reklama

Jaki jest najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę? Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę? Emerytury w listopadzie 9.12.2019

Andrzej GębarowskiZaktualizowano 
Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę? Termin przejścia na emeryturę wpływa na jej wysokość. Jak obliczyć emeryturę? Najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę. Co potrzebne w ZUS do emerytury? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę? Co ma wpływ na wysokość emerytury i jakie są ograniczenia w tym względzie? Poniżej odpowiedzi na pytania nurtujące przyszłych emerytów. Ogromna większość z nich to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, a więc uprawnione do tzw. nowej emerytury.

WNIOSKI O EMERYTURĘ PORADNIK EMERYTA

Prawo do emerytury uzależnione jest wyłącznie od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października ubiegłego roku wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Staż pracy (okres ubezpieczenia) nie ma wpływu na ustalenie prawa do tzw. nowej emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość.

KIEDY PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ?

Emerytura dla matek! Emerytura matczyna. Emerytura dla matek MAMA 4 PLUS

Co zrobić by nie otrzymać bardzo niskiej emerytury, niższej od gwarantowanej

Staż pracy uprawniający do minimalnej emerytury

Osoby, które nie mają odpowiedniego stażu, który obecnie (od 1 października 2017 roku) wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, nie otrzymają minimalnego świadczenia gwarantowanego przez państwo, które od 1 marca 2018 r. wynosi 1029,80 zł. Oznacza to, że na przykład kobieta, która ma tylko 19 lat stażu i niewiele kapitału składkowego na koncie w ZUS, otrzyma w konsekwencji bardzo niską emeryturę, niższą od gwarantowanej. Natomiast inna pani, która ma równie niski kapitał, ale za to już 22 lata stażu, otrzyma prawie 1030 zł brutto gwarantowanej emerytury.

Ustalenie prawa do emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego

Kiedy złożyć w ZUS wniosek o emeryturę?

Ustalenie prawa do emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego lub jego pełnomocnika. Formularze wniosków o emeryturę (ZUS Rp-1 E lub EMP) można pobrać ze strony internetowej zus.pl. Jeżeli emerytura ma być przekazywana na nasz rachunek, musimy podać jego numer, nazwę i adres banku. Ci, którzy nie ustalili jeszcze kapitału początkowego, powinni wraz z wnioskiem złożyć komplet dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku i wysokość wynagrodzenia. Podstawowym dokumentem potwierdzającym wysokość wynagrodzenia jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku Rp-7 na podstawie dokumentacji płacowej pracownika. Do wniosku trzeba też dołączyć świadectwo od ostatniego pracodawcy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

Wniosek o emeryturę można składać już przed osiągnięciem wieku emerytalnego!

Istnieje kilka sposobów dostarczenia wniosku do ZUS. Obok osobistej wizyty w oddziale, można wybrać drogę internetową - poprzez profil na PUE ZUS. W tym przypadku wymagane jest jednak uwierzytelnienie wniosku za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego.

Ważna informacja: Wniosek o emeryturę można składać już na trzydzieści dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Miesiąc złożenia wniosku o emeryturę

Prawo do emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, ale przyznaje się ją nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli wiek emerytalny uprawniający do emerytury osiągnęliśmy wcześniej, ale mimo to pracujemy, prawo do świadczenia mamy dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.
Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków jest czerwiec. Najbardziej zaś korzystnym - lipiec, sierpień lub wrzesień. Wynika to z mechanizmu waloryzacji składek emerytalnych, którego nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać, gdyż zasługuje na odrębny artykuł.

Najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec

NAJLEPSZY TERMIN PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ

Jeśli przebywasz na rencie...

Jeśli jesteś rencistą (masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy) i osiągnąłeś wiek emerytalny, nie musisz zwracać się do ZUS z wnioskiem o emeryturę. Emerytura zostanie Ci wtedy przyznana z urzędu.

Emeryturę z urzędu ZUS przyzna Ci od dnia, w którym osiągniesz powszechny wiek emerytalny. Jeżeli wstrzymano Ci wypłatę renty (np. z powodu osiągania dodatkowego przychodu), emeryturę zostanie przyznana od dnia, od którego znów mógłbyś pobierać rentę. Od tego dnia utracisz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wysokość przyznanej z urzędu emerytury nie może być niższa od:

  • wysokości Twojej renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • kwoty najniższej emerytury, jeśli posiadasz staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna).

ZUS nie przyzna z urzędu emerytury osobie, która - mimo że osiągnęła już powszechny wiek emerytalny - pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jaka emerytura dla nauczycieli?

Posiadanie Karty Nauczyciela daje prawo do ubiegania się o emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Takie świadczenie otrzymają nauczyciele, którzy:

  • skończyli 55 lat i na dzień 1 stycznia 1999 roku mieli co najmniej 20 lat stażu lub 15 lat pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu,
  • skończyli 60 lat i na dzień 1 stycznia 1999 r. mieli co najmniej 25 lat stażu lub 15 lat pracy,
  • nie są członkami OFE lub za pośrednictwem ZUS złożą wniosek o przekazanie oszczędności z OFE na rzecz skarbu państwa.

Nauczyciele „wygaszanych” gimnazjów od 26 stycznia 2017 roku mogą przejść na emeryturę, jeśli stracili pracę w roku szkolnym 2017/18 lub gdy przyczyną utraty zajęcia są zmiany spowodowane likwidacją gimnazjów.

Jak wyliczana jest emerytura według nowych zasad

Jak się oblicza wysokość emerytury

Emerytura według nowych zasad wyliczana jest w ten sposób, że suma zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS dzielona jest przez tzw. dalsze średnie trwanie życia. Jest to zatem iloraz: w liczniku jest zgromadzony przez nas kapitał, w mianowniku - liczba miesięcy dalszego życia.

Na zakończenie kilka zdań o tablicach, z których czerpiemy wiedzę o statystycznym dalszym życiu.

Tablica przeciętnego (średniego) dalszego trwanie życia zawiera średnią liczbę miesięcy, jaką ma jeszcze do przeżycia osoba w zależności od swojego wieku.

Każdego roku najpóźniej do 31 marca ukazuje się nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (czyli bez podziału na płeć). I tak na przykład tablica ogłoszona w marcu 2018 roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, oparta na statystykach z 2017 roku, znalazła zastosowanie do wniosków o przyznanie emerytury zgłaszanych od 1 kwietnia 2018 roku do dnia 31 marca 2019 roku.

Co potrzebne w ZUS we wniosku o emeryturę? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak obliczyć emeryturę?
Co potrzebne w ZUS we wniosku o emeryturę? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak obliczyć emeryturę? 123rf

Emerytura za pracę w krajach UE

Polskie okresy do emerytury zagranicznej

Unijna koordynacja świadczeń emerytalno-rentowych obejmuje Polaków, którzy w przeszłości pracowali za granicą, w jednym lub kilku krajach Unii Europejskiej, a także w innych krajach, z którymi Polska ma podpisane odpowiednie umowy. Chodzi o przepisy, które mają ułatwić tym osobom pobieranie emerytury lub renty w sytuacji, gdy należy im się ona również na podstawie okresów pracy i ubezpieczenia w innym państwie.

Uwzględnianie okresów ubezpieczenia za granicą nie dotyczy jednak tzw. nowej emerytury, wypłacanej w Polsce osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Mówiąc najkrócej, wysokość nowej emerytury zależy tylko od polskich okresów ubezpieczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ubiegać się wtedy o emeryturę w innych państwach Unii, na podstawie wypracowanych także w Polsce okresów zatrudnienia, o ile spełnia się wymagane tam prawem warunki - w szczególności te, które dotyczą minimalnego stażu.

Unijna koordynacja emerytur może ułatwić nam życie: występując o zagraniczną emeryturę, wystarczy zgłosić się do ZUS w Polsce. Na nasz wniosek ZUS skompletuje dokumentację dla zagranicznego ubezpieczyciela i prześle go do odpowiedniego kraju.

Wniosek o świadczenie powinien zostać złożony na krajowych formularzach (ZUS Rp-1 E lub EMP).

Do wniosków powinien zostać dołączony formularz unijny E 207 PL „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej”.

Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
państwo teoretyczne

Popierajcie ZUS czynem umierajcie przed terminem , przyjedzie zbawca na białym koniu to podniesie wam wiek emerytalny do 80 lat ,kto doczeka będzie balował w Egipcie (ha ha) ale 80% nie doczeka i o to chodzi .

s
stańczyk

Co czeka obecnych emerytów? - gwałtowny spadek siły nabywczej emerytur, dla przykładu obecnie średnia emerytura 2236zł, płaca minimalna 2250zł; w 2023roku średnia emerytura po uwzględnieniu

sterowania wskażnikiem inflacji rewaloryzowana co roku kwotowo

70zł plus 13 i 14 wyniesie ok 2750zł, a minimalna płaca wyniesie 4000zł.

Emerytura minimalna będzie w granicach 1600 - 1680zł.(wszystkie kwoty brutto). Ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną też pozostałe

płace, to przełoży się na wzrost cen towarów i usług. Służba zdrowia

celowo jest rozmontowywana, tak jak i państwowe ośrodki DPS.

Seniorów emerytów jest po prostu za dużo, najważniejsze aby w taki

sposób mówić o podwyżkach emerytur lub płacy minimalnej jako o

"dobroci" rządu, bez podawania konsekwencji tych działań zainteresowanym. EMERYTÓW CZEKA SELEKCJA NATURALNA

I EXTREMALNA SZKOŁA PRZETRWANIA (nie ma to nic wspólnego z

eutanazją - dobrą śmiercią)

A
Alexis scorpio

Odzyskaj swojego kochanka, aby natychmiast wygrał zaklęcie miłosne, aby wygrać i odzyskać byłego chłopaka, radzę ujawnić wszystkim, aby skontaktowali się z Dr szczęśliwym dla prawdziwego zaklęcia miłosnego na happylovespell2@gmail.com

A
Alexis scorpio

Odzyskaj swojego kochanka, aby natychmiast wygrał zaklęcie miłosne, aby wygrać i odzyskać byłego chłopaka, radzę ujawnić wszystkim, aby skontaktowali się z Dr szczęśliwym dla prawdziwego zaklęcia miłosnego na happylovespell2@gmail.com

G
Gość
25 września, 20:10, ewelona:

Moje przechodzenie na emeryturę to jeszcze długo i daleko przede mną. Ale dobrze jest o niej wcześniej pomyśleć i np odkładać w ppk. Zawsze to będzie dodatkowe zabezpieczenie

Czy będąc młodym człowiekiem myślał ktoś o odkładaniu na emeryturę ? Czy w szkole są pogadanki na ten temat ?? Psychologia , dbanie o przyszłość ktos tego uczy młodzież ? Wbijają nam w głowę wiedzę nie zawsze przydatna a to co ważne w życiu jest pomijane szerokim łukiem , wiedza owszem jeśli sie kształci w tym kierunku aby podjąć prace ale to tez nie zawsze tak jest ze pracuje sie po tym czego człowiek sie uczył ....

N
NAUCZYCIELE

NAUCZYCIELE PROSILI O COFNIĘCIE EMERYTUR TAK JAK BYŁO DO 2008 ROKU

A NAUCZYCIELE PROSILI O COFNIĘCIE EMERYTUR Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANIE PREZESIE TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TA PARTIA BY WESZŁA DZIĘKI NAUCZYCIELOM CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO I PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYLIŚMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY NAWET PO 20 LATACH PRACY. I W SENACIE BY BYŁA WIĘKSZOŚĆ PIS-U . A I SEJM RÓWNIEŻ BY OSIĄGNĄŁ LEPSZY WYNIK NO CÓŻ MOŻE TERAZ NALEŻY WYSNUĆ WNIOSKI I ZROBIĆ TO JAK NAJSZYBCIEJ CZYLI PRZYWRÓCIĆ NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK TAK JAK BYŁO DO 2008 - ŻEBY ZNÓW NIE BYŁO ZA PÓŹNO - NAUCZYCIELE PROSILI O COFNIĘCIE EMERYTUR TAK JAK BYŁO DO 2008 ROKU

A NAUCZYCIELE PROSILI O COFNIĘCIE EMERYTUR Z POWROTEM TAK JAK BYŁO KIEDYŚ Z PRZED 2008 ROKU.CYT …„TEN PRZYWILEJ ZOSTAŁ NAUCZYCIELOM ODEBRANY W 2008 r.” ŚWIĘTE SŁOWA PANIE PREZESIE TO BARDZO DOBRY POMYSŁ I TA PARTIA BY WESZŁA DZIĘKI NAUCZYCIELOM CZEGO MY NAUCZYCIELE BARDZO SOBIE TEGO I PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYLIŚMY ŚWIAT IDZIE Z POSTĘPEM TRZEBA SOBIE POLEPSZAĆ A NIE UTRUDNIAĆ NAUCZYCIELOM TEN PRZYWILEJ SIĘ W 100 PROCENTACH NALEŻY NAWET PO 20 LATACH PRACY. I W SENACIE BY BYŁA WIĘKSZOŚĆ PIS-U . A I SEJM RÓWNIEŻ BY OSIĄGNĄŁ LEPSZY WYNIK NO CÓŻ MOŻE TERAZ NALEŻY WYSNUĆ WNIOSKI I ZROBIĆ TO JAK NAJSZYBCIEJ CZYLI PRZYWRÓCIĆ NAUCZYCIELOM EMERYTURY PO 30 LATACH PRACY NIE PATRZĄC NA WIEK TAK JAK BYŁO DO 2008 - ŻEBY ZNÓW NIE BYŁO ZA PÓŹNO - NAUCZYCIELE

B
Budowlaniec
27 sierpnia 2018, 5:07, Paweł:

"Robol średnio ledwie dożywa emerytury w 65" bo chla i żre syf, baranie, robolu

Żre owsiankę i tyra po 12 godzin płaci składki z najnowszej krajowej boi się odezwać do chlebodawcy bo po 45 lat hlania sił mu brak i czeka jeszcze bezrobotne nim dożyję emerytury.

e
ewelona

Moje przechodzenie na emeryturę to jeszcze długo i daleko przede mną. Ale dobrze jest o niej wcześniej pomyśleć i np odkładać w ppk. Zawsze to będzie dodatkowe zabezpieczenie

b
beny
2019-01-31T12:20:06 01:00, fabiano:

na taxi to jeżdzisz z nudów albo dlatego że żona cię bije

jak by nie kierowcy tax to w mieście by nie było co por ....ć

s
sort65
2018-06-12T06:51:43 02:00, Gość:

pracujemy ciężej zawodowo, w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach przez co żyjemy krócej. nie wierzcie w bajdurzenia o "niehigienicznym sposobie życia". wystarczy popatrzeć na długość życia robola a przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, czy parających się pracą umysłową którzy potrafią się prowadzić więcej niż bardzo niehigienicznie . robol średnio ledwie dożywa emerytury w 65 roku a pozostali to przeciętnie 67-80 lat i kobiety do 85 roku.jak będziecie siedzieć jak mysz pod miotłą to będziecie coraz większymi popychadłami i kawałami mięsa co ma tylko skończyć zawodówkę i harować do śmierci by wypracować majątek dla kapitalisty i składki na emerytury dla reszty.

do gość- zdrowia i zdrowia życzę .pozdrawiam wszystkich oszukanych z rocznika 1959 i młodszych z wcześniejszej emerytury za szkodliwe.

s
sort65

nie czytam tych bzdur o roku czy miesiącu przejścia na emeryturę aby jak najkorzystniej itd. wystarczy poszperać w ustawach aby zrozumieć o co chodzi !?.Emeryci zapomniani co muszą pracować do 65 z zabranym szkodliwym to ci co doprowadzili to takiego dobrobytu , dziękuję ci władzo rządząca.

G
Gość

Sex randki w Twojej okolicy: ***www.hotprofil.pl***

G
Gość

Co słychać u niedoważonego łososia?

.

1. Przepisy ustala parlament, a nie ZUS.
2. Chytry koniecznie by chciał wziąć jeszcze dwi pensje i zjeść spod siebie.

y
yhy

1. Twoje 40 lat pracy g... się liczy, ważne, w którym miesiącu odejdziesz z pracy,
2. Musisz koniecznie odejść dzień-dwa przed końcem miesiąca, żeby dostać prawie całą pensję i całą emeryturę za ten miesiąc, inaczej dostaniesz tylko całą pensję

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3