Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. LISTA PRODUKTÓW + stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną

a.w.
Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. LISTA PRODUKTÓW + stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną
Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. LISTA PRODUKTÓW + stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną
Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną? To pytanie zadajemy sobie zaraz po tym jak otrzymaliśmy telefon lub wiadomość z zaproszeniem. Rozmowa kwalifikacyjna to nie jest dobry czas na modowe faux pas. Nasze ubranie na rozmowie kwalifikacyjnej jest ważniejsze jak wiedza i umiejętności, dlatego, że to ubranie, postawa i mimika mają wpływ na pierwsze wrażenie jakie zrobimy na rekruterze czy potencjalnym, przyszłym pracodawcy. Co włożyć na rozmowę kwalifikacyjną? Mamy LISTĘ PRODUKTÓW i przykładowe stylizacje dla niej i dla niego.

Ubranie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to teoretycznie powierzchowny i mało znaczący element. Liczy się przecież wiedza i umiejętności. Prawda jest jednak taka, że ubranie, postawa i wyraz twarzy to rzeczy, na których przyszły pracodawca czy rekrutrer wyrabia sobie pierwsze zdanie na temat kandydata.

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, czyli dobre pierwsze wrażenie

Mówi się, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i jest to prawda, która sprawdza się nie tylko w momencie poznania nowej osoby, ale też w relacji pracodawca – pracownik.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o rozmowę o pracę. Staramy się wypaść dobrze i pokazać się z jak najlepszej strony. To kilka pierwszych sekund, kontakt wzrokowy i uściśnięcie dłoni może zadecydować o tym czy nasza rozmowa kwalifikacyjna przyniesie pozytywne skutki.

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Odpowiedź nie jest prosta. Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być dostosowane do branży, charakteru kandydata a także stanowiska pracy, o które się ubiega. Ubranie, które mamy na sobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej powinno być też odzwierciedleniem osobistego stylu i podkreśleniem naturalnych atutów.

Każdy powinien sam zadać sobie pytanie: Co powinienem ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Przyszły prawnik z pewnością odpowie: dopasowany, dobrze skrojony garnitur, krawat i eleganckie buty. Magazynier ubierze się schludnie, ale na luzie: dżinsy + koszula. Sekretarz/sekretarka zadbają o nienaganne ubranie i pielęgnacją (czyste paznokcie, ułożone włosy), ponieważ w przyszłości będą uosabiać wizerunek firmy. Każdy zawód ma własną estetykę i ona jest powszechnie znana. Istnieje jednak szereg ogólnych zasad i wskazówek, z którymi chętnie się dzielimy, ponieważ lepiej uczyć się na czyichś błędach niż popełniać własne.

Co założyć na rozmowę o pracę? LISTA PRODUKTÓW

Jest kilka elementów zarówno damskiej jak i męskiej garderoby, które sprawdzą się na tym ważnym spotkaniu. Elementy można dowolnie łączyć i miksować. Ważne, żeby zachować jedność kolorów, wzorów i faktur. Jeśli nie starasz się o pracę w piśmie z branży mody czy jako projektant w marce odzieżowej, ekstrawagancja raczej nie będzie dobrym pomysłem.

Wyobraź sobie, że idziesz na ważną rozmowę o pracę. Masz za sobą długą i męczącą podróż z innego miasta, ale mimo to kończysz spotkanie z poczuciem, że poszło ci dobrze. Czekasz na informację zwrotną od pracodawcy i… niech to szlag trafi! Dla kandydata nie ma nic bardziej frustrującego od niepoważnego podejścia ze strony rekrutera. Zebraliśmy przykłady 12 zachowań, które potrafią doprowadzić do szewskiej pasji.Sprawdź aktualne oferty pracy

12 rzeczy, które są najbardziej frustrujące w rekruterach [ZDJĘCIA]

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? PROPOZYCJE DLA NIEJ:

  • żakiet
  • eleganckie spodnie zaprasowane na kant
  • spodnie rurki
  • spódnica do kolan
  • spódnica trapez
  • sukienka ołówkowa
  • sukienka z dopasowaną górą
  • damski garnitur
  • garsonka
  • apaszka
  • nieduża torebka

Co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? PROPOZYCJE DLA NIEGO:

  • garnitur
  • spodnie chinosy
  • koszula z długim rękawem (białą lub pastelowa)
  • koszula we wzory
  • kamizelka
  • krawat
  • aktówka

Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną: najczęściej popełniane błędy.

Czego NIE ZAKŁADAĆ na rozmowę kwalifikacyjną?

  1. BRUDNE BUTY
    Mówi się, że buty są wizytówką człowieka. Nie wchodź na rozmowę kwalifikacyjną z brudnymi butami. Jeśli buty nie są skórzane nie musisz ich pastować i pielęgnować w szczególny sposób, ważne, żeby nie były zabłocone, zakurzone i po prostu brudne.
    DOBRE PRAKTYKI
    Idąc na rozmowę kwalifikacyjną ZAWSZE miej przy sobie co najmniej dwie chusteczki. Jedną, na wypadek kataru, drugą, aby przetrzeć buty przed wejściem do pokoju/sali, w której będzie się odbywała rozmowa. Dla miłośników gadżetów – powstało w ostatnim czasie kilka ciekawych osłonek na obuwie, które są wodoodporne i na pewno uchronią Twoje buty przed zabrudzeniem. Wtedy nawet rozmowa w deszczowy dzień Ci nie straszna.
  2. GARNITUR TATY LUB MŁODSZEGO BRATA
    Niejedną rozmowę kwalifikacyjną zdążył już popsuć źle dobrany garnitur. Z jednej strony rekruterzy skarżą się na zbyt małe garnitury, które mogłyby wskazywać na to, że osoby ubiegające się o pracę skorzystały z dwuczęściowego zestawu, który kupiły na maturę. Z drugiej zaś mamy do czynienia zza dużymi garniturami, które nie dość, że nieefektownie powiększają męską sylwetkę, to jeszcze wyglądają po prostu niechlujnie.
    DOBRE PRAKTYKI
    Przynajmniej jeden dobrze dobrany garnitur powinien się znaleźć w każdej męskiej szafie. Nogawki spodni powinny opadać na eleganckie obuwie bez załamania. Marynarka nie powinna ani opinać, ani wisieć na sylwetce. NIGDY nie zapinaj ostatniego, dolnego guzika. Do garnituru dobierz koszulę w kolorze białym lub jasnym (beżowym, różowym, błękitnym). Na rekrutację do pracy, w której nie obowiązuje sztywny dress code możesz również wybrać koszulę w drobne wzory
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. LISTA PRODUKTÓW + stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną
  1. NIEŚWIEŻE UBRANIE
    Na rozmowie musisz zwrócić uwagę pracodawcy. Nie wykorzystuj jednak wszystkich możliwych sposobów. Brudne czy nieświeże ubranie tylko pogorszy sytuację rektutującego w wyścigu o wolny etat.
    DOBRE PRAKTYKI
    Ubranie, które wkładasz na rozmowę kwalifikacyjną powinno być świeże oraz wyprasowane. Pamiętaj także o u życiu odpowiedniego antyperspirantu. Rozmowa o pracę to sytuacja wywołująca stres, który może się objawiać na wiele różnych sposobów.
  2. ZA DUŻY DEKOLT
    Najczęściej wypominany błąd na rekrutacjach, w których biorą udział Panie. Duży dekolt na pewno nie podniesie kwalifikacji, ani nie zapewni miejsca w zespole. Może za to wyprowadzić z równowagi rekrutera, który nie będzie w stanie prowadzić rozmowy, co zaprzepaści szansę na dostanie pracy. Duży dekolt nie sprzyjają ubiegającym się o pracę, w której zatrudniona osoba będzie osobiście reprezentowała firmę na zewnątrz (bank, kancelaria prawna, obsługa klienta).
    DOBRE PRAKTYKI
    Ubrania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny raczej zakrywać niż odkrywać. Sprawdzi się tutaj klasyczny dekolt, dekolt łódka czy Vneck
  3. BUTY NA WYSOKIM OBCASIE
    Jeśli nie potrafisz chodzić w butach na wysokim obcasie – nie zabieraj ich na rozmowę kwalifikacyjną. Z jednej strony będziesz się denerwowała tym wyglądasz i będziesz mocno się skupiała na samym chodzeniu, z drugiej na zewnątrz będziesz wyglądała dość nieporadnie. W momencie, w którym zwykle chcemy pokazać swoją pewność siebie to nie może być część naszego stroju
    DOBRE PRAKTYKI
    Na rozmowę kwalifikacyjną wybierz buty, które są sprawdzone i wygodne, w których nie nabawisz się odcisków i poczujesz po prostu pewnie. Sprawdzą się wszystkie buty na średnim i małym obcasie a nawet jazzówki czy balerinki.
  4. NIEODPOWIEDNIA KOLORYSTYKA
    Dobór kolorów ubrań wcale nie jest taki prosty, jak nam się wydaje. Dostosuj wykorzystane kolory do swojej urody, ale też do charaktery pracy, o którą się ubiegasz. I tak czerwona garsonka zdecydowanie nie sprawdzi się w rekrutacji na stanowisko specjalisty za to będzie strzałem w dziesiątkę dla przyszłego team leadera czy dyrektora zarządzającego. Czerwień to siła i pewność siebie.
    DOBRE PRAKTYKI
    Czerń nie dla wszystkich jest najlepszym rozwiązaniem. Komponuj zestawy, które z jednej strony są klasyczne z drugiej odzwierciedlają Twój indywidualny styl. Zamiast gładkiej koszuli z kołnierzem wybierz tę w paski lub modnym wiązaniem przy szyi. Kolory bezpieczne wykorzystywane najczęściej to: czerń, biel, pastele, błękit, beż, jasny róż, brąz. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie sprawdzą się błyszczące materiały, ostrożnie wykorzystuj również gładkie satyny.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. LISTA PRODUKTÓW + stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną
  1. ZA DUŻO BIŻUTERII
    W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pokaż, że jesteś błyskotliwa a nie błyszcząca. Duża, błyszcząca biżuteria kojarzy się z wieczorowym ubraniem a nie z wyjściową dzienna wersja, którą chcesz pokazać przyszłemu pracodawcy.
    DOBRE PRAKTYKI
    Naczelna zasada to: im mniej tym lepiej. Delikatna biżuteria dopełni Twój strój i doda elegancji. Jeśli lubisz duże pierścionki to zrezygnuj z bransolety i naszyjnika itd. Staraj się szukać zdrowego balansu.
  2. REKLAMÓWKI Z ZAKUPAMI
    TAK, zdarza się, że kandydacie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną z reklamówkami pełnymi zakupów. Traktuj pracodawcę poważnie a jest szansa, że on też poważnie potraktuje Ciebie.
    DOBRA PRAKTYKA
    Nawet jeśli z różnych powodów długo czekasz na rozmowę kwalifikacyjną, nie wykorzystuj tej przerwy na zakupy.
  3. ZBYT MOCNY MAKIJAŻ
    W czasie rozmowy o pracę, w zabieganiu o większą uwagę rekrutera na pewno nie pomoże mocny makijaż. Są takie etaty, w których jest on nawet nie wskazany. Wszelkie stanowiska, na których pracownik będzie wizytówką firmy lub będzie miał bezpośredni kontakt z klientem wymagany jest nienaganny, estetyczny makijaż.
    DOBRE PRAKTYKI
    Zdecydowanie lepsza będzie naturalna cera z delikatnie zarysowanymi liniami rzęs i brwi niż pełny makijaż oczu i ust. Przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną podkreśl albo oczy albo usta. Nie korzystaj z mocnych kolorów: czerń, granat na powiekach, bordo, brąz na ustach. Podkreśl naturalne atrybuty swojej urody. Praca to nie tylko wizerunek, ale także wiedza i umiejętności. Zrób dobre pierwsze wrażenie a później przekonaj pracodawcę o tym, że jesteś idealnym kandydatem na wybrane stanowisko.
  4. SPÓDNICA MINI
    Z jednej strony głęboki dekolt, z drugiej za krótka spódnica - to niestosowności, które mogą się przytrafić tylko kobietom. Dostosuj długość spódnicy charakteru pracy, jaki masz wykonywać. Na rozmowie kwalifikacyjnej najważniejsze będą Twoja wiedza i umiejętności a nie długość czy zgrabność nóg. Krótka spódnica może jedynie wyprowadzić z równowagi osobę przeprowadzającą rozmowę, co na pewno nie zadziała na korzyść.
    DOBRE PRAKTYKI
    Jeśli Twoim największym atutem są nogi i koniecznie chcesz się nimi pochwalić załóż spódnicę przed kolano. Może być ołówkowa, która dodatkowo podkreśli kobiece kształty lub lekko rozkloszowana, która optycznie zaokrągli uda
W którym mieście zarabia się najwięcej? GUS wyliczył średnie wynagrodzenie w powiatach. TOP 20 miast, w których zarobki są największe

Ci Polacy zarabiają najwięcej! Sprawdź, gdzie warto zamieszk...

WIDEO: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki