Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie mieszkania wybierają łodzianie? Rynek mieszkaniowy w Łodzi w 2021 roku

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Pierwszy rok pandemii przyniósł załamanie na rynku mieszkań w Łodzi, ale w tym roku, a zwłaszcza w drugiej połowie, sytuacja się poprawiła. Tak wynika z raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy w Łodzi", który został zaprezentowany w czwartek.Raport przygotowali pracownicy firmy OPG Property Professionals wraz z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Real Estate”, którzy przyjrzeli się 121 inwestycjom deweloperskim: ukończonym i nadal prowadzonym.Czytaj dalej...
Pierwszy rok pandemii przyniósł załamanie na rynku mieszkań w Łodzi, ale w tym roku, a zwłaszcza w drugiej połowie, sytuacja się poprawiła. Tak wynika z raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy w Łodzi", który został zaprezentowany w czwartek.Raport przygotowali pracownicy firmy OPG Property Professionals wraz z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Real Estate”, którzy przyjrzeli się 121 inwestycjom deweloperskim: ukończonym i nadal prowadzonym.Czytaj dalej... Grzegorz Gałasiński
Pierwszy rok pandemii przyniósł załamanie na rynku mieszkań w Łodzi, ale w tym roku, a zwłaszcza w drugiej połowie, sytuacja się poprawiła. Tak wynika z raportu "Pierwotny rynek mieszkaniowy w Łodzi".

Raport przygotowali pracownicy firmy OPG Property Professionals wraz z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Real Estate”, którzy przyjrzeli się 121 inwestycjom deweloperskim: ukończonym i nadal prowadzonym.

Od niepewności do koniunktury

W zestawieniu można przeczytać, że rok 2020 na łódzkim rynku mieszkaniowym przyniósł wiele niepewności. Trudna sytuacja spowodowana pandemią przyczyniła się do bardzo ostrożnych poczynań deweloperskich, natomiast w tym roku koniunktura jest dobra, o czym świadczy szybka sprzedaż oferowanych mieszkań oraz stale rosnące ceny.

- Na uwagę zasługuje też fakt, że ostatnich 12 miesięcy przyniosło rekordową ilość sprzedanych lokali – ponad 3300 - podkreślają twórcy raportu.

Ponad 11 tys. mieszkań

W tym roku deweloperzy oferowali 11.150 mieszkań, głównie o podstawowym standardzie, choć coraz częściej pojawiają się
w ofercie także mieszkania w segmencie premium. Zależy to od lokalizacji inwestycji i preferencji nabywców.

Centrum miasta ma do zaoferowania głównie lokale 1- i 2-pokojowe o powierzchniach do 45 m². Pozostałe dzielnice, głównie Widzew i Bałuty, to mieszkania 4-pokojowe, a także duże mieszkania 3- pokojowe. Wynika to z faktu, że lokale o dużych powierzchniach poszukiwane są w większości przez rodziny z dziećmi, dla których istotnym czynnikiem jest bliskość terenów zielonych, a także cicha i bezpieczna okolica.

Lokata kapitału, czy spekulacje na rynku mieszkaniowym

Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości zauważa, że nie tylko łodzianie i mieszkańcy regionu szukają możliwości lokowania pieniędzy, a mieszkania idealnie się do tego nadają.

- Mieszkania, domy, całe budynki, a nawet osiedla są kupowane bezpośrednio od deweloperów przez inwestorów, co utrudnia zakup osobom prywatnym - mówi Tomasz Błeszyński. - Łódź nadal jest jednym z tańszych rynków w kraju.

Doradca zauważa, że ostatnia podwyżka stóp procentowych przełoży się na wyższe raty kredytów i cen nieruchomości, ale - przynajmniej w tym roku - nie wyhamuje olbrzymiego popytu na nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki