Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zachować, gdy do szkoły wtargnie terrorysta z bronią? Film edukacyjny dla uczniów i nauczycieli

Redakcja
W niektórych szkołach organizowane są spotkania z antyterrorystami
W niektórych szkołach organizowane są spotkania z antyterrorystami
Zabarykadować się w klasie czy uciekać? Co robić, gdy do szkoły wejdzie terrorysta? Właściwych reakcji uczniów bełchatowskich szkół ponadgimnazjalnych nauczyć ma film pt. „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Wyświetlany będzie w każdej placówce prowadzonej przez starostwo.

Film szkoleniowy trwa blisko 50 minut. Najpierw pokazana jest scena, w której uzbrojony i zamaskowany osobnik wchodzi do szkoły. Potem zobaczyć można, jak reagują kolejne osoby, które spotykają terrorystę, co na widok mężczyzny z długą bronią w ręku robią uczniowie i jak wyglądają kolejne poczynania policjantów, którzy przyjeżdżają unieszkodliwić mężczyznę.

Filmowy narrator policjant komentuje kolejne etapy akcji i tłumaczy, jak powinni zachowywać się uczniowie i pracownicy szkoły, by zminimalizować ryzyko i skutki napaści.

Najpierw nauczyciele

– Uznaliśmy, że ten film warto pokazać uczniom i nauczycielom naszych szkół ponadgimnazjalnych. Choć dziś może się wydawać, że mówimy o jakimś abstrakcyjnym problemie, bo w Polsce nie mieliśmy do czynienia z tego typu zagrożeniami, to przecież lepiej aby nasze placówki były przygotowane na takie sytuacje – mówi wicestarosta bełchatowski Grzegorz Gryczka.

Film został przygotowany przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w warszawskim magistracie przy współpracy z Komendą Stołeczną Policji.

– Otrzymaliśmy zgodę na bezpłatne udostępnianie tego materiału w naszych szkołach. Dyrektorzy już go otrzymali. Choć w pierwszej kolejności zapoznawać się z nim mają nauczyciele, to nalegamy, by oglądali go także uczniowie – mówi wicestarosta Gryczka i zapowiada, że będzie rozliczał dyrektorów szkół z „efektywności” tych projekcji (sprawdzi np., czy wprowadzili zmiany w systemie powiadamiania).

Może się wydawać, że atak szaleńca w naszej szkole to jakieś abstrakcyjne zagadnienie, ale lepiej być na taką sytuację przygotowanym - mówi Grzegorz Gryczka

– Myślę, że jest to dobry element wsparcia szkół w kontekście podniesienia bezpieczeństwa młodzieży i nauczycieli przy takich właśnie sytuacjach. Oczywiście, mam nadzieję, że nigdy tej wiedzy w praktyce nie będą musieli wykorzystywać – dodaje wicestarosta bełchatowski.

W Łodzi już uczyli reagować

Antyterrorystyczne szkolenie przeszli już dyrektorzy łódzkich szkół, ośrodków kultury, administratorzy galerii handlowych i szefowie firm ochroniarskich.

Policjanci, ratownicy i strażacy uczyli ich, jak zachowywać się podczas takiego ataku. Analizowano m.in. zdarzenie z Niemiec, gdzie ciężarówka staranowała spacerujących chodnikiem ludzi. Omawiano także ataki w amerykańskich szkołach i ten w centrum handlowym w Stalowej Woli, gdzie szaleniec na oślep atakował nożem przypadkowe osoby (jedną zabił, siedem ranił).
Podobne warsztaty zaplanowano też dla organizatorów imprez masowych, pracowników banków i łódzkich urzędników.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku
Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku
Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki