Jak starzejemy się w Łódzkiem?

  Jak starzejemy się w Łódzkiem?

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódź jest miastem o najwyższym współczynniku osób starszych w Polsce, a nawet w Europie. W piątek rozpoczyna się europejski projekt naukowo-badawczy HARC . Potrwa trzy lata. Jego wyniki dadzą odpowiedź o przyczyny najczęstszych wśród mieszkańców województwa łódzkiego w podeszłym wieku chorób układu oddechowego, nerek czy układu krążenia i nowotworów.
  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego zbadają, jak się starzejemy

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego zbadają, jak się starzejemy ©123RF

  44 proc. mieszkańców woj. łódzkiego narzeka na zdrowie. To najgorszy wskaźnik w Polsce. Zdaniem ekspertów, wynika to właśnie z tego, że region w dużej mierze reprezentują starsi ludzie, a ci określają swoje samopoczucie jako złe.

  Złą samoocenę naszego zdrowia tłumaczy liczba osób, cierpiących na choroby przewlekłe. Co druga osoba w województwie łódzkim cierpi przynajmniej na jedną chorobę przewlekłą.

  Przeciętny mieszkaniec Łódzkiego w wieku powyżej 65 lat choruje na 3-4 choroby przewlekłe i stale przyjmuje od 4 do 6 leków. Wśród najczęstszych chorób są: nadciśnienie, niedokrwienie serca, zwyrodnienie stawów i cukrzyca. Na te dolegliwości cierpi co najmniej połowa seniorów w naszym województwie. Koszty, jakie ponoszą w związku z przyjmowaniem leków, zamykają się w stu złotych.

  Wśród dolegliwości, które często dokuczają mieszkańcom Łódzkiego, są jeszcze choroby kręgosłupa i nerwice lub depresje. Kilkakrotnie wzrosła liczba osób zgłaszających się do poradni zdrowia psychicznego.

  Dlaczego starsi ludzie częściej zapadają na infekcje? Jak zapobiegać nowotworom wieku starczego? Jak poprawić standard życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? Jak podnieść jakość życia w podeszłym wieku? Na te i inne pytania będą szukać odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Na swoje badania naukowcy dostali aż 4,5 mln euro.

  Badania kondycji fizycznej seniorów to nie wszystko. Zwłaszcza w Łodzi wiele osób starszych boryka się także z problemem wykluczenia społecznego. Lekarze będą się starali opracować nowe metody leczenia, a naukowcy z UŁ metody aktywizowania seniorów. Z tym w województwie łódzkim jest duży problem.

  - To, że żyjemy dziś coraz dłużej, jest ogromnym sukcesem. Musimy jednak pracować nad tym, żeby poprawić jakość tego życia. Obecnie mamy wielu starszych ludzi, którzy mają problemy zdrowotne i społeczne. To stanowi dla nas punkt wyjścia do poprawy - mówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  W Łodzi działa zaledwie 10 uniwersytetów trzeciego wieku. Maksymalnie na zajęcia może tam uczęszczać 2 tysiące seniorów, a w mieście mieszka ich 160 tysięcy. - A co z resztą? - zastanawia się prof. Marek Kowalski, dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem UM w Łodzi.

  Prognozy nie są optymistyczne. Zdaniem socjologów, problem wykluczenia osób starszych w województwie łódzkim będzie narastał.

  - Już dziś w Łodzi mieszka ponad 20 procent osób, które ukończyły 60 lat. Z każdym dniem tych osób będzie znacznie więcej, ponieważ 60. rok życia osiągnie pokolenie powojennego wyżu demograficznego. To oznacza, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat co trzeci mieszkaniec Łodzi będzie miał ponad 60 lat - mówi dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

  - Łódź jest wyjątkowym miastem, dlatego potrzebuje wyjątkowych działań - dodaje dr Szukalski. - Oprócz wysokiego współczynnika osób starszych, mamy też niski współczynnik dzietności. Przez najbliższych kilkanaście lat nie jesteśmy w stanie zmienić tej sytuacji, dlatego władze miasta muszą zrobić wszystko, by jak najdłużej utrzymać tych ludzi we względnej niezależności.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Nie mieszkam w Lodzi od 7 lat i nie zamierzam wracac do miejsca urodzin za kazdym razem gdy tam jade widze ze to trup. Dziecko czy mama z wozkiem to zjawisko, w moim obecnym Bristolu, az sie zyc...rozwiń całość

  Nie mieszkam w Lodzi od 7 lat i nie zamierzam wracac do miejsca urodzin za kazdym razem gdy tam jade widze ze to trup. Dziecko czy mama z wozkiem to zjawisko, w moim obecnym Bristolu, az sie zyc chce widzac setki matek z niemowlakami i dzieciakami w wozkach. Szczebiot dzieciakow tego w Lodzi prawie sie nie widzi. Do tego waaadza z zadeciem buduje bezsensu rowy i szpary bo sa pieniadze do wydania.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  styks

  styks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  to nie wracaj i bujaj się, za kilka pokoleń twoje dzieci zmixują się z pakistańczykami i tyle będzie twojego rodu, powodzenia na zmywaku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do 67

  jeremi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Pezecież tusek stwierdził że mamy być zdrowi przynajmniej do 67 roku życia ,trzeba słuchać władzy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na zdjęciu bardzo sympatyczna para staruszków

  misiorny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Zastanawiam się tylko, czy na pewno to są Łodzianie. Jeśli tak, to pewnie są już po czterdziestce i statystycznie pozostało im jakieś 20 lat życia (jeśli w porę się nie wyprowadzą z miasta)....rozwiń całość

  Zastanawiam się tylko, czy na pewno to są Łodzianie. Jeśli tak, to pewnie są już po czterdziestce i statystycznie pozostało im jakieś 20 lat życia (jeśli w porę się nie wyprowadzą z miasta).
  Jeśli jednak są to Szwedzi, albo Niemcy, to pewnie mają około siedemdziesiątki i określeniem "starcy" byliby oburzeni. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo