18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać zdrowe pieczywo [PORADNIK]

Anna Rogulska
Krzysztof Szymczak
Dla większości z nas pieczywo jest podstawą codziennej diety. Dlatego warto zadbać, by bułki czy chleb, który spożywamy, był dobrej jakości. Sklepowe półki pełne są różnych gatunków pieczywa. Na co zwrócić uwagę, kupując pieczywo?

Dla większości z nas pieczywo jest podstawą codziennej diety. Dlatego warto zadbać, by bułki czy chleb, który spożywamy, był dobrej jakości. Sklepowe półki pełne są różnych gatunków pieczywa. Na co zwrócić uwagę, kupując pieczywo?

Zawsze w formie: razowiec

Jest idealnym pieczywem na śniadanie. Mąka, z której powstaje razowy chleb, powstaje z ziaren, które są mielone tylko jednokrotnie. Dzięki temu pozostają w niej otręby. A to właśnie w nich jest najwięcej witamin, minerałów, błonnika.

Pieczywo razowe żytnie jest znacznie bardziej wartościowe dla naszego organizmu niż białe pszenne. Zjedzone na śniadanie, syci na dłużej. Dzieje się tak, ponieważ ziarna żyta mają więcej śluzu niż inne zboża. Ciasto z takiej mąki jest półpłynne i trzeba je piec w formie. Jedynym minusem tego pieczywa jest to, że szybciej atakowane jest przez pleśń. Dlatego polecam przechowywać je w lekko uchylonej papierowej torebce lub lodówce.

Tradycyjna, lekkostrawna kajzerka

Oryginalna kajzerka powinna mieć pięć podłużnie gwiaździście ułożonych nacięć. Bułeczki te zalecane są osobom z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego, a szczególnie z dolegliwościami żołądkowymi, ponieważ są one delikatne i nie podrażniają przewodu pokarmowego.

Ciasto kajzerek powstaje na drożdżowym zaczynie z pszennej jasnej mąki, z dodatkiem mleka i tłuszczu. Dlatego pieczywo takie ma większe dziury, przez które szybciej niż z pieczywa żytniego paruje woda. To jest również przyczyną, że kajzerka szybciej czerstwieje, ale za to nie rozwija się w niej pleśń.

Uważajmy na podróbki! Jest to pieczywo z tańszej, pszennej mąki. Wyglądem przypomina razowe, ponieważ jest zabarwione karmelem.

Jak poznać, że do pieczywa dodano karmel? Lekko słodki, drożdżowy zapach świadczy o obecności tego dodatku. Pieczywo zabarwione karmelem ma mniejsze "oczka" w cieście i złotobrązowy kolor. Oryginalny razowiec ma ziemisty odcień. Czytajmy też etykiety. Karmel może kryć się pod symbolem E 150.

Baltonowski - idealny do kanapek

Pieczony jest na zakwasie z mieszaniny mąki żytniej i pszennej, z przewagą mąki żytniej. Po przekrojeniu pieczywa pory powinny być równie, a skórka nie powinna odstawać. Jeśli przekrojony bochenek kruszy się, oznacza to, że zakwas był za słaby, a smak pieczywa może być mdły.

Graham: lekarz dla jelit

Produkowany jest z pszennej razowej mąki graham. Przy produkcji tego typu mąki oddziela się otręby, a następnie ponownie dodaje się je, tworząc mieszaninę.

Otręby powinny być widoczne w strukturze pieczywa. Po tym m.in. poznamy oryginalny graham. Dlatego w piekarni lub sklepie warto poprosić o przekrojenie pieczywa. Jeśli będzie się kruszył, to na pewno nie jest to stuprocentowy graham. Po prostu do jasnego pieczywa dodano otręby. A to nie to samo.

Pumpernikiel - im starszy, tym lepszy

Zalecany jest w dietach odchudzających, ponieważ sprzyja utracie masy ciała.

Produkowany jest z różnych gatunków mąki, z przewagą żytniej. Dodatek syropu skrobiowego zapewnia mu ciemny kolor. Pumpernikiel piecze się długo w niskiej temperaturze. To dzięki temu ma on charakterystyczny smak i zapach. By był zbity i za bardzo nie wyrósł, ciasto wkłada się do szczelnej formy zamkniętej ze wszystkich stron.

Po kupieniu warto potrzymać go przez kilka dni w chlebaku, ponieważ, im jest starszy tym lepszy. Sprzyja on zachowaniu zgrabnej sylwetki, ponieważ cząsteczki skrobi po dłuższym przechowywaniu, podobnie jak błonnik, wędrują przez przewód pokarmowy, oczyszczając go.

Jak poznać dobre pieczywo?

Wybierając żytnie, jasne pieczywo warto poprosić sprzedawcę, by je przekroił. Jednakowe dziury na całej powierzchni zapewniają jego dobrą jakość.

Chleb od dobrego producenta powinien mieć opaskę, nalepkę lub informację o składzie, która może znajdować się na półce sklepowej przy pieczywie. Przy zakupie warto postukać w spód bochenka- powinno zabrzmieć jak uderzenie w bębenek.

Domowy chleb

Przygotowujemy zakwas: szklankę mąki żytniej mieszamy z połową szklanki mąki pszennej i ciepłą wodą, tak by powstała gęsta papka. Taką papkę przekładamy do słoika. Powinna zająć połowę jego objętości. Ustawiamy ją w ciepłym miejscu na trzy dni.

By upiec chleb, mieszamy kilogram mąki z czterema szklankami ciepłej wody, łyżką cukru, soli. Na samym końcu wyrabiania dodajemy zakwas. Ciasto należy odstawić na dwie godziny. Tak przygotowane ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem formy na 2-3,5 godziny. Piec w temperaturze 180 st. C przez około 75 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wybrać zdrowe pieczywo [PORADNIK] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki