Jarmark Bożonarodzeniowy w Sulejowie w weekend 10 i 11 grudnia

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
W grudniowy weekend 10 i 11 grudnia w Hotelu Podklasztorze w Sulejowie odbędzie się II Jarmark Bożonarodzeniowy – „Świąteczna Opowieść u Cystersów”. To znakomita okazja, aby spędzić czas w tym zabytkowym miejscu. Hotel Podklasztorze mieści się w XII-wiecznym Opactwie. Jest to jeden z najlepiej z zachowanych zespołów cysterskich w Europie, który jest perłą architektury romańskiej. Ubieranie ogromniej choinki na dziedzińcu, żywa szopka i wizyta św. Mikołaja to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla gości jarmarku przez organizatorów.

Hotel Podklasztorze i zespół XII-wiecznego Opactwa to idealna sceneria dla takiego wydarzenia. Rozległe tereny dawnej Puszczy Pilickiej i niezwykły klimat klasztoru sprawią, że uczestnicy wydarzenia poczują magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Bajkowe miasteczko

W te wyjątkowe dni w Hotelu Podklasztorze na dzieci i dorosłych czekać będzie mnóstwo atrakcji. W sobotę 10 grudnia zaplanowano wspólne kolędowanie i czytanie świątecznych baśni. Przed uczestnikami jarmarku wystąpi Zespół Ludowy Piliczanie i Zespół Wokalny „CYKADY” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, swoje umiejętności zaprezentują również Mażoretki Perły Sulejów. Wielką atrakcją dla wszystkich odwiedzających jarmark będzie z pewnością ubieranie ogromniej choinki oraz bicie rekordu Polski w gotowaniu największej w Polsce ilości kapusty wigilijnej. W ten wyjątkowy dzień należy również bacznie zerkać w niebo, ponieważ pojawi się tam podświetlona paralotnia jako pojazd Świętego Mikołaja. Będzie też okazja pooglądać gwiazdy przez teleskop.

Gdyby ktoś chciał się ogrzać, będzie mógł to zrobić pod kocem przy ognisku, gdzie odbywać się będzie kino plenerowe. Na lubiących ekstremalne doznania czeka Świąteczne Morsowanie. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W niedzielę 11 grudnia dzieci na pewno ucieszy możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem, zabawy z Leo Rozrabiaką oraz warsztaty. Rodzice w tym czasie będą mogli skorzystać ze specjalnej strefy Chillout’u. Oczywiście Jarmark Bożonarodzeniowy „Świąteczna Opowieść u Cystersów” nie mógłby się odbyć bez tradycyjnych stoisk z wyrobami regionalnymi, rękodziełem i gastronomią. Będzie można spróbować lokalnych wypieków, świątecznych potraw, regionalnych wędlin i domowych przetworów, ale także kupić świąteczne ozdoby i upominki. Będzie można także zobaczyć rozświetloną Szopkę Bożonarodzeniową, Zimowy Ogród, namiot Tipi oraz sanie Świętego Mikołaja.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zeszłoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Hotelu Podklasztorze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem licznych odwiedzających. Tegoroczna impreza – „Świąteczna Opowieść u Cystersów” dzięki artystycznej oprawie oraz majestatowi klasztornych murów będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Hotel dba, aby w jego murach i otoczeniu nie zabrakło atrakcji dla gości w każdym wieku.

Wyjątkowa lokalizacja sprawia, że miejsce odpowiada zarówno wielbicielom biernego wypoczynku, jak i amatorom wycieczek. Rozwój Hotelu Podklasztorze możliwy był dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Stworzono innowacyjne Spa&Wellness, przystosowano poddasze do prowadzenia działalności edukacyjnej, konferencyjnej i integracyjnej, zakupiono sprzęt do turystyki aktywnej oraz dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obiekt wpisany został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na listę Pomników Historii. Realizacja unijnego projektu pn. „Rozwój oferty turystycznej Hotelu Podklasztorze zlokalizowanego w zespole klasztornym Opactwa Cysterskiego w Sulejowie – obiekcie na Europejskim Szlaku Cysterskim Rady Europy” umożliwiła wzbogacenie regionalnego potencjału kulturowego Doliny Pilicy, wsparcie i rozwój turystyki aktywnej oraz miała swój udział w promocji walorów przyrodniczych. W Hotelu Podklasztorze na gości czeka 120 miejsc w 58 pokojach, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób.

Magia świąt w Łodzi

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia trwają już od początku grudnia. Wszyscy czekamy na ten magiczny zimowy czas, ozdoby, smakołyki i oryginalne prezenty. Oczekiwanie łączy się z przygotowaniami do klimatycznych świątecznych spotkań. Już niedługo w centrach miast pojawią się choinki i świąteczne instalacje. Jedną z atrakcji przygotowanych dla łodzian są rodzinne warsztaty świąteczne pt. „Zima na zawołanie” organizowane w każdą sobotę i niedzielę przez Centrum Nauki i Techniki EC1. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wyczarują sztuczny śnieg, a następnie ulepią bałwanki. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w centrum stworzono bazę infrastrukturalną dla nowych instytucji kultury i edukacji prezentujących i promujących osiągnięcia w zakresie nauki, sztuki i filmu. Łódź zaprasza również na świąteczne rodzinne spacery po ulicy Piotrkowskiej i centrum Łodzi, gdzie można podziwiać zrewitalizowane z udziałem środków unijnych ulice, kamienice i obiekty kultury. Można tam podziwiać piękne iluminacje i poczuć magiczny klimat świąt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jarmark Bożonarodzeniowy w Sulejowie w weekend 10 i 11 grudnia - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie