Jak wybrać dobre żelazko parowe? Ranking funkcji i możliwości 2020

Materiał partnera zewnętrznego
Jak wybrać niezastąpione żelazko parowe i prasować z większą przyjemnością? My Polacy, podobnie jak i inni mieszkańcy Europy, z wszystkich prac domowych najmniej lubimy prasowanie. Uznajemy je za najbardziej złożoną czynność pochłaniającą dużo czasu i energii. A kiedy jeszcze brakuje nam dobrego sprzętu do wygładzania zagnieceń na ubraniach, prasowanie staje się prawdziwym koszmarem. Jak więc wybrać idealne żelazko parowe, żeby choć trochę umilić sobie tę nielubianą czynność. W artykule podpowiadamy, kiedy kupić żelazko parowe, a kiedy zdecydować się na generator pary i jakich najważniejszych funkcji szukać w żelazku.

Jakie żelazko wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Kupując nowe żelazko, zastanówmy się, jakich jego funkcji najbardziej potrzebujemy oraz ile rzeczy prasujemy na co dzień i z jakimi materiałami mamy najczęściej do czynienia. Dla jednego wystarczającym sprzętem będzie małe bezprzewodowe żelazko. Ktoś inny będzie potrzebował większego urządzenia ze stacją parową albo nawet generatora pary.

Niezależnie jednak od ilości odzieży, którą musimy wyprasować, poszukujemy dobrego żelazka skutecznie rozprasowującego zagniecenia.

Jeśli codziennie stajemy przy desce do prasowania i prasujemy tylko kilka rzeczy, w zupełności wystarczy nam żelazko parowe z dobrym wyrzutem pary i kilkoma niezbędnymi funkcjami. Ubrania wyjęte z automatycznej suszarki lub te rozwieszone od razu po wypraniu mają mało zagnieceń. Prosty sprzęt poradzi więc sobie bez problemu z rozprasowaniem ubraniowych zmarszczek, będzie poręczny, a jego przechowanie nawet w małym mieszkaniu nie sprawi nam kłopotu.

Sprawdź:

Jakie najlepsze żelazko z generatorem pary? Blogerka Matkawariatka.pl wybrała

Jakich niezbędnych funkcji poszukiwać w żelazku parowym?

Wyrzut pary zależy w dużym stopniu od tego, czy otwory znajdujące się w stopie żelazka są czyste i niezatkane kamieniem. Nowe urządzenie będzie działało bez zarzutu przez pierwsze tygodnie. Jednak kiedy kamień z wody zacznie zatykać maleńkie otwory, żelazko będzie prasowało mniej efektywnie. Dlatego najlepsze żelazka parowe producenci wyposażają w specjalny filtr odkamieniający. Dzięki temu osady nie gromadzą się w żelazku, nawet jeśli wlewamy do niego nieprzefiltrowaną i twardą wodę (dla lepszej żywotności producenci zalecają jednak uzupełnianie sprzętu czystą i przefiltrowaną wodą).

Praktyczne żelazko do codziennego prasowania powinno mieć jak najwygodniejszą rączkę. Niektóre uchwyty przy dłuższym prasowaniu mogą powodować otarcia. Dlatego wybierzmy model z wyprofilowaną i gładką rączką zaprojektowaną tak, żeby trzymało się ją jak najwygodniej.

Jednym z najważniejszych elementów żelazka parowego, podobnie jak i generatora pary, jest jego stopa. Kształt oraz rodzaj materiału, z jakiego powstała decydują o tym, czy prasowanie będzie szybkie i łatwe, czy będziemy musieli się przy nim trochę namęczyć. Idealnie zaprojektowana stopa powinna swoim kształtem przypominać deskę snowboardową. Zaokrąglony profil i ścięte krawędzie umożliwiają swobodne przesuwanie żelazka po tkaninie w każdym kierunku. Podczas prasowania tkanina nie marszczy się, a żelazko dociera nawet w trudno dostępne miejsca (wjeżdża między guziki, suwaki, rozprasowuje zaszewki i z łatwością prasuje falbanki i plisy)

Jak prasuje dobre żelazko parowe?

Jak pracuje dobre żelazko parowe przedstawia poniższy materiał wideo.

Czytaj także:

Jak wyprasować skórę ekologiczną i naturalną?

Najważniejsze funkcje dobrego żelazka parowego

Najlepsze żelazka wysokiej klasy producenci wyposażają w stopy wykonane ze specjalistycznych materiałów. Eloksalowa lub szafirowa powłoka zapewnia gładki poślizg po tkaninach i skraca czas prasowania. 15 koszulek wyprasujemy takim żelazkiem już w 30 minut. Oprócz tego stopa jest odporna na zarysowania i chroni ubrania przed uszkodzeniem i ewentualnym przypaleniem.

Kiedy zastanawiamy się, jakie żelazko kupić, zwróćmy uwagę na pojemnik do wody oraz to, czy urządzenie wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania. Najlepiej jeśli zbiornik będzie przezroczysty lub jasnego koloru, tak żeby było widać ilość zawartej w nim cieczy. Jego otwór powinien być szeroki, żeby ułatwić uzupełnianie wody. Żelazko powinno też posiadać funkcję automatycznego wyłączania w pozycji pionowej oraz poziomej. W pozycji pionowej sprzęt może bezpiecznie działać nieużywany przez ok. 8-10 minut, a w pozycji poziomej nie dłużej niż 30 sekund (po tym czasie w ubraniu może wypalić się dziura).

Jakie dodatkowe funkcje cechują dobre żelazko parowe?

Nowoczesne modele żelazek mogą posiadać funkcję parownicy i umożliwiać prasowanie oraz odświeżanie odzieży w pozycji pionowej. Sprzęt musi wtedy generować parę w bardzo dużej ilości (np. 230 g/min.) i pod bardzo dużym ciśnieniem. Takim żelazkiem bez wyjmowania deski rozprasujemy zagniecenia na firankach czy zasłonkach lub na garniturze. Gorącą parą odświeżymy też odzież nieużywaną przez dłuższy czas.

Kiedy decydujemy, jakie żelazko wybrać, sprawdźmy, czy posiada funkcję automatycznego dostosowania temperatury. Taka funkcja jest dużym ułatwieniem i znacznie skraca czas prasowania. Technologia iCare zastosowana np. w żelazkach firmy Braun dostosowuje temperaturę do rodzaju tkanin, chroniąc je przed zniszczeniem. Prasując, nie musimy zmieniać ustawień i czekać, aż żelazko się ochłodzi lub nagrzeje. Oznacza to też, że przed prasowaniem nie musimy segregować ubrań.

W dobrym żelazku parowym powinna również znajdować się cyfrowa blokada kapania. W tradycyjnych modelach na początku prasowania zanim żelazko dobrze się rozgrzeje, woda wycieka na ubrania. Powstają zacieki i plamy, które na delikatniejszych tkaninach są widoczne po prasowaniu. Cyfrowa blokada kapania działa tuż po włączeniu żelazka i zapobiega wydostawaniu się wody z otworów.

Co kupić? Wybrać żelazko parowe czy generator pary?


fot. Żelazko parowe - Braun

W ostatnich latach zrobiło się głośno o generatorach pary, które znacznie skracają czas prasowania i doskonale radzą sobie z rozprasowywaniem zagnieceń na każdym rodzaju materiału. Nie ma wątpliwości, że takie urządzenia świetnie sprawdzają się w gospodarstwach domowych, w których mieszka więcej osób, a i prasowanie wydaje się nigdy nie kończyć. Do perfekcyjnych sprzętów należą generatory firmy Braun, o których pozytywnie wypowiadają się polscy blogerzy (patrz:

Generator pary - czy przekonał mnie do prasowania? - Niebałaganka

). Generatory pary mają jednak znacznie większe rozmiary niż tradycyjne żelazka parowe i zajmują przez to więcej miejsca. Jeśli w domu mamy pralnię z rozłożoną na stałe deską do prasowania, możemy pokusić się o zakup generatora pary. Kiedy jednak nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, a prasujemy w salonie, zdecydujmy się raczej na żelazko parowe najnowszej generacji.


fot.

Niebalaganka.pl

: Żelazko z generatorem pary - Braun

Żelazko, które rozprasuje większość zagnieceń, a przez to też skróci czas prasowania, powinno być wyposażone, tak jak żelazka firmy Braun, w zaawansowany system regulacji pary. Sprzęt dostosowuje jej ilość do prasowanego materiału, a specjalny tryb Turbo wytwarza precyzyjny strumień pary, który przenika całą tkaninę. Dzięki temu możemy prasować odzież w pionie i docierać parą do trudno dostępnych miejsc.

Od tego, jakie żelazko wybierzemy, zależy to, jak długo będziemy stać przy desce do prasowania. Urządzenia z najwyższej półki, choć cenowo droższe, pozwolą nam na przyjemniejsze i szybsze prasowanie. A to przecież chcemy osiągnąć.

Źródła:

- https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/products/prasowanie/zelazka/texstyle-9#Cechy%20charakterystyczne%20produktu
- https://www.telegraph.co.uk/men/style/best-irons-steamers/
- https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/artykuly/konsumenci-najbardziej-nie-lubia-prasowania,46434
- https://www.which.co.uk/reviews/steam-irons/article/how-to-buy-the-best-steam-iron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki