18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki grill wybrać?

Dariusz Pawłowski
Grill węglowy jest bardziej "naturalny" niż gazowy
Grill węglowy jest bardziej "naturalny" niż gazowy Dziennik Łódzki / archiwum
Jaki grill wybrać? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, po co przy grillu się spotykamy...

No bo niby po to, by zjeść. A to przecież nieprawda. Ileż to razy dużo ważniejsze jest to, co przy grillu potrafimy wypić. Wówczas bez szczególnego zastanowienia możemy zdecydować się na grille jednorazowe, do kupienia w każdym supermarkecie - nawet za 7 zł. To pomysł na szybką kolację w sytuacji, gdy nie mamy ochoty bawić się w przygotowywanie potrawy. W zestawach zwykle znajdziemy węgiel drzewny nasączony podpałką, a wszystko mieści się w kompaktowym opakowaniu o niewielkich rozmiarach. Do rozpalenia wystarczą zapałki lub zapalniczka.

Prawdziwy grillowicz jednorazowym produktem się nie zadowoli. Taki grillowicz bowiem nie tylko odpowiednio długo musi marynować i doprawiać mięsa na grilla, ale też "dopieszczać" żar, regulować temperaturę, zmieniać rodzaje węgla drzewnego, a nawet drewna w grillu. Ba, są tacy, którzy twierdzą, że potrawy o właściwym smaku daje dopiero grill wielokrotnie już "przepalony"...

Grillowicz poszukujący ma zatem dużo większe pole do popisu niż "jednorazowcy". Może wybierać między rodzajami konstrukcji, użytymi materiałami, zdecydować się na grill przenośny lub stacjonarny. Decydujące stało się też paliwo.

Ostatnio tradycyjne grille węglowe ustępują miejsca gazowym (a nawet elektrycznym). A bo wygodniejsze, mniej brudzące, nie trzeba dmuchać, łatwiej utrzymać jednolitą temperaturę, a i z odpaleniem radzi sobie każdy. Jednak smak potraw grillowanych na węglu potrafi znacznie różnić się od grillowanych na gazie (prawda, że nie zawsze na korzyść tych pierwszych). Na grillach gazowych charakterystyczny dla węgla smak i aromat mięsa próbuje się uzyskać kładąc na ruszcie kawałki drewna z drzew owocowych (wiśni, brzoskwini, jabłoni) moczonych w wodzie przez kilka godzin... ale to jednak nie to samo.

Grillowanie na węglu ma w sobie coś z "pierwotności", jest bliższe naturze - grillowi gazowemu bliżej do kuchni w bloku. Na korzyść urządzeń gazowych przemawiają jednak koszty. Choć sam grill gazowy jest droższy od węglowego, to w eksploatacji gaz jest wciąż tańszym paliwem od węgla drzewnego.

***

Przepisy na żeberka z grilla:

ŻEBERKA Z WHISKY

Składniki: 1 kg żeberek, oliwa, sos sojowy, 5 łyżek whisky albo wytrawnej wiśniówki, 3 łyżki miodu, czosnek, sól, tymianek, majeranek, słodka papryka, chilli, oregano, pieprz, bazylia.

Przygotowanie: Żeberka poporcjować. Wymieszać oregano, paprykę, tymianek, bazylię, sól, pieprz. Mieszanką natrzeć mięso, przykryć i odstawić na godzinę. Następnie podpiec na grillu około godziny. Oliwę wymieszać z sosem sojowym, whisky lub wiśniówką i płynnym miodem. Zaprawą natrzeć żeberka. Piec, smarując i obracając, aż mięso się zarumieni - około 20 min.

ŻEBERKA NA OSTRO

Składniki: 1 kg żeberek, 2/3 szklanki przecieru pomidorowe-go, 2 łyżki czerwonego octu winnego, 2 łyżki brązowego cukru, czosnek, tymianek, rozmaryn, sos chilli.

Przygotowanie: Żeberka pokroić. W garnku zagotować wodę i gotować w niej mięso przez 10 minut. Zmieszać przecier pomidorowy, ocet, cukier, czosnek, tymianek, rozmaryn i sos chilli. Żeberka polać marynatą i odstawić do lodówki na godzinę. Piec na gorącym grillu 15-20 minut, smarując sosem i odwracając.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki