Jaką dietę stosować po zawale?

  Jaką dietę stosować po zawale?

  Agnieszka Grzelak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jaką dietę stosować po zawale?
  1/2
  przejdź do galerii
  Dzięki postępom kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii, które nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu, możliwości leczenia zawałów znacznie się zwiększyły. Niestety, w ciągu roku po przebytym zawale umiera co szósty pacjent. Brakuje placówek rehabilitacji kardiologicznej, a i sami zawałowcy nie są wystarczająco edukowani i nie zawsze zdają sobie sprawę, co powinni w swoim życiu zmienić, aby zapobiec kolejnym incydentom sercowo-naczyniowym.
  Leki są niezbędne, by zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału

  Specjaliści oceniają, że właściwa rehabilitacja kardiologiczna mogłaby zmniejszyć śmiertelność osób po zawale nawet o 25 proc. Pacjent powinien pozostawać pod opieką kardiologa, jednak nawet najlepszy specjalista niewiele pomoże, jeśli on sam nie będzie zainteresowany zmianą swoich nieprawidłowych nawyków. Bardzo istotną sprawą jest przyjmowanie zalecanych leków. Tymczasem, jak wynika z badań, polscy pacjenci bardzo często zaprzestają przyjmowania leków bez porozumienia z lekarzem. Najczęściej podawany powód? „Dobrze się czuję, więc po co mi leki..."

  Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przez rok po zawale pacjent powinien być leczony dwoma lekami przeciwpłytkowymi, potem jednym (kwasem acetylosalicylowym). Ponieważ niepożądanym działaniem tych leków może być uszkodzenie przewodu pokarmowego, pacjenci - zwłaszcza ci z chorobą wrzodową - rezygnują z ich zażywania. Tymczasem ich negatywny wpływ można zneutralizować poprzez podanie leków osłonowych.

  Pacjenci po zawale muszą także zadbać o unormowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi. To także wiąże się z koniecznością przyjmowania leków, np. beta-blokerów na nadciśnienie czy statyn regulujących stężenie cholesterolu.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny