reklama

Jakie nowe samochody kupują Polacy? Oto najpopularniejsze modele kwietnia

mm/ipZaktualizowano 
W kwietniu zarejestrowano 44 342 nowe samochody osobowe i dostawcze do 3,5t. Chociaż jest to o 1/5 mniej niż w poprzednim miesiącu, to jednocześnie o ponad 1/10 więcej niż rok wcześniej.

To już 25. miesiąc z rzędu nieprzerwanej poprawy i najwyższy kwietniowy rezultat na przestrzeni ubiegłych lat. Cała grupa samochodów urosła o 11,3% w porównaniu rok do roku i skurczyła się o 20,1% do poprzedniego miesiąca. Należy podkreślić, że spadek miesiąc do miesiąca będzie znacznie płytszy (-3,3%) jeśli przeliczymy rejestracje na dni robocze, których w kwietniu było tylko 19 a w marcu 23.

Skumulowany rezultat od początku roku – 184 882 szt. jest wyższy o 16,7% niż o tej samej porze w ub.r. Wzrost wypracowały zarówno samochody osobowe jak i dostawcze. W pierwszej grupie zanotowaliśmy po czterech miesiącach wynik wyższy o 18,8% w skali roku. Wśród dostawczych po kwietniu br. skumulowany rezultat nieznacznie przewyższa o 1,1%, wyniki tej grupy w analogicznym okresie ub.r.

motofakty.pl

W grupie samochodów osobowych w kwietniu 2017 r. zarejestrowano 39 476 sztuk. W całej grupie samochodów osobowych w ostatnim miesiącu zarejestrowano 47 samochodów elektrycznych w tym z napędem hybrydowym Plug-in czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej oraz 1424 hybrydy (+66,7% r/r). Marki popularne zajęły 86,9% rynku, 34,3 tys. szt. Tempo wzrostu tej grupy wyniosło 13% i dyktuje tempo rozwoju całego rynku. Marki premium, znowu były dużo bardziej dynamiczne (+24,7%), ale przypadło na nie 13% rynku. W grupie samochodów dostawczych do 3,5t w kwietniu br. według przybyło 4 866 sztuk nowo zarejestrowanych pojazdów.

Kto liderem?
W kwietniu 2017 r Skoda bezdyskusyjnie uplasowała się na pierwszym miejscu, po rejestracji 4809 samochodów, o 7,6% więcej niż rok wcześniej. Wypełniła 12,2% rynku. Nie oddała pierwszeństwa w żadnej z grup klientów ani wśród nabywców indywidualnych ani wśród instytucjonalnych. Za nią Toyota osiągnęła 4 423 szt. w tempie 23,9% i zajęła udział 11,2%. Na trzeciej pozycji w ogólnym rankingu, bez zmiany zamknął miesiąc Volkswagen wydając 3 782 samochody (+23%). Skupił 9,6% rynku. Opel niezagrożenie utrzymał czwarte miejsce. Rejestracje tej marki wyniosły 2 954szt. (+3,4%), co dało jej 7,5% udział. Na piątej pozycji Ford po rejestracji 2 425 szt. (+17,7%; 6,1% udz.). Renault otworzył drugą piątkę z liczbą 2 249szt. nowych rejestracji (+11,2%; 5,7% udz.)

W ogólnym rankingu modeli, w kwietniu 2017r. pierwsze miejsce wywalczyła Astra (1 453; +30,8%). Podniosła swoją lokatę o dwie pozycje w porównaniu do sytuacji sprzed roku i o 3 w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca. Następne miejsce utrzymała Octavia (1 384; -1,1%) a trzecie Fabia (1 382; +11,3%). Za nią znalazła się Auris (1 250; +13,9%) i Golf (1 128; +16,6%).

Klienci indywidualni najchętniej wybierali Skody, Toyoty i Ople. Wśród modeli w tej grupie dominował Opel Astra, Skoda Fabia oraz Toyota Yaris. Nabywcy instytucjonalni najchętniej w kwietniu decydowali się na Skody, Toyoty i Volkswageny. Wśród modeli w tej grupie najpopularniejsza okazała się Skoda Octavia, za nią Opel Astra oraz Toyota Auris.
Ile nowych aut zarejestrowano w 2017 roku?
Od początku roku zarejestrowano 165 408 nowych samochodów osobowych o 18,8% więcej niż w ciągu czterech pierwszych miesięcy ub.r. W grupie nabywców indywidualnych nowe rejestracje wyniosły od początku roku 56,6 tys. szt. (+11,7%). Ich udział w rynku obniżył się w skali roku i wyniósł 34,2% podczas, gdy rok wcześniej wynosił 36,4%. Na pierwszym miejscu po kwietniu, kolejność marek taka sama, jak rok wcześniej, jak i po I kwartale br. Pierwsza jest Toyota (8 378; +22,4%), drugi Opel (6 584; +10,9%). Trzecia jest Skoda (6 219; +19,3%). Następny w rankingu jest Volkswagen (4 605; +16,9%) i za nim Kia (3 791; -1,3%). Najczęściej wybieranym modelem przez klientów indywidualnych w b.r. jest Astra (2506), która wzmocniła się w skali roku o 16%. Następny jest Yaris (2194; -7%). Dalej Fabia (2 144; +12,8%) i Auris (1 700; +14,1%). Corsa mimo wysokiej dynamiki, jest piąta (1 549; +22,3%).

Do firm rejestrujących na regon dostarczono w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku 108,8 tys. szt. czyli o 22,9% więcej niż przed rokiem (+20,3 tys. szt.). Udział tej grupy klientów sięgnął 65,8% wobec 63,6% przed rokiem. Najsilniejszą grupę stanowią firmy zajmujące się leasingiem/CFM/RC. Skupiły one 44,9% całego rynku (68,3% w rejestracjach tylko nabywców instytucjonalnych). Były one zdecydowanie bardziej dynamiczne niż cały rynek a także niż nabywcy instytucjonalni ogółem. Ich wzrost wyniósł 30% w skali roku.

motofakty.pl

W rankingu rejestracji nabywców instytucjonalnych od początku roku pierwsza piątka marek była dokładnie taka sama jak o tej porze ub.r. Pierwsza Skoda (14 465; +16,9%), drugi Volkswagen (12 200; +28%). Trzecia jest Toyota (11 257; +36,9%). Następny w rankingu jest Ford (8 238; +19,9%) i za nim Opel (6 391; +18,9%).

Najczęściej wybieranym modelem przez klientów indywidualnych w b.r. jest Octavia (5019), która wzmocniła się w skali roku o 9,8%. Następna jest Fabia (4204; + 26,6%). Dalej Golf (3 687; +16,6%) i dynamiczny Focus (3 156; +35,2%). Astra mimo wysokiej dynamiki, jest piąta (3 124; +29,4%).

Najczęściej wybierane modele aut przez klientów indywidualnych w kwietniu 2017

PozycjaModelOgółem (kwiecień 2017)Udział %Ogółem (kwiecień 2016)Udział %Zmiana % r/rZmiana poz r/r
1Opel Astra4834,3%4404,1%9,8%0
2Skoda Fabia4524,0%3793,5%19,3%1
3Toyota Yaris3823,4%3853,6%-0,8%-1
4Dacia Duster3763,3%3343,1%12,6%0
5Fiat Tipo3753,3%2011,9%86,6%7
6Toyota Auris3112,8%2922,7%6,5%-1
7Skoda Rapid3102,8%2021,9%53,5%4
8Skoda Octavia2242,0%2702,5%-17,0%-2
9Opel Corsa2232,0%2342,2%-4,7%0
10Suzuki Vitara2181,9%1631,5%33,7%7
11Opel Mokka2151,9%2452,3%-12,2%-3
12Toyota C-HR2131,9%00%
13Kia Sportage2081,8%2642,5%-21,2%-6
14Volkswagen Golf2021,8%1771,7%14,1%2
15Hyundai Tucson2001,8%1971,8%1,5%0
16Hyundai I201811,6%1141,1%58,8%11
17Dacia Sandero1651,5%1471,4%12,2%3
18Renault Clio1641,5%2172,0%-24,4%-8
19Toyota Corolla1621,4%1351,3%20,0%4
Renault Captur1621,4%910,9%78,0%16
Razem 1-205 22646,41%4 48741,99%16,5%
Pozostałe6 03553,59%6 19858,01%-2,6%
Razem11 261100%10 685100%5,4%

Wideo

Materiał oryginalny: Jakie nowe samochody kupują Polacy? Oto najpopularniejsze modele kwietnia - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Firmy kupuja samochody sluzbowe do wylacznie prywatnego celu wybrancow!!!
Pora zamknac te luke podatkowa. Przez nich placimy wysokie OC!!!

J
Jarek

Skoda dokładała do swojego wozidla czapkę z nutrii lub beret wełniany ala Pazdzioch !! Dlatego taki wynik wśród emerytów .,,,

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3