Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Sobieski na monumentalnym hafcie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Pomysł zdawał się szalonym. Wykonać replikę słynnego obrazu Jana Matejki - "Jan Sobieski pod Wiedniem" w formie monumentalnego haftu. Zamierzenie nie tylko zrealizowano, ale efekt budzi uznanie. Od wtorku można go zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Do wykonania repliki przystąpiło 78 wolontariuszy, m.in. z Łodzi, Kleszczowa, Warszawy, Częstochowy, Olsztyna. Wykonali oni haft o rozmiarach 458 na 894 cm, zużyli 178 km nici w 220 kolorach. Wzór składa się z 50 części, fragmentów tzw. kanwy, umieszczonych na specjalnie wykonanej konstrukcji, która pozwala na ich prawidłową i efektowną prezentację. Praca powstała w technice haftu krzyżykowego - na "obrazie" jest aż 9,5 mln krzyżyków! Wykonanie dzieła w skali 1:1 zajęło prawie trzy lata. Przedsięwzięcie przygotowała Fundacja Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie.

Pomysłodawcy powstania haftu chcieli w ten sposób upamiętnić 330. rocznicę bitwy stoczonej między wojskami koalicji chrześcijańskiej i armią turecką, która odbyła się pod Wiedniem w 1683 roku. Oryginał obrazu mistrza Matejki znajduje się w Muzeum Watykańskim. Do informatycznego opracowania wzoru posłużyło zdjęcie obrazu.

- Wierzymy, że nasza praca to nie tylko przedsięwzięcie artystyczne, ale też znakomita lekcja historii i patriotyzmu - podkreśliła podczas wtorkowego uroczystego otwarcia wystawy Janina Panek z Fundacji im. Św. Królowej Jadwigi. - To była ciężka praca i wyjątkowa w skali światowej, nigdzie bowiem nie spotkaliśmy podobnego dzieła wykonanego metodą haftu krzyżykowego o takiej skali trudności i o takich gabarytach.

Uczestnicy projektu wspominali też wiele niespodziewanych wydarzeń podczas pracy: - Jedna z osób okazała się wielkim pechowcem. Najpierw zgubiła wykonany już w połowie swój fragment haftu, a potem złamała rękę. Ale z determinacją dokończyła swoją pracę - zapewniała Janina Panek.

Gościem wtorkowej uroczystości była również Maria Serafińska-Domańska, kierownik Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, krewna artysty. - Gdy usłyszałam o tym projekcie, pomyślałam, że to żart. Teraz dzielę się z państwem swoją wielką radością - powiedziała.

Wystawa prezentująca dzieło czynna będzie do 24 czerwca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. W 2010 roku w salach CMW eksponowany był już ogromny haft ukazujący replikę obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", przygotowany przez tę samą grupę organizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki