Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile może wynieść emerytura z pracowniczym planem kapitałowym? Czy rezygnować z PPK? Jaka emerytura z PPK? Czy PPK się opłaca? 18.11.2019

Patrycja Wacławska, Monika Kaczyńska
Do wpłat pracownika na PPK dołoży się szef i państwo
Do wpłat pracownika na PPK dołoży się szef i państwo 123RF
Jak oszczędzać na emeryturę z PPK? Czy rezygnować z PPK? Jaka emerytura z PPK? W lipcu 2019 roku pierwsze grupy pracowników zostały objęte pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). To system dobrowolnego, prywatnego, długoterminowego oszczędzania na przyszłość, którym zostaną objęci pracownicy. System będzie tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo.

Zasady funkcjonowania planów reguluje ustawa z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw nr 2215).

Kto i kiedy tworzy Pracowniczy Plan Kapitałowy

Obowiązek utworzenia pracowniczego planu kapitałowego mają wszystkie podmioty zatrudniające pracowników, które zatrudniają co najmniej jedną osobę, podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Chodzi o pracodawców, nakładców, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych, zleceniodawców, podmioty, w których działa rada nadzorcza, jeżeli jej członkowie są wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji.

System wprowadzany będzie stopniowo. Wdrażanie systemu będzie rozłożone na dwa lata. O terminie przystąpienia do niego decyduje liczba zatrudnianych pracowników.

  • Od 1 lipca 2019 roku system obejmie przedsiębiorstwa i instytucje zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób.
  • Od 1 stycznia 2020 roku obejmie firmy zatrudniające na 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób.
  • Od 1 lipca 2020 roku do grona stosujących przepisy o pracowniczych planach kapitałowych dołączą firmy zatrudniające na dzień 31 grudnia 2019 roku co najmniej 20 osób.
  • Od 1 stycznia 2021 roku do systemu włączone zostaną pozostałe podmioty zatrudniające pracowników oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Dwie umowy

Pracodawcy wybierają instytucję finansową, która będzie zarządzała prowadzonym u nich pracowniczym planem kapitałowym. Wybór ten powinien być dokonany w porozumieniu z organizacją związkową działającą w firmie, a jeśli taka nie działa - z reprezentacją pracowników.

Na czym polega istota działania nowej formy oszczędzania? Otóż pracodawca podpisuje z wybraną instytucją finansową dwie umowy:
1. Umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym.
2. W imieniu i na rzecz pracowników - umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego.

Po podpisaniu tej drugiej umowy instytucja finansowa tworzy imienne rachunki dla pracowników. To na tych rachunkach będą gromadzone oszczędności.

Kto będzie objęty planem

Pracodawcy automatycznie zapiszą do pracowniczego planu kapitałowego wszystkich pracowników, którzy mają skończone 18 lat, ale nie mają skończonego 55. roku życia, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ci pracownicy, którzy ukończyli już 55 lat, mogą przystąpić do nowego systemu oszczędzania na swój wniosek.

Do planu nie mogą przystąpić najstarsi pracownicy - tacy, którzy ukończyli już 70. rok życia.

Skąd wezmą się pieniądze na rachunkach uczestników

Wpłaty mają pochodzić z trzech źródeł. Pierwsza część będzie finansowana przez przez pracownika:

  • wpłata podstawowa pracownika (obligatoryjna) to 2 proc. wynagrodzenia brutto,
  • wpłata dodatkowa (dobrowolna) pracownik - do 2 proc. wynagrodzenia brutto,
  • maksymalna wpłata pracownika - 4 proc. wynagrodzenia brutto.

Drugą część finansuje pracodawca:

  • wpłata podstawowa pracodawcy (obligatoryjna) to 1,5 proc. wynagrodzenia brutto,
  • wpłata dodatkowa (dobrowolna) pracodawcy - do 2,5 proc. wynagrodzenia brutto,
  • maksymalna wpłata pracodawcy - 4 proc. wynagrodzenia brutto.

Łączna maksymalna wpłata pracownika i pracodawcy to 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Trzecie źródło zasilające rachunki to dopłaty ze strony państwa do PPK:

  • wpłata powitalna - 250 zł,
  • dopłata roczna - 240 zł.

Dopłaty ze strony państwa są niezależne od wysokości wynagrodzenia pracownika.

Obowiązki pracodawcy związane z PPK

Pracodawca nie może zrezygnować z prowadzenia pracowniczego planu kapitałowego - utworzenie i udział w systemie jest jego obowiązkiem. Zgodnie z przepisami firma zatrudniająca pracowników musi:

  • wybrać instytucję finansową zarządzającą oszczędnościami uczestników PPK;
  • podpisać z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym, a także umowy o prowadzanie planu w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych;
  • terminowo i prawidłowo obliczać oraz przekazywać wpłaty do wybranej instytucji finansowej;
  • gromadzić i archiwizować dokumentację dotyczącą PPK;
  • przekazywać osobom zatrudnionym oraz wybranej instytucji finansowej informacje związane z utworzonym planem kapitałowym.

Ile osób obejmie system

Program ma być skierowany do ponad 11 milionów pracowników, w tym do około 9 milionów osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 milionów osób pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych (czyli tzw. budżetówce). Szacunkowa liczba osób, które przystąpią do programu, to 8,5 miliona.
- Pracownicze Plany Kapitałowe pozwolą na stworzenie powszechnego, dobrowolnego systemu uzupełniającego źródła dochodu po osiągnięciu wieku emerytalnego - mówi minister Elżbieta Rafalska.

Opinie przedstawicieli pracodawców

Już od 1 lipca zaczną oszczędzać na emerytury pracownicy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Pracodawcy muszą do tego czasu podpisać umowy na prowadzenie PPK i przygotować odpowiednie dokumenty.

- To ogrom pracy. Firmy nie mają tak rozbudowanych działów zajmujących się sprawami pracowniczymi - mówi Małgorzata Animucka, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Wciąż jest wiele wątpliwości związanych z interpretacją ustawy. Obawiamy się, że koszty administracyjne będą znaczne.

informacje 18.11.2019

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki