Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak straż miejska pomaga osobom w kryzysie bezdomności? Gdzie najczęściej dochodzi do interwencji?

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
fot. straż miejska w Łodzi
W związku z coraz zimniejszą pogodą strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Wzmożone kontrole miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne rozpoczynają się kiedy temperatura osiąga około 0 C, jednak nie ma konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia tego typu działań. Na okres trwania kontroli mają wpływ warunki atmosferyczne. Jak podkreśla Joanna Prasnowska z Wydziału dowodzenia straży miejskiej w Łodzi, zimą tych kontroli jest zdecydowanie więcej.

Najwięcej kontroli jest na Śródmieściu oraz Widzewie

Osoby w kryzysie bezdomności najczęściej schronienia szukają w miejscach takich jak: pustostany, pomieszczenia gospodarcze, ogródki działkowe czy altanki. Straż miejska obecnie posiada listę około 70 miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne. Najwięcej tego typu lokalizacji znajduje się na Śródmieściu oraz Widzewie. Lista ta jest na bieżąco aktualizowana, a adresy są przekazywane do łódzkiej Policji i MOPS.

Na czym polega pomoc straży miejskiej?

Strażnicy miejscy w ramach pomocy osobom w kryzysie bezdomności proponują przewóz do schroniska, noclegowni, informują gdzie można uzyskać pomoc np. umyć się czy otrzymać ciepły posiłek. Informują również pracowników MOPS o potrzebie pomocy dla danej osoby.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy straż miejska musi przewieźć osoby nietrzeźwe do Miejskiego Centrum Zdrowia Publicznego (do kontrolowanego trzeźwienia), lub na miejsce interwencji wzywa karetkę pogotowia. Dodatkowo Oddział Prewencji straży miejskiej w Łodzi zbiera odzież, koce, kołdry czy śpiwory, które podczas interwencji są przekazywane osobom potrzebującym.

Często powodem odmowy przewozu do noclegowni są zasady przebywania w tych placówkach, m.in. wymóg pozostania trzeźwym czy obawa przed przebywaniem w większej zbiorowości. - informuje Joanna Prasnowska.

Interwencje na Polesiu

Strażnicy miejscy w swoich Social Mediach zamieścili zdjęcia i opis jednej z takich interwencji. Podczas kontroli strażniczki Oddziału Dzielnicowego Łódź-Polesie spotkały panią Anię oraz panów Adama i Karola. Jak czytamy w zamieszczonym przez straż miejską wpisie:

W trakcie rozmowy ze strażniczkami przyznali oni, że w okresie zimowym jest im bardzo trudno, jednak nie zdecydowali się przejazd do noclegowni. Dla każdej z tych osób dostarczono pakiet odzieży zimowej, obuwia i kocy z projektu „Szafa dla Potrzebujących”, który jest realizowany przez Oddział Prewencji Straż Miejska Łódź - darczyńcami są Mieszkańcy Łodzi . O trudnej sytuacji tej „rodziny z wyboru” został powiadomiony także pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak straż miejska pomaga osobom w kryzysie bezdomności? Gdzie najczęściej dochodzi do interwencji? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki