Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się rodziła łódzka Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Muzeum Sztuki w Łodzi otwarto wystawę prezentującą pionierskie lata łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

Ekspozycja „Szkolne lata. Początki ASP w Łodzi” została wpisana w program obchodów jubileuszu 70 lat istnienia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Można ją zwiedzać do 31 stycznia przyszłego roku.

Wystawa koncentruje się na okresie między 1946 a 1950 rokiem. To heroiczny czas w historii uczelni, kiedy jej twórcy musieli się zmagać z wieloma przeciwnościami systemu komunistycznego. Uczelnia w założeniu miała zapewnić „dopływ wykwalifikowanych sił do przemysłu, a posiadających jak najwyższe kwalifikacje artystyczne”, jak pisał Leon Ormezowski, pierwszy rektor łódzkiej szkoły, wnioskując do ministra kultury o zgodę na utworzenie placówki. Pracownicy najmłodszej wówczas uczelni artystycznej w Polsce chcieli poświęcić się sztuce, ale wkrótce dotknęły ich represje.

- Na wystawie pokazywane są przede wszystkim prace z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, poza jednym, wypożyczonym obrazem Stanisława Fijałkowskiego. Pokazywane są też studenckie prace plastyczne i fotografie z pierwszych plenerów - wyjaśnia Anna Saciuk-Gąsowska, współkuratorka wystawy.

Na wystawie w Muzeum przy ul. Więckowskiego można oglądać miedzy innymi rzadko prezentowane prace Stefana Wegnera, Bolesława Hochlingera, Romana Modzelewskiego, Lecha Kunki, Stefana Krygiera, Judyty Sobel, Andrzeja Strumiłły, Bolesława Utkina.

Prezentowana jest też wybrana dokumentacja z archiwum uczelni, m.in. program zajęć przygotowany przez Władysława Strzemińskiego. Są poza tym dokumenty obrazujące początki wymuszonych politycznie zmian - zwolnienia Strzemińskiego i rezygnacji Stefana Wegnera. „Zmiany kadrowe i nacisk ministerstwa znacząco zmieniły program uczelni. Wystawa w Muzeum Sztuki pozwoli zrozumieć, czego nie zaakceptowały władze PRL, zastępując sztukę awangardową tą spełniająca wymogi doktryny socrealizmu” - podkreślają twórcy wystawy.

Kuratorami ekspozycji są Anna Saciuk-Gąsowska z Muzeum Sztuki i Wojciech Leder z Akademii Sztuk Pięknych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki