Jaką szkołę wybrać w rekrutacji 2020? Najlepsze licea i technika w województwie łódzkim na maturze

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W poniedziałek (15 czerwca) zaczyna się rekrutacja do szkół średnich 2020. Którą szkołę wybrać? Jako ściągę podsuwamy zestawienia najlepszych z liceów ogólnokształcących i techników po maturze 2019. Na kolejnych slajdach "dziesiątki" najlepszych szkół według wyników egzaminów na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym.
W poniedziałek (15 czerwca) zaczyna się rekrutacja do szkół średnich 2020. Którą szkołę wybrać? Jako ściągę podsuwamy zestawienia najlepszych z liceów ogólnokształcących i techników po maturze 2019. Na kolejnych slajdach "dziesiątki" najlepszych szkół według wyników egzaminów na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym. Radek Koleśnik
Udostępnij:
W poniedziałek (15 czerwca) zaczyna się rekrutacja do szkół średnich 2020. Którą szkołę wybrać? Jako ściągę podsuwamy zestawienia najlepszych z liceów ogólnokształcących i techników po maturze 2019.

Po maturze 2019 Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała średnie osiągnięcia wychowanków dla każdej z 316 szkół w regionie, w których uczniowie zdawali ten państwowy sprawdzian.

Które z tych szkół wypadły najlepiej? Opracowaliśmy w galerii slajdów do tego artykułu dane upublicznione przez OKE w Łodzi.

Matura pisemna 2019 składała się z dwóch serii egzaminów. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, absolwent musiał zaliczyć testy na poziomie podstawowym (PP) z języka polskiego, matematyki i wybranego obcego. Dane z „podstawy” są o tyle wartościowe, że pokazują, jak szkoła kształci wszystkich uczniów, a nie tylko uzdolnionych w danym przedmiocie.

Punkty z „podstawy” bywają uwzględniane w naborze na studia, jednak tu większą wartość mają wyniki z egzaminów dodatkowych – na poziomie rozszerzonym (PR).

W galerii slajdów do tego artykułu znajdziecie zestawienia najlepszych szkół w części obowiązkowej oraz dodatkowej matury 2019. Obok nazwy placówki podana jest liczba piszących dany egzamin oraz średni wynik z tego egzaminu w szkole (wyrażony w procentach).

Aby nie dopuścić do wypaczenia naszych tabel, nie uwzględniliśmy w nich szkół reprezentowanych na danym egzaminie tylko przez jednego, dwóch albo trzech maturzystów.

W zestawieniu dotyczącym części obowiązkowej matury podaliśmy dane z egzaminu z angielskiego, bo to język zdecydowanie najczęściej wybierany przez maturzystów 2019 zdających „podstawę” (na angielski zdecydowało się 14,9 tys. z 15,6 tys. absolwentów z 2019 r., którzy podeszli do matury w regionie).

Sześć tabel z wynikami matury dodatkowej dotyczy przedmiotów najczęściej wybieranych przez absolwentów– od „rozszerzenia” z jęz. angielskiego (9,6 tys. maturzystów) do chemii (1,8 tys.). Pozostałe przedmioty nie były tak popularne, stąd brak tabeli z wynikami m.in. z fizyki, WOS i historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie