„Janosikowe” po łódzku. Jako miasto płacimy 25 mln., jako powiat i gmina - dostajemy subwencje

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Łódzki paradoks: Łódź jako powiat jest bogata i płaci „janosikowe”, ale jako gmina jest biedna i „janosikowego” nie płaci
Łódzki paradoks: Łódź jako powiat jest bogata i płaci „janosikowe”, ale jako gmina jest biedna i „janosikowego” nie płaci Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Udostępnij:
Łódź jako miasto musi wspomóc biedniejsze powiaty kwotą blisko 25 milionów złotych. Jednocześnie Łódź sama otrzyma - jako powiat i jako gmina - około 23 milionów wsparcia.

24,9 miliona złotych tak zwanego janosikowego zapłaci w 2016 roku Łódź. Z jednej strony to dużo, z drugiej mało, w porównaniu np. z Krakowem, nie mówiąc już o Warszawie. Poza tym należy pamiętać, że Łódź nie tylko wpłaca, ale też dostaje, a ogólny bilans nie jest najgorszy.

„Janosikowe” to danina na rzecz biedniejszych samorządów. Płacą gminy, które mają przychody na głowę mieszkańca wyższe niż 150 procent średniej krajowej. Płacą też powiaty, w których przychody przekraczają 110 procent średniej wartości dla powiatów. Łódź startuje w obu konkurencjach, jako że jest gminą i powiatem jednocześnie.

- I jako powiat jesteśmy bogaci, jako gmina jesteśmy biedni - mówi Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi. - W części powiatowej zapłacimy w 2016 roku 24,9 miliona złotych. Natomiast jako gmina jesteśmy poniżej limitów, dlatego nie zapłacimy nic. Natomiast w obu przypadkach dostaniemy subwencję równoważącą - zaznacza skarbnik.

CZYTAJ TEŻ: Najbogatsze gminy w Łódzkiem dzielą się "janosikowym"

Mówiąc dokładniej, jako powiat Łódź otrzyma 11,8 miliona złotych subwencji, jako gmina - 11 milionów. Razem wychodzi blisko 23 miliony złotych, tak więc ogólny bilans to niecałe 2 miliony na niekorzyść Łodzi.

Zawiłość i nielogiczność tej konstrukcji wielokrotnie skłaniała samorządy do wyrażania niezadowolenia, ale póki co zasady pozostają niezmienne, w sierpniu poprzedni parlament przyklepał je stosowną ustawą.

- Czy powinniśmy płacić? Oczywiście uważamy, że nie - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi. - Z jednej strony otrzymujemy subwencję wyrównawczą, a z drugiej strony płacimy „janosikowe”, a chyba to mało logiczne, bo albo jesteśmy biedni, albo bogaci. Tymczasem wygląda to tak, że jedną ręką dostajemy subwencję, a z drugiej zabiera nam się te pieniądze - dodaje Marcin Masłowski.

Pocieszające jest to, że w 2016 roku relacja wpłaty do wypłaty nieco się poprawi. W 2015 roku oddaliśmy 25,5 miliona złotych, a otrzymaliśmy 20,5 mln.

dps

Pocieszające może też być to, że inni płacą jeszcze więcej. Ciekawe zestawienie przygotował portal Onet.pl, umieszczając w nim Łódź na dziewiątym miejscu płatników „janosikowego”. A kto przed nami? Powiat pruszko-wski (25,7 miliona złotych), Katowice (31,7 mln zł), gdański (35,4 mln zł), powiat piaseczyński (41,3 mln zł), Wrocław (61,7 mln zł), Poznań (64,1 mln zł), Kraków (66,0 mln zł) i Warszawa (542 miliony złotych).

CZYTAJ TEŻ: Włodzimierz Fisiak: Janosikowe jest nadal potrzebne, bo reszta kraju odstaje od Mazowsza

Tym, co uderza, jest oczywiście kwota przypadająca na stolicę. Wynika ona z dwóch faktów: wyższych zarobków i co za tym idzie, podatków mieszkańców Warszawy, oraz przede wszystkim ogromnej liczby zarejestrowanych i płacących w stolicy podatki firm.

Zobacz też:

Trybunał Konstytucyjny: "Janosikowe" niezgodne z konstytucją. Źródło: TVN24/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

(Ł)
Bykowe powinno wrócić!
l
lol
i na CH z tego mamy. Oprócz pociotków zatrudnionych na 300 stanowiskach na lotnisku - nikt nie wie po co to lotnisko jest...
Taniej by było każdego Łodzianina który chce gdzieś polecieć wysłać taksówką (na koszt miasta) na Okęcie.
za 30 milionów to by było 100 tysięcy kursów a kupując w hurcie z 150 tysięcy...
Dodaj ogłoszenie