Jak się nie zgubić w lesie

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski

Wybierasz się do lasu na tyle dużego, że można się z nim zgubić? Nigdy wcześniej tutaj nie byłeś? Uważaj, bo możesz się zgubić. Koniecznie zabierz ze sobą mapę okolicy – w formie papierowej lub elektronicznej. Warto zainstalować na swoim smartfonie odpowiednią aplikację mapową, która po zapisaniu w pamięci telefonu nie wymaga dostępu do internetu. Możesz skorzystać z mapy elektronicznej, którą znajdziesz na stronie www.bdl.lasy.gov.pl.

Następnie włącz w smartfonie GPS i ruszaj śmiało w nieznany Ci teren. Pamiętaj, że w lesie twój smartfon może nie mieć zasięgu i GPS okaże się wtedy bardzo przydatny. Odbiornik GPS odczytuje z satelitów nasze położenie na Ziemi z dokładnością do około 5 metrów. Wystarczy wtedy zerknąć na elektroniczną mapę - pod warunkiem,że wcześniej ją sobie ściągnęliśmy.

Co jednak zrobić, jeśli elektronika nas zawiedzie, bo telefon np. się rozładuje? Warto poznać alternatywne sposoby odnalezienia się w nieznanym Ci otoczeniu. Poniżej garść przydatnych wskazówek dla zagubionego wędrowcy.

Prosto przed siebie

Jeśli zgubisz się w lesie nie wpadaj w panikę, tylko spokojnie podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu. Najczęściej będzie to bezdrzewny pas lub droga, wyznaczająca tzw. linię oddziałową. Może to być również linia energetyczna, która też często pokrywa się z linią oddziałową.

Wyjaśnijmy sobie zatem, co to jest linia oddziałowa i jak ją rozpoznać. Otóż las podzielony jest na specjalne sektory – oddziały leśne. Na nizinach oddziały mają zazwyczaj ten sam kształt geometryczny (zwykle są to prostokąty), w górach najczęściej są one nieregularne.

Ważne jest to, że podobnie jak na szachownicy, każdy oddział ma swój numer, widniejący na betonowych słupkach. Słupki umieszczone są w narożnikach każdego oddziału, w południowo-zachodnim rogu. Jeśli zatem pójdziesz wzdłuż linii oddziałowej, to prędzej czy później natrafisz na jeden ze słupków z numerami.

Na każdym słupku widnieją cztery numery (po jednym na boku) wszystkich przylegających do słupka oddziałów leśnych. To już wystarczy, żeby zorientować się, w jakim miejscu jesteśmy. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy mapą lasu. Dlatego tak ważne jest, aby mieć ją przy sobie – w plecaku, w kieszeni lub w smartfonie. A najlepiej i w kieszeni (papierową) i w smartfonie.

W górach

Jeśli zagubisz się w górach, postępuj inaczej. Trudno tam iść w jednym kierunku, zaś oddziały w górskim lesie - jak już wspomnieliśmy – zazwyczaj są nieregularne. Najlepiej więc znajdź potok i podążaj z jego nurtem, stopniowo schodząc w dół. W ten sposób trafisz do najbliższej wioski lub dotrzesz do drogi.

Z mapą i kompasem

Bez aplikacji i smartfona też można sobie dać radę - wystarczy mapa z papieru i kompas. Wskazówki kompasu układają się w kierunku linii północ-południe, z tym, że czerwona końcówka strzałki zawsze będzie pokazywać nam północ. Aby dopasować kompas do mapy wystarczy ułożyć mapę obok, tak by jej brzeg leżał równolegle do wskazówki kompasu a jego czerwona strzałka wskazywała górę mapy. Wyznaczony azymut, uwzględniający np. położenie naszego samochodu pozostawianego na parkingu leśnym zagwarantuje nam właściwy kierunek powrotu.

Na ratunek

Pomocną aplikacją podczas wędrówek po lesie jest aplikacja RATUNEK. Umożliwia ona automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce - GOPR, TOPR, WOPR i MOPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki