MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są prawa pracownika odchodzącego z firmy?

Patrycja Wacławska
W związku z rozwiązaniem umowy o pracę, pracownik może skorzystać z praw określonych m.in. w Kodeksie pracy. Przybliżymy niektóre z nich. Do praw tych należy wykorzystanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od stażu pracy osiągniętego u ostatniego pracodawcy oraz od rodzaju umowy o pracę, jaki wiąże pracownika i pracodawcę. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia, pracownik ma obowiązek normalnego wykonywania obowiązków pracowniczych, zaś pracodawca musi wypłacać normalne wynagrodzenie. Oto długość okresów wypowiedzenia poszczególnych rodzajów umów:

Umowa o pracę na czas nieokreślony

W przypadku osób zatrudnionych w firmie krócej niż 6 miesięcy - okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie,

Dla osób, które były zatrudnione od 6 miesięcy do 3 lat- okres wypowiedzenia wynosi miesiąc,
W przypadku zatrudnionych co najmniej przez 3 lata- okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
Umowa o pracę na czas określony

Dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli strony przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy - w takiej sytuacji okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Umowa na okres próbny

Jeśli trwa 2 tygodnie lub krócej - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni,

W przypadku umowy trwającej dłużej niż 2 tygodnie, ale krócej niż 3 miesiące - okres wypowiedzenia wynosi tydzień,

Jeśli umowa trwa 3 miesiące - okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Umowa na zastępstwo

Niezależnie od długości jej trwania - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni.

Umowa na pracę tymczasową

Jeśli zawarto ją na 2 tygodnie lub krócej - okres wypowiedzenia wynosi 3 dni,
Przy umowie trwającej dłużej niż 2 tygodnie - okres wypowiedzenia wynosi tydzień.

Okres wypowiedzenia może zostać skrócony z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Jeśli jednej lub drugiej stronie na tym zależy, powinny one porozumieć się w tej sprawie.

Osobom, którym umowa rozwiązuje się co najmniej za dwutygodniowym wypowiedzeniem, przysługują dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Pracownik ma prawo do:

2 dni wolnych - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
3 dni wolnych - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Z dni wolnych mogą skorzystać tylko te osoby, których umowa została wypowiedziana przez pracodawcę. Nie dotyczy to więc pracowników odchodzących z własnej inicjatywy lub za porozumieniem stron. Za wolne dni na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że odchodzący pracownik nie ma obowiązku wykorzystania przysługujących dni na szukanie pracy. Jeśli nie wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o ich udzielenie, nie wykorzysta ich.

Bardzo istotną kwestią, o której trzeba pamiętać odchodząc z pracy, jest wyegzekwowanie od pracodawcy świadectwa pracy. Musi on wydać świadectwo niezwłocznie i nie może uzależniać tego od rozliczenia się pracownika np. z odzieży roboczej lub pobranych zaliczek. Świadectwo jest dokumentem, który będziemy musieli przedstawić w firmach, w których będziemy pracowali w przyszłości. Jest ono też podstawą do ustalenia niektórych uprawnień pracowniczych (np. dni przysługującego urlopu). Dlatego też tak istotne jest odebranie świadectwa, ale też dopilnowanie, by nie zawierało ono błędów. Jeśli pracodawca poda w świadectwie niepełne lub nieprawdziwe informacje, należy żądać sprostowania jego treści. Na wystąpienie do szefa o sprostowanie mamy 7 dni od otrzymania świadectwa. Jeżeli pracodawca odmówi, w ciągu 7 dni można wystąpić o sprostowanie do sądu pracy.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy
(tekst jednolity: Dziennik Ustaw z 1998 roku nr 21, poz. 94, z późniejszymi zmianami)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki