjne w profesjonalne narzędzie, które pozwoli poruszać się po dzisiejszym rynku pracy.

8 prostych kroków, dzięki którym odświeżymy nasze CV i dosto...

Jest kilka metod przeprowadzania rekrutacji, m.in. testy psychologiczne i testy kompetencji, Assessment Center czy najpopularniejsza rozmowa kwalifikacyjna. Warto, żeby pracodawca zaufał rekruterowi i pozwolił mu dobrać odpowiednią metodę.

Oczekiwania jasno sprecyzowane

Zdarza się, że organizacja poszukująca kandydata ukrywa swoje dane, nie podaje orientacyjnej stawki, jakiej pracownik może spodziewać się na stanowisku. To nie jest działanie fair. Pracodawca również nie chciałby korespondować z anonimowym kandydatem. Transparentność i pokazywanie, że nie ma się niczego do ukrycia, działa zawsze na korzyść organizacji.

Wybierz na końcu

Chociaż czasami intuicja podpowiada, że z rozmowy kwalifikacyjnej właśnie wyszedł ten właściwy kandydat, nie warto ślepo ufać przeczuciu. Ono bywa złudne. To, że ktoś świetnie wypadł na rozmowie, niekoniecznie musi oznaczać, że idealnie sprawdzi się na stanowisku, o które się ubiega.

Warto przeczytać:

Dobrze, gdy rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzają dwie osoby - profesjonalny rekruter i osoba, której podlegać będzie nowy pracownik. Obydwoje mają inne priorytety i inaczej patrzą na potencjalnego przyszłego pracownika. Dzięki wymianie spostrzeżeń mogą w bardziej obiektywny sposób ocenić kandydatów.

Ostatecznego wyboru zawsze dokonujmy po przesłuchaniu wszystkich kandydatów i po dokładnej analizie ich kompetencji w kontekście zatrudnienia w organizacji.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak rekrutować, by miało to sens i przyniosło skutki? - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki