Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak wypadli absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego podczas egzaminów wstępnych na aplikacje w 2019 roku? Dane Ministerstwa Sprawiedliwości

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Uniwersytet Łódzki pochwalił się pozostawaniem „w czołówce polskich uczelni, których absolwenci najlepiej zdają egzaminy na aplikacje prawnicze”. Zaliczenie takiego egzaminu to warunek wstępny, aby magister prawa rozpoczął karierę w wybranym zawodzie.>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Uniwersytet Łódzki pochwalił się pozostawaniem „w czołówce polskich uczelni, których absolwenci najlepiej zdają egzaminy na aplikacje prawnicze”. Zaliczenie takiego egzaminu to warunek wstępny, aby magister prawa rozpoczął karierę w wybranym zawodzie.>>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Łukasz Kaczanowski - archiwum Polskapresse / zdjęcie ilustracyjne
Uniwersytet Łódzki pochwalił się pozostawaniem „w czołówce polskich uczelni, których absolwenci najlepiej zdają egzaminy na aplikacje prawnicze”. Zaliczenie takiego egzaminu to warunek wstępny, aby magister prawa rozpoczął karierę w wybranym zawodzie.

Uniwersytet Łódzki wydał komunikat o losach absolwentów swojego Wydziału Prawa i Administracji (WPiA) w zeszłym tygodniu (10 marca). Uczelnia opublikowała go po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju. Spotkanie to służyło przede wszystkim omówieniu pełnych wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą z 28 września 2019 roku.

Biorąc pod uwagę ogólną zdawalność na te aplikacje, najlepsze rezultaty osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zaliczyło 75,5 proc. kandydatów. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (68,4 proc.), a następnie absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (66 proc.) oraz Uniwersytetu Łódzkiego (64,3 proc).

Po egzaminach w latach 2011-2018 r. WPiA znajdował się na drugim miejscu w Polsce, teraz władze UŁ podkreślają, że czwarta pozycja to pozostanie w czołówce.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło też ranking odnoszący się tylko do absolwentów, którzy ukończyli studia w 2019 roku. Na jego czele ponownie Uniwersytet Jagielloński (zdawalność 83,4 proc.), następnie Uniwersytet Warszawski (77,3 proc.) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (74,2 proc.). W tym rankingu Uniwersytet Łódzki jest szósty (69,8 proc). Z danych resortu wynika, że egzamin zakończył się sukcesem dla 81 absolwentów – ze 116, którzy ukończyli WPiA w 2019 roku (doliczając absolwentów z minionych lat, wszystkich wychowanków UŁ na wrześniowym sprawdzianie było 258 – zdało 166 z nich).

„Do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w 2019 roku przystąpiło łącznie 6535 osób z 51 uczelni – 19 publicznych, 25 niepublicznych i 7 zagranicznych” – podsumowało Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości. – „Egzaminy zdało 3570 osób, czyli 54,6 proc. kandydatów. Natomiast spośród 6800 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2019 roku, do ww. egzaminów przystąpiło 2860 osób co oznacza, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami od kilku lat pozostaje na podobnym poziomie (ok. 40-44 proc.)”.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., zaś na aplikację komorniczą od roku 2008.

W dniach 24-27 Ministerstwo Sprawiedliwości zaplanowało terminy uzupełniających prawniczych egzaminów zawodowych – adwokackiego i radcowskiego – jednak z powodu rozprzestrzeniania się koronowirusa, resort zadecydował o ich przesunięciu.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki