5/11
Warzywa zamrażane są w środku sezonu, gdy mają najwięcej...
fot. bravissimos/123RF

Warzywa mrożone

Warzywa zamrażane są w środku sezonu, gdy mają najwięcej wartości odżywczych i smaku. By zachować ich jakość, przetwarza się je jak najszybciej od zebrania, a potem przechowuje w bardzo niskiej temperaturze, która mocno spowalnia procesy utraty witamin i smaku. Nie są to jednak warzywa surowe, bo w zakładzie produkcyjnym poddaje się je najpierw blanszowaniu. Wysoka temperatura zastosowana nawet przez krótki czas powoduje utratę witamin zwłaszcza w produktach rozdrobnionych. Warto więc wybierać warzywa mrożone w dużych kawałkach lub całości, a najlepiej mrozić je samemu w sezonie. A jeśli kupując je w sklepie czujemy, że w torebce jest pełno szronu, lepiej zdecydować się na inne – ze względu na zmiany temperatury mogą być kiepskiej jakości.

6/11
Kiszonki łączą w sobie zalety warzyw świeżych i produktów...
fot. baibakova/123RF

Warzywa kiszone

Kiszonki łączą w sobie zalety warzyw świeżych i produktów probiotycznych, stanowią bowiem źródło naturalnych antyoksydantów, witamin, składników mineralnych oraz bakterii wspomagających zdrowie jelit i całego organizmu. Choć zawierają sporo soli, spożywane jako dodatek do kanapki, sałatki czy surówki nie zapewnią nadmiaru sodu, wzbogacą za to jedzenie w związki smakowe i odżywcze. Warto jednak wybierać kiszonki z lady chłodniczej, a nie – ze sklepowej półki, ponieważ w pełni wartościowe są tylko wymagające trzymania w lodówce przetwory niepasteryzowane. Polecane są zwłaszcza kiszone ogórki, buraczki i kapusta, a także inne warzywa (selery, pomidory), zakwasy i soki z kiszonych warzywa do picia, a także kimchi.

7/11
Sałaty i zioła można uprawiać na parapecie lub kuchennym...
fot. marchsirawit/123RF

Warzywa liściaste z doniczki

Sałaty i zioła można uprawiać na parapecie lub kuchennym blacie, jeśli jest dostatecznie oświetlony. Gotowe do zbiorów roślinki można natomiast kupić w większości sklepów, a w domu nie od razu „kosić” w całości. Podbieranie zewnętrznych liści z główki sałaty czy umiejętne wycinanie największych listków bazylii pomoże im rosnąć dłużej i zapewnić więcej zielonych elementów diety. Najłatwiej zaś uzyskać szczypiorek, umieszczające cebule częściowo w wodzie.

8/11
Gdy na rynku brakuje świeżych warzyw, trudno trzymać w...
fot. remains/123RF

Gotowe surówki i sałatki

Gdy na rynku brakuje świeżych warzyw, trudno trzymać w lodówce cały ich asortyment i każdego dnia serwować inną mieszankę. Taki wybór ma jednak producent, który codziennie dostarcza do sklepów nowe wyroby. Warto korzystać z surówek i sałatek bez dodatku konserwantów, bo takie muszą być jak najświeższe. Jeśli nie są dostępne, sprawdzą się pasteryzowane surówki w słoikach, których ostatnio jest na rynku coraz więcej.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Czwarta odsłona MTB Kamieńsk w ostatnią sobotę lipca! Zapisy już trwają

Czwarta odsłona MTB Kamieńsk w ostatnią sobotę lipca! Zapisy już trwają

Zostali ekoekspertami i dostali czerwone pelargonie!

Zostali ekoekspertami i dostali czerwone pelargonie!

Zapisy do szkół ponad podstawowych w Łodzi tylko do 21 maja

Zapisy do szkół ponad podstawowych w Łodzi tylko do 21 maja

Zobacz również

Plenerowe atrakcje w Manufakturze – duża dawka adrenaliny gwarantowana!

Plenerowe atrakcje w Manufakturze – duża dawka adrenaliny gwarantowana!

Co stanie się z Wodnym Rynkiem w Łodzi?

Co stanie się z Wodnym Rynkiem w Łodzi?