Nasza Loteria

Jak zainteresować dziecko chemią?

Materiał informacyjny Buki

Każdy z całą pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nie ma osoby, która szczerze powie, że lubi wszystkie przedmioty w szkole. Ze względu chociażby na ich różnorodność, jest to po prostu niemożliwe. Zresztą nie jest żadną tajemnicą, że obecnie korzystniej jest specjalizować się w maksymalnie dwóch lub trzech dziedzinach i wybrać je jako przedmioty maturalne w celu dostania się na wymarzone studia. Bez wątpienia cieszącym się bodajże najmniejszą sympatią przedmiotem szkolnym jest chemia – zasadniczo powód takiego stanu rzeczy nie jest do końca jasny, ponieważ generalnie dziedzina ta owszem nie jest trudna, ale z pewnością wręcz arcyciekawa i interesująca. W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć każdemu rodzicowi, w jaki sposób można zainteresować swoją pociechę chemią.

Wytłumaczenie czym jest chemia i jak sobie z nią radzić

Przede wszystkim zazwyczaj niechęć do danego przedmiotu bierze się z jego nieznajomości i problemów z jego przyswojeniem. Dlatego też warto pomóc dziecku zrozumieć daną kwestię lub zagadnienie. Można to zrobić zarówno osobiście poświęcając pociesze trochę czasu wieczorem, jak i przy pomocy korepetytora, który zawodowo zajmuje się przekazywaniem tego typu wiedzy. Warto skorzystać z portalu Buki.org, na którym szybko i w bardzo prosty sposób można znaleźć odpowiedniego nauczyciela oferującego lekcje zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie praktycznie w każdej miejscowości w Polsce. Wystarczy wpisać „korepetycje chemia” i momentalnie wyszukiwarka wskaże odpowiedniego nauczyciela. Można mieć sto procent pewności, że jeżeli dziecko zrozumienie chemię, jednocześnie zniweluje niechęć do tego przedmiotu.

Eksperymenty chemiczne

Kolejnym sposobem na zainteresowanie dziecka chemią jest przeprowadzenie i pokazanie mu paru możliwych do wykonania w domu eksperymentów chemicznych. Przykładowo nawet na pierwszy rzut oka wrzucenie cukru do herbaty stanowi wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której cukier roztapia się w wodzie. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać najmłodszych, że w praktyce chemia otacza nas wszystkich i mamy z nią przyszłość każdego dnia. Dla starszych dzieci warto przewidzieć bardziej skomplikowane reakcje, przykładowo z wykorzystaniem ognia. Są znacznie ciekawsze i interesujące, ale jednocześnie z pewnością cięższe do zrozumienia i opisania w formie wzorów i równań.

Programy naukowe w TV

Warto również wspomnieć, że obecnie w telewizji na kanałach przyrodniczych (Discovery, Discovery Science, National Geographic itd.), dostępnych jest ogrom treści o tematyce typowo naukowej. Praktycznie non stop w kółko emitowane są ciekawe programy, które w ciekawy i często zjawiskowy sposób przedstawiają reakcje chemiczne otaczającego świata.

Filmy na YouTube

Co oczywiste, treści chemiczne dostępne są również w serwisie YouTube. Wystarczy w przeglądarkę wpisać: doświadczenia chemiczne i w oka mgnieniu pojawi się pełno ciekawych programów i to zarówno krótkich, kilkuminutowych, jak i pełnych 2 godzinnych. Niezwykle istotne jest również, że w sieci znaleźć można treści odpowiednie dla danej kategorii wiekowej – w ten sposób dziecko może na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę nabytą w szkole podczas lekcji.

Ciekawe książki poświęcone chemii

Dzieciom, które lubią czytać, warto kupić książkę o chemii dla początkujących lub równoważną. Księgarnie są pełne tego typu materiałów. Można znaleźć bez problemu dzieło okraszone obrazkami, które w prosty sposób wytłumaczą wszelkie wątpliwości związane z chemią.

Podsumowanie

Niezależnie od wybranego sposobu, mamy wielką nadzieję, że każde dziecko, które z niechęcią podchodziło do chemii, przekona się do niej i polubi. Trzeba bowiem pamiętać, że chemia jest naprawdę ciekawa i interesująca i nie ma powodów, żeby się do niej zniechęcać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki