Jak w Łodzi i regionie uczcimy majowe święta?

ani, pg, oby,kub,km
archiwum Dziennika Łódzkiego
Udostępnij:
Zaczyna się długi weekend na który składają się trzy święta: 1 Maja, Dzień Flagi RP oraz 3 Maja. Jak będziemy obchodzić je w Łodzi i regionie?

1 Maja łódzka SLD organizuje tradycyjnie pochód. Rozpocznie się o godzinie 10.00 w Pasażu Schillera, a potem przejdzie na Stary Rynek, gdzie rozpocznie się majowy piknik. Natomiast w Pabianicach o godzinie 12.00 na tamtejszym Rynku będzie miał miejsce wiec pierwszomajowy. Potem odbędzie się piknik rodzinny. W Radomsku SLD organizuje Festyn Pierwszomajowy, który zacznie się o godzinie 10.00 na Placu 3 Maja. 1 Maja łodzianie uczczą 15 lat Polski w Unii Europejskiej wspólnym śpiewaniem „Odę do radości” w Pasażu Schillera o godzinie 12.00.

Województwo łódzkie uczci też Dzień Flagi RP, który przypada 2 maja. Z tej okazji łódzcy harcerze przemaszerują z ulicy Piotrkowskiej do Manufaktury, niosąc 123-metrową flagę. Marsz ten rozpocznie się o godzinie 14.00. Po dotarciu do Manufaktury przedstawiciele miasta rozdawać będą gadżety patriotyczne, w tym specjalne biało-czerwone kokardy. W Skierniewicach Dzień Flagi
rozpocznie się apelem na placu Jana Pawła II. Następnie nastąpi przemarsz skierniewickich harcerzy z flagą o długości 300 metrów. Potem w Muzeum Historycznym Skierniewic odbędą się warsztaty tworzenia patriotycznych kotylionów, koszulek i pierniczków.  Na piknik rodzinny w drugi dzień maja zaprasza Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie. W tym roku impreza będzie nawiązywać do zawodów naszych pradziadów. Szczególnie atrakcyjne będą warsztaty prezentujące wyplatanie koszty z wikliny, czy wyrabianie naczyń z gliny. Wystąpią też regionalne zespoły ludowe, a będąc w skansenie warto zwiedzić rezerwat Niebieskie Źródła i trasę turystyczną w Grotach Nagórzyckich.  Ciekawie zapowiada się też impreza na podzamczu w Drzewicy. Na tamtejszy zamek królewski, który wkrótce zgodnie z zapowiedziami ma być odrestaurowany, zjadą rycerze Kasztelanii Inowłodzkiej. Będą m.in. warsztaty tańca średniowiecznego, kram garncarski, warsztat tkacki, zbrojownia, tor łuczniczy, a nawet walki rycerzy, a na koniec pokazy ognia. Dzień Flagi uhonorowany zostanie także w Sieradzu. Tradycyjnie zadbają o to harcerze, którzy przemaszerują z flagą. Ruszają o godz. 14.30 z Rynku na tzw. most wiszący włączając się tym samym w obchody 40-lecia tej przeprawy.

Oficjalne obchody Święta Narodowego 3 Maja w Łodzi rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny, która o godzinie 9.30 rozpocznie się w bazylice archikatedralnej. Po jej zakończeniu będą miały miejsce uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. A o godzinie 14.00 w Pasażu Rubinsteina rozpocznie uliczny koncert z tekstem Konstytucji 3 Maja w roli głównej.

W Skierniewicach obchody Święta Konstytucji 3 Maja zainauguruje mszą św. w Kościele Garnizonowym pw. WNMP, później nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. O godzinie 13 odbędzie się otwarcie wystawy „Konstytucja 3 maja 1791" oraz wykład poświęcony konstytucji. Wygłosi go dr Michał Kulecki z Archiwum Głównego Akt Dawnych. Piotrkowianie uczczą 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja plenerową mszą św. w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców mieszkańców w amfiteatrze miejskim, która rozpocznie się o godzinie 10.00. Później uczestnicy mszy przejdą pod tablicę upamiętniającą 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy kościele oo. Bernardynów. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Krzysztof Chojniak i zostaną złożone kwiaty. O godzinie 19 w Zamku Królewskim rozpocznie się koncert „Psałterz Polski". Dzieła Mikołaja Gomółki i Jana Kochanowskiego wykonają muzycy GPR (Projekt Grzegorza Rogali). W Sieradzu 3-majowe obchody zaczną się o godz. 10 od mszy św. odprawionej w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Kolegiackiej (Bazylika Mniejsza). Około godz. 11 nastąpi przemarsz uczestników mszy w zorganizowanym szyku na plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego (Kolegiacka-Rynek-Kościuszki). Uroczystość przy pomniku rozpocznie się około godz. 11.30. Tu przewidziano: podniesienie flagi państwowej, wystąpienie okolicznościowe starosty sieradzkiego, apel pamięci, salwę honorową, składanie kwiatów przez delegacje i koncert Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie