5/8
4. Sposób na fikcyjnego świadka nieszczęśliwego wypadku...

4. Sposób na fikcyjnego świadka nieszczęśliwego wypadku

Kolejna popularna próba oszustwa to budowanie historii o jakimś nieszczęśliwym i brzemiennym z zdrowotne skutki wypadku, którego jest świadek. Oczywiście, taka próba wyłudzenia pieniędzy wymaga współpracy głównego bohatera z rzekomym świadkiem. Ten jednak nie zawsze potrafi stanąć na wysokości zadania i kłamstwo wychodzi na jaw.

Oto taki przypadek, odnotowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Chodziło o kobietę, która podobno upadła na nierównym chodniku i się mocno poturbowała. Świadkiem tego miał być znajomy. Ten jednak błąkał się w zeznaniach, gdy skontaktował się z nim ubezpieczyciel. "Najpierw wskazał, że wypadek miał miejsce w miejscowości oddalonej o około 50 km. Następnie zmienił zdanie i jako miejsce zdarzenia wskazał parking przed sklepem oddalonym o około 13 km od miejsca wskazywanego przez poszkodowaną. Świadek nie potrafił opisać przebiegu zdarzenia. Ubezpieczyciel złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - czytamy w raporcie.

6/8
5. Oszustwa na "narodziny martwego dziecka" i inne...

5. Oszustwa na "narodziny martwego dziecka" i inne

Pomysłowość oszustów nie ma granic. W kategorii wyłudzeń wypłat z ubezpieczeń na życie Polacy zastosowali również metody na: fikcyjną śmierć dziecka, narodziny martwego dziecka, trwałe inwalidztwo lub uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku, niezdolność do pracy. Dość często oszuści uśmiercali też na papierze: teściową lub teścia, rodziców, współmałżonków.

7/8
6. Nie jest łatwo wykryć oszusta, ale jednak to się udaje!...

6. Nie jest łatwo wykryć oszusta, ale jednak to się udaje!

Ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do szkody i jakie faktycznie straty zostały poniesione, opiera się w dużym stopniu na założeniu dobrej woli klientów. Zakład ubezpieczeń, by jak najszybciej zlikwidować szkodę, bazuje między innymi na ich oświadczeniach. Rocznie w Polsce likwiduje się ponad 6,6 mln szkód w ubezpieczeniach majątkowych i wypłaca się blisko 4,4 mln świadczeń z indywidualnych ubezpieczeń na życie. To średnio ponad 18 tys. szkód majątkowych i 12 tys. życiowych dziennie.

"Dla porównania, możliwość wykrycia przestępstw bankowych jest dużo większa, ponieważ bazują one zwykle na nieuprawnionym wypływie środków z rachunku bankowego lub na braku spłaty zobowiązania kredytowego" - zaznacza Polska Izba Ubezpieczeń w swoim raporcie.

8/8
7. Najtrudniej walczyć z profesjonalnymi grupami oszustów...

7. Najtrudniej walczyć z profesjonalnymi grupami oszustów

Przytoczone w raporcie Polskiej Izby Ubezpieczeń metody wyłudzania odszkodowań są wykorzystywane zarówno przez sprawców indywidualnych, jak i przez grupy przestępcze. W przestępczości zorganizowanej zadaniem poszczególnych osób jest odegranie konkretnej roli, np. poszkodowanego, świadka, sprawcy. "Przestępstwo dokonane przez zorganizowaną grupę jest trudniejsze do wykrycia" - nie kryją autorzy raportu.

Pełen raport zainteresowani znajda na stronie internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń: www.piu.org.pl

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

"Flemingiem" po stawie na łódzkim "Młynku"

"Flemingiem" po stawie na łódzkim "Młynku"

Wielkie grillowanie na Stawach Jana w Łodzi. Otwarto już przystań

Wielkie grillowanie na Stawach Jana w Łodzi. Otwarto już przystań

Horoskop dzienny na niedzielę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na niedzielę. Sprawdź!

Zobacz również

Widzew - Raków. Sędzia uznany przez kibiców za winnego porażki. Jak padł gol? Zdjęcia

Widzew - Raków. Sędzia uznany przez kibiców za winnego porażki. Jak padł gol? Zdjęcia

Łodzianie rozpoczęli sezon działkowy. Było pierwsze grillowanie i rodzinne spotkania

Łodzianie rozpoczęli sezon działkowy. Było pierwsze grillowanie i rodzinne spotkania