MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać elektroniczne pozwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy masz wszystkie wymagane dokumenty

Eliza Ciepielewska
Decyzja  o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych.
Decyzja o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych. A Perry/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Wkrótce, aby móc wjechać do Wielkiej Brytanii, konieczne będzie posiadanie specjalnego dokumentu. Osoby planujące podróż na Wyspy Brytyjskie będą zobowiązane do uzyskania elektronicznego pozwolenia na podróż (ETA). Jak wyrobić ten dokument, ile to kosztuje i od kiedy obowiązują nowe przepisy w Zjednoczonym Królestwie?

Spis treści

Czym jest Electronic Travel Authorisation (ETA)?

Wielka Brytania wprowadza nowoczesny program Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) jako część szeroko zakrojonej transformacji i cyfryzacji swoich granic, mającej zostać ukończonej do 2025 roku. ETA to cyfrowe zezwolenie na podróż, które stanowi istotny krok w kierunku usprawnienia procedur granicznych i zwiększenia bezpieczeństwa.

Flagi Wielkiej Brytanii na tle budynku
Decyzja o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych. A Perry/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

ETA (Electronic Travel Authorization) to system, który wymaga od obywateli określonych krajów ubiegania się o zezwolenie na podróż do Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem podróży. Program ten ma na celu ułatwienie procesu wjazdu do kraju, zminimalizowanie kolejek na granicach oraz lepszą kontrolę nad przepływem osób przyjeżdżających.

Jak działa ETA?

Obywatele krajów objętych programem ETA muszą złożyć wniosek o autoryzację przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Proces aplikacji jest w pełni cyfrowy i można go przeprowadzić online. Po złożeniu wniosku decyzja zazwyczaj zostaje wydana w ciągu 3 dni roboczych, co pozwala na elastyczne planowanie podróży.

Podróż do Wielkiej Brytanii jest dozwolona w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o ETA. To oznacza, że podróżni nie muszą czekać na uzyskanie autoryzacji przed rezerwacją biletów czy organizacją wyjazdu, co znacznie ułatwia planowanie.

Big Ben i budynek parlamentu
Elektroniczne pozwolenie na wyjazd będzie umożliwiało przyjazd do Wielkie Brytanii w celach turystycznych, służbowych, na studia lub w odwiedziny. Marcin Nowak/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Jak uzyskać ETA i ile to kosztuje?

Wniosek o elektroniczne zezwolenie na wjazd można składać za pośrednictwem aplikacji UK ETA oraz na stronie internetowej gov.uk. Decyzja o przyznaniu ETA my być wydawana w ciągu trzech dni roboczych. ETA jest przypisana do konkretnego numeru paszportu, a jej ważność wynosi dwa lata. Po upłynięciu dwóch lat lub zmianie paszportu należy złożyć nowy wniosek o elektroniczne zezwolenie na wjazd.

Ile będzie kosztować uzyskanie elektronicznego pozwolenia na wjazd na teren Wielkiej Brytanii? Jak podaje CNN, koszt wyrobienia pozwolenia na wjazd wyniesie 10 funtów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w USA, gdzie za uzyskanie pozwolenia na wjazd należy uiścić opłatę w wysokości 21 dolarów. Wkrótce opłaty za wjazd będą obowiązywać również na terenie Unii Europejskiej. Obywatele krajów bez obowiązku wizowego, będą musieli uzyskać zezwolenie EITAS — jego koszt wyniesie 7 euro.

Mężczyzna przed tablicą odlotów/odjazdów
ETA to nowy elektroniczny dokument, bez którego niedługo nie wjedziesz do Wielkiej Brytanii. Anete Lūsiņa/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Nowy program EITAS nakłada na obywateli spoza UE, którzy nie są zobowiązani do uzyskiwania wizy, konieczność uzyskania zezwolenia przed wjazdem na obszar Unii Europejskiej. Rezygnacja z obowiązku wizowego będzie obowiązywać dla każdej osoby planującej krótką wizytę w strefie Schengen.

Kraje objęte obowiązkiem ETA:

  • Bahrajn,
  • Jordan,
  • Kuwejt,
  • Oman,
  • Arabia Saudyjska,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czy obywatele UE muszą ubiegać się o ETA? Obywatele Unii Europejskiej na razie nie muszą ubiegać się o ETA. Jednak wszystko ulegnie zmianie, gdy system ETA będzie już całkowicie gotowy i nawet obywatele UE będą musieli wnioskować o uzyskanie elektronicznego zezwolenia na wjazd.

Nie potrzebujesz również ETA, jeśli posiadasz:

  • wizę,
  • pozwolenie na mieszkanie, pracę lub naukę w Wielkiej Brytanii,
  • brytyjski lub irlandzki paszport,
  • paszport brytyjskich terytoriów zamorskich.

Jak złożyć wniosek?

Zgodnie z instrukcją na stronie brytyjskiego rządu zrób lub prześlij zdjęcie paszportu, którego będziesz używać podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Następnie zeskanuj swoją twarz za pomocą urządzenia, jeśli jest ono wyposażone w aparat. Dzieci w wieku 9 lat i młodsze nie będą proszone o zeskanowanie twarzy. Zrób i prześlij swoje aktualne zdjęcie. Kolejnym krokiem jest odpowiedź na kilka pytań na swój temat. Na koniec wystarczy opłacić wniosek i czekać na jego rozpatrzenie.

Wzrost cen wiz do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zdecydowała się również na podniesienie cen wiz, co może wpłynąć na budżet podróżnych. To rezultat wprowadzenia nowego programu wizowego, który obejmuje zarówno turystów, jak i studentów.

Oto, jakie zmiany czekają na osoby ubiegające się o wizy do Wielkiej Brytanii:

  • Wizy Turystyczne: koszt wizy pobytowej na okres krótszy niż sześć miesięcy wzrośnie o 18 euro, osiągając poziom 133 euro (około 600 złotych). To ważna informacja dla podróżujących do Wielkiej Brytanii na krótszy pobyt. Opłaty za wizy pobytowe o okresie ważności 2-, 5- i 10-letnim również zwiększą się, co wpłynie na budżet osób planujących dłuższe wizyty w kraju.
  • Wizy Studenckie: warto zauważyć, że osoby ubiegające się o wizy studenckie, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii spoza kraju, także odczują wzrost cen. Opłata za wizę studencką wyniesie 569 euro (około 2600 złotych). To ważna zmiana, którą warto uwzględnić, planując studia na Wyspach.

Podróżujący do Wielkiej Brytanii powinni uwzględnić te zmiany cen wiz w swoim budżecie. Podróże do tego urokliwego kraju są obecnie nieco kosztowniejsze, zwłaszcza dla turystów i studentów.

Dodaj firmę
Logo firmy POLSKIE LINIE LOTNICZE LOT S. A.
Warszawa, Komitetu Obrony Robotników 43
Autopromocja

Źródła:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki