Jak sprawnie, bez trudu posprzątać mieszkanie. Poznaj 5 zasad skutecznego odkurzania

Materiał informacyjny
Wavebreak Media Ltd (123RF)
Gromadzenie się kurzu jest nieuchronne i zawsze nam towarzyszy. Aby w mieszkaniu kurz nie zalegał, należy usuwać go raz w tygodniu. Jeśli mieszkają z nami zwierzęta, musimy sprzątać jeszcze częściej.

Wiadomą rzeczą jest fakt, iż sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Każdy lubi czystość, ale już nie każdy lubi sprzątać. Warto zatem wiedzieć, jakie są możliwości ułatwienia sobie pracy i dobrej organizacji.

Jak ułatwić sobie sprzątanie?

Głównym sprzętem, jaki służy do porządkowania mieszkania, jest odkurzacz. Trudno go zastąpić, gdyż jedynie on umożliwia skuteczne i szybkie usunięcie kurzu w domu. Na rynku dostępnych jest wiele typów odkurzaczy. Są workowe, bezworkowe, pionowe bezprzewodowe i inne, które mają szereg udogodnień i świetnie sprawdzają się na różnych powierzchniach.
Ogromna zaletą odkurzacza jest to, że można szybko pozbyć się kurzu i wszelkich drobnych śmieci bez konieczności spłukiwania szmatki czy roznoszenia pyłków podczas stosowania szczotki i szufelki.

Czy można odkurzać meble?

Do usuwania kurzu z mebli warto wykorzystać dołączaną zazwyczaj wśród akcesoriów małą szczotkę, która nie rysuje powierzchni, a natychmiast zasysa kurz z mebla. Następnie przetarcie go miękką szmatką z pachnącym środkiem antystatycznym do czyszczenia mebli, jest już czystą przyjemnością. To dopełnienie naszego sprzątania, pozostawia świeży przyjemny zapach czystego domu i zapobiega ponownemu szybkiemu osadzaniu się kurzu.
Warto również pamiętać, że sprzątnie ułatwi dobra organizacja.

Jak się zorganizować podczas sprzątania?

Oto 5 kluczowych zasad sprawnego i efektywnego odkurzania mieszkania:

  1. Otwórz okno – niech wpłynie do domu powietrze, aby wywołać cyrkulację
  2. Odkurzanie mieszkania zacznij od najdalszego pomieszczenia. Od jego głębi przesuwaj się do drzwi wejściowych. W przypadku mieszkań czy domów dwupoziomowych – zawsze od najdalej położonego kąta na piętrze
  3. Najpierw mniejszą końcówką usuń kurz z półek regałów, czy z blatów szafek i komód, a następnie używając odpowiedniej końcówki do podłóg ( z włosiem do parkietów lub turboszczotki do dywanów) usuń kurz i zabrudzenia z podłogi. Dzięki takiemu systemowi pracy, w kilka chwil pozbędziesz się kurzu z danego pomieszczenia i będziesz mogła przejść do następnego
  4. Nie zapomnij o możliwości odsuwania mebli, pod którymi gromadzi się kurz. Jeśli go nie usuniesz, możesz spodziewać się, że w kolejnych dniach wyłoni się on na resztę powierzchni i twoja praca szybko straci efekt
  5. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na stopień przepełnienia worka czy pojemnika na kurz w twoim odkurzaczu. Praca z przepełnionym zbiornikiem jest mniej efektywna i odkurzacz ma mniejszą siłę ssania

Jak najlepiej usunąć kurz z tapicerki sofy czy krzeseł?

Odkurzacz jest też świetnym sprzętem do usuwania kurzu z tapicerki sof, materacy czy krzeseł. Warto raz na dwa, trzy tygodnie odkurzyć je wykorzystując mniejszą z dostępnych końcówek. Dzięki takiemu zabiegowi, usuwanie kurzu w naszym domu jest bardziej kompleksowe, tapicerka jest czystsza i nie będzie wymagała częstego prania, a w powietrzu w naszym domu będą unosiły się jedynie zapachy perfum, których używasz na co dzień, czy aromat świeżo przygotowanej smacznej potrawy.

Ergonomia odkurzacza ma duże znaczenie dla zdrowia twojego kręgosłupa.

Aby odkurzanie mieszkania było dla Ciebie lekkim zadaniem, zwróć uwagę na ergonomię sprzętu już podczas jego zakupu. Pamiętaj, że odpowiedni odkurzacz to taki, którego prowadzenie możliwe jest z zachowaniem właściwej postawy. Jeżeli podczas odkurzania będziesz się często schylać i garbić, zakończysz pracę z różnymi bólami i zmęczeniem. Jeżeli przy wyborze odkurzacza uwzględnisz możliwość dopasowania do swojego wzrostu rury teleskopowej lub do szybkiego częstego sprzątania będziesz używać bezprzewodowego odkurzacza pionowego, Twój kręgosłup będzie dłużej służył ci dobrą kondycją, a sprzątanie stanie się całkiem lekkim zajęciem, które nawet potrafi odprężyć. Wówczas pozostanie już tylko radość z czystego otoczenia.

Dodaj ogłoszenie