Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniła się w tym roku Środa Popielcowa? Popielec w czasach pandemii

Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
W tym roku Popielec przypada 17 lutego. Od tego dnia rozpoczyna się Wielki Post. Papież Franciszek wydał specjalne zalecenia dotyczące obrzędów Środy Popielcowych. Związane są z pandemią.

Popielec w czasach pandemii

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Mimo, że nie jest to obowiązkowe święto kościelne, to zwykle zapełniały się tego dnia polskie kościoły. Popielec nie ma stałej daty. Jest świętem ruchomym. Przypada między 4 lutego a 10 marca. Uzależnionego jest to od tego kiedy w danym roku wypada Wielkanoc. Podczas mszy świętej popielcowej księża posypują wiernym głowy popiołem. Jednak w tym roku ze względu na pandemię ten obrzęd będzie wyglądał inaczej.

Nowe procedury

Specjalne procedury opracowała watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zwykle wierni podchodzili do księdza, który przed posypaniem głowy popiołem każdemu mówił: Pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Teraz ten obrzęd będzie przebiegał inaczej.

Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim – czytamy w komunikacie Watykanu. -' Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów.

Skąd popiół?

Popiół, którym posypuje się głowy wiernych pochodzi zaś ze spalonych palem poświęconych podczas ostatniej Niedzieli Palmowej. Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Jednak mimo tego wierni zawsze tego dnia zapełniali kościoły. Posypywanie głowy popiołem wprowadził papież Urban II. Stało się to w 1091 roku. Ten obrzęd ma przypominać o przemijaniu, śmierci i pokucie.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Ma on miejsce jeszcze podczas Wielkiego Piątku. Podczas ścisłego postu nie można jeść pokarmów mięsnych. Poza tym powinno się zjeść wtedy jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze. Post obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Nie muszą go też stosować osoby chore.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki