Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrucie czadem - jak go uniknąć? Jakie objawy ma zatrucie tlenkiem węgla? Wyjaśniamy!

OPRAC.:
Norbert Uram
Norbert Uram
Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, nie bez powodu uznawany jest za "cichego zabójcę". Gaz ten jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Wykryć można go tylko za pomocą odpowiednich do tego zadania czujników. Jak więc uniknąć zaczadzenia i rozpoznać jego objawy? Wyjaśniamy!
Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, nie bez powodu uznawany jest za "cichego zabójcę". Gaz ten jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Wykryć można go tylko za pomocą odpowiednich do tego zadania czujników. Jak więc uniknąć zaczadzenia i rozpoznać jego objawy? Wyjaśniamy! pixabay.com
Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, nie bez powodu uznawany jest za "cichego zabójcę". Gaz ten jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Wykryć można go tylko za pomocą odpowiednich do tego zadania czujników. Jak więc uniknąć zaczadzenia i rozpoznać jego objawy? Wyjaśniamy!

ZACZADZENIE - PRZYCZYNY

Tlenek węgla to produkt uboczny procesu spalania. Ten bezwonny i bezbarwny gaz łatwo miesza się z powietrzem, ponieważ jest od niego lżejszy. Do największej liczby zaczadzeń, jak łatwo się domyślić, dochodzi w okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Aby uniknąć zaczadzenia, nie można zaniedbywać regularnego i prewencyjnego przeglądu kominów oraz instalacji grzewczej. Warto również upewnić się, iż wentylacja w naszym domu funkcjonuje prawidłowo. Panuje również błędne przekonanie, że do zaczadzenia dochodzi tylko i wyłącznie w domach gdzie pali się w piecu. Często jako przyczynę zaczadzenia podaje się również gaz ulatniający się z kuchenki gazowej. Warto więc zainstalować w pomieszczeniach, gdzie może dojść do ulotnienia się czadu, urządzenia służące do wykrywania czadu.

Należy także zwrócić uwagę, czy w naszym domu otwory wentylacyjne nie są zakryte. Zakrycie ich sprawi, że ciepło nie będzie uciekać, ale narazi nas na niebezpieczeństwo związane z zatruciem czadem.

ZATRUCIE CZADEM - OBJAWY

Objawy zatrucia czadem łatwo przeoczyć. Charakteryzują się jednak tym, iż narastają wraz ze zwiększeniem stężeniu tlenku węgla. Wskutek oddychania powietrzem zawierającym silne stężenie czadu w powietrzu, śmierć następuje średnio już po kilku minutach.

Typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to:

  • ból głowy
  • ból i kołatanie serca
  • duszności
  • nudności
  • osłabienie
  • problemy z orientacją
  • problemy ze wzrokiem
  • senność
  • utrata świadomości
  • wymioty
  • zaburzenia pamięci
  • zaburzenia równowagi
  • zawroty

JAK POMÓC OSOBIE, KTÓRA ZATRUŁA SIĘ TLENKIEM WĘGLA?

Co robić, gdy ktoś zatruł się czadem i jak mu pomóc? Takiej osobie należy natychmiast zapewnić dostęp do świeżego powietrza i wyprowadzić z pomieszczenia. Takiej osobie należy również rozluźnić ubranie. Należy również wezwać służby ratownicze pod numerem 112, 998 lub 999.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki