MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza? Zalety i wady 10 rodzajów szczotek i gadżetów do higieny jamy ustnej

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Prawie u wszystkich Polaków występuje próchnica, która zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, oddechowych, a nawet nowotworowych. Podstawą profilaktyki próchnicy jest higiena jamy ustnej. Najważniejsze, by regularnie myć zęby. Warto przy tym robić to jak najlepiej, co umożliwi odpowiednio dobrana szczoteczka do zebów.Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza dla kogo? Jakie gadżety wspomogą zdrowe zęby? Znajomość zalet i wad 10 produktów do higieny jamy ustnej ułatwi wybór. Sprawdź informacje w naszej galerii!
Prawie u wszystkich Polaków występuje próchnica, która zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, oddechowych, a nawet nowotworowych. Podstawą profilaktyki próchnicy jest higiena jamy ustnej. Najważniejsze, by regularnie myć zęby. Warto przy tym robić to jak najlepiej, co umożliwi odpowiednio dobrana szczoteczka do zebów.Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza dla kogo? Jakie gadżety wspomogą zdrowe zęby? Znajomość zalet i wad 10 produktów do higieny jamy ustnej ułatwi wybór. Sprawdź informacje w naszej galerii! citalliance/123RF
Niemal każdy Polak ma próchnicę, a najlepszym sposobem profilaktyki tej choroby jest regularne mycie zębów. Jaką więc wybrać szczoteczkę? Lepsza jakakolwiek niż żadna, ale jeśli już porównywać dostępne rodzaje, warto rozważyć kilka kwestii. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady 10 popularnych typów szczotek i przyrządów do higieny jamy ustnej.

Próchnica w Polsce

Higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy, na którą według badań cierpią obecnie niemal wszyscy Polacy.

Jak podaje NIK, chorobę próchnicową ma już co najmniej 80 proc. dzieci w wieku 6 lat i 92 proc. nastolatków. Według raportu Ministerstwa Zdrowia problem próchnicy dotyczy 99,9 proc. obywateli w wieku 35-44 lat. Z kolei z badań wykonanych na zlecenie GSK Consumer Healthcare wynika, że ponad połowa osób powyżej 40. roku życia nosi protezy zębowe.

Sprawdź też:

Nic dziwnego, skoro statystyczny Polak zużywa 3,5 tubki pasty do zębów rocznie, a ok. 20 procent osób nie używa jej wcale! Tyle samo mieszkańców naszego kraju myje zęby tylko raz dziennie, a szokująca liczba 3,8 milionów rodaków nie myje zębów w ogóle!

Zobacz także: Regularnie szczotkujesz zęby i nadal masz próchnicę? Poznaj techniki mycia zębów. Pozwolą zadbać o zdrowe dziąsła i piękny uśmiech

W polskim społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy na temat profilaktyki chorób zębów i przyzębia, a już na pewno ich związku z rozwojem współczesnych schorzeń. Na przykład w jednym z badań ankietowych ponad 90 proc. uczestników uznało, że fluor obecny w pastach do zębów nie wzmacnia ich szkliwa – co tak naprawdę wiąże się z ich istotną ochroną przed próchnicą i stanowi podstawę profilaktyki chorób jamy ustnej.

Okazje

Polecane oferty

Palącą potrzebą jest więc edukacja społeczeństwa odnośnie znaczenia mycia zębów, dzięki któremu można by znacznie zmniejszyć występowanie chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych, oddechowych, poronień, a nawet raka.

Ważne także, by uświadomić Polakom, że regularne kontrole pomagają uniknąć kosztownego i bolesnego leczenia zębów. W razie problemów nie należy też z niego rezygnować, by w późniejszym życiu nie być zmuszonym do szukania terapii innych chorób.

Dowiedz się więcej na temat:

Jak dbać o higienę jamy ustnej, by mieć zdrowe zęby?

Zdrowe zęby wymagają regularnego czyszczenia, dobrego odżywienia i nawodnienia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami, a w razie potrzeby – niezbędnych napraw.

Jaka dieta wspomaga stan zębów i jamy ustnej? Na pewno naturalna i taka, w której nie ma dużo cukru. Istnieją jednak produkty, które mogą szczególnie wspomóc piękny uśmiech. Warto sięgać po nie co dzień!

Zęby: 10 najlepszych produktów dla zdrowia jamy ustnej

W profilaktyce chorób jamy ustnej najważniejsze jest to, by myć zęby regularnie – nie trzeba robić tego po każdym posiłku, bo wystarczy 2 razy dziennie przez 2-3 minuty. Kluczowe jest zwłaszcza szczotkowanie zębów na noc. O czym wiele osób zapomina, niezbędne jest też jednak czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, bo właśnie tam zaczyna się próchnica. Zwykłe szczotkowanie nie jest w stanie usunąć spomiędzy między zębów gromadzących się tam osadów, a nawet resztek jedzenia.

Czytaj także: Chcesz zadbać o zdrowie mózgu? Umyj zęby. Próchnica, zepsute zęby i zły stan zdrowia jamy ustnej pogarszają funkcje poznawcze mózgu

Nawyk na zakończenie mycia zębów, który zajmuje tylko kilka sekund, a robi kolosalną różnicę, to czyszczenie języka. Pozwala zadbać o świeży oddech lepiej, niż inne zabiegi higieniczne, usuwa bowiem warstwę osadu zawierającego bakterie, wirusy, resztki jedzenia i wydzieliny.

Polecamy również:

Ważne jeszcze, by szczotkę manualną (lub końcówkę tej elektrycznej) należy wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące lub w zależności od stopnia zużycia. Jeżeli włosie odgina się, a co gorsza kaleczy dziąsła podczas mycia, sytuacja domaga się reakcji.

Okazje

Zadbaj o zdrowie seniora

Materiały promocyjne partnera

Szczoteczka powinna być dobrana w taki sposób, by umożliwiała uzyskanie efektu „śliskich” zębów, nie ścierała szkliwa, nie powodowała uszkodzeń w jamie ustnej i była wygodna w użyciu.

Jaką więc wybrać szczoteczkę do zębów? Lepsza jakakolwiek niż żadna, ale jeśli już porównywać dostępne rodzaje, warto rozważyć kluczowe kwestie.

Sprawdź w naszej galerii, jakie są zalety i wady 10 popularnych rodzajów szczotek do mycia zębów i polecanych przyrządów do higieny jamy ustnej.

Warto wiedzieć:

ZOBACZ: Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka!
Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Ryzyko zwiększają przede wszystkim choroby dziąseł spowodowane niedokładną higieną jamy ustnej.

Wieloletnie obserwacje wykazały, że ryzyko zachorowania na raka żołądka zwiększa się o 52 procent, a gardła – o 43 procent. Stan zapalny może stanowić bowiem sprzyjające do rozwoju nowotworu warunki. Bardziej zagrożone są również osoby, które straciły więcej niż jeden ząb.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza? Zalety i wady 10 rodzajów szczotek i gadżetów do higieny jamy ustnej - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki