Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać mobbing? Mobbing w pracy, sprawdź co powinieneś zrobić Objawy mobbing. Zobacz, czy jesteś ofiarą mobbingu 8.02.2022

Dorota Domienik
Objawy mobbingu w pracy.
Objawy mobbingu w pracy. DziennikŁódzki/archiwum
Czy jesteś ofiarą mobbingu? Jak rozpoznać mobbing? Mobbing w pracy, co powinieneś zrobić? Jak się zachować? Są zastraszeni, wiecznie zestresowani i mają zaniżoną samoocenę. Pracownicy, którzy doświadczają przemocy psychicznej w pracy, często nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami mobbingu.

Czy jesteś ofiarą mobbingu? Jak rozpoznać mobbing? Mobbing w pracy, co powinieneś zrobić? Jak się zachować?

Wystarczy niewinny, nierozwiązany w porę problem, nieprawidłowy podział obowiązków lub niewłaściwy przepływ informacji w firmie. Kiedy nękanie pracowników nosi znamiona przemocy psychicznej, a kiedy jest np. naruszeniem dóbr osobistych?

Mobbingiem określa się działania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Ich celem może być poniżenie, ośmieszenie pracownika, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu.

O tym, że mamy do czynienia z mobbingiem mogą świadczyć powtarzalność pewnych zachowań, długi czas trwania i negatywne intencje sprawcy.

Mobbing ma wiele twarzy

Nękanie psychiczne może mieć na celu:

  • utrudnienie komunikacji - przełożony lub kolega ogranicza pracownikowi swobodę wypowiadania się, stale krytykuje wykonywaną przez niego pracę lub życie prywatne, uniemożliwia kontakt poprzez poniżające spojrzenia i gesty lub grożąc,
  • zaburzenie stosunków społecznych - przełożony unika rozmów z podwładnym, ignoruje lub przenosi go w miejsce z dala od kolegów,
  • zaburzenie społecznego odbioru osoby - złe wyrażanie się o pracowniku, rozsiewanie plotek na jego temat, podejmowanie prób ośmieszenia czy parodiowanie sposobu chodzenia, mówienia lub gestów,
  • pogorszenie sytuacji życiowej i zawodowej pracownika - delegowanie prac pozbawionych sensu bądź takich, które są poniżej lub powyżej kompetencji pracownika,
  • szkodliwy wpływ na zdrowie ofiary - zmuszanie do wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, grożenie lub stosowanie wobec niej przemocy fizycznej.

Co jest mobbingiem

Często ze względu na powtarzalność sytuacji, mobbing jest odbierany jako norma i zło konieczne. - Sąd Najwyższy w wyroku z 17 stycznia 2007 r., sygn. I PK 176/06 orzekł, że naganne zachowania, które występują u danego pracodawcy na porządku dziennym i stanowią swego rodzaju normę w tym zakładzie pracy, nie wykluczają uznania ich za nękanie lub zastraszenie w rozumieniu art. 943 § 2 k.p. - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers .

Skutkiem mobbingu jest: niska samoocena pracownika, niepokój i poczucie winy, bezsenność, zaburzenia koncentracji, stany lękowe czy nawet depresja, somatyczne reakcje na stres (bóle głowy, bóle brzucha)

Po pierwsze przeciwdziałać, po drugie pomagać

Zgodnie z Kodeksem Pracy zapobieganie mobbingowi oraz pomoc jego ofiarom, należą do podstawowych obowiązków pracodawcy, bez względu na jego możliwości finansowe czy organizacyjne.

- W ramach polityki prewencyjnej i minimalizowania ryzyka odszkodowawczego pracodawcy, zwłaszcza w firmach o rozbudowanej strukturze organizacyjnej, zaleca się wdrażanie specjalnych programów antymobbingowych: regularne monitorowanie skali niepożądanych zachowań w formie okresowych audytów lub anonimowych ankiet, informowanie i uświadamianie pracowników, np. za pomocą specjalnych biuletynów, intranetu i okresowych szkoleń, stworzenie odrębnego regulaminu szczegółowo opisującego niepożądane zachowania, sposób ich zgłaszania pracodawcy oraz zasady i przebieg postępowania wyjaśniającego - radzi Dorota Strzelec, psycholog pracy w dziale zarządzania zasobami ludzkimi w TGC Corporate Lawyers.

Ofiara musi udowodnić mobbing

- Ciężar udowodnienia mobbingu spoczywa na pracowniku - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny i dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers. Zanim jednak pracownik postanowi wnieść powództwo powinien podjąć działania, które pozwolą mu udokumentować naganne sytuacje czy zachowania w miejscu pracy, np. notować każde naganne zachowanie mobbera, nazwiska osób, które zachowują się w ten sposób, daty i szczegóły ich zachowania. Dowodem mogą być również e-maile, listy, SMSy, nagrania na dyktafon czy kamerę rozmów, spotkań oraz pobierane zwolnienia L4.

W postępowaniu sądowym ofiara ma możliwość wnosić o przesłuchanie konkretnych osób w charakterze świadków. W praktyce jednak może być ich niewielu, zwłaszcza jeśli nadal pracują w tej firmie. Często w postępowaniu sądowym występują natomiast byli pracownicy. Ofiara może składać formalne skargi do przełożonych mobbera, związków zawodowych czy innych organów władzy lub instytucji (np. stowarzyszeń antymobbingowych) bądź gromadzić wydane przez nie zaświadczenia.

- Gdy sprawcą jest przełożony pracownika, często konieczne jest jego przeniesienie na inne stanowisko pracy. Pracodawca nie może zaproponować poszkodowanemu wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy na mniej korzystne - dodaje Agnieszka Janowska.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, gdy pracownik godzi się a nawet sam proponuje przejście na stanowisko pracy z gorszymi warunkami na mocy porozumienia stron. Jeśli pracodawca nie może zapewnić pracownikowi innego stanowiska pracy, niedopuszczalne jest wypowiedzenie z tego powodu pracownikowi umowy o pracę. Pracodawca ma natomiast pełne prawo, by przenieść na gorsze stanowisko, a nawet zwolnić sprawcę mobbingu.

Pracownicy, którzy doświadczyli mobbingu mogą domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych:

  • w przypadku problemów ze zdrowiem, potwierdzonych przez lekarza lub psychologa - może starać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jego wysokość zależy od decyzji sądu i - co ważne - nie ma określonej górnej granicy.
  • w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika wskutek mobbingu - ofiara może liczyć na co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, także bez górnej granicy.
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki