Jarosław Gowin: Do Buzka mi blisko. Dziś jednak jest on...

  Jarosław Gowin: Do Buzka mi blisko. Dziś jednak jest on politykiem Platformy Obywatelskiej

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W wyborach w 2015 r. zamierzam zdobyć 20 proc. głosów. Zamierzam postawić na całkowicie nowych ludzi, a nie tworzyć nową partię skrzykując rozmaitych politycznych niedobitków – mówi Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, w wywiadzie dla „Polska The Times”.
  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Bartek Syta/Polskapresse

  (fragment rozmowy)

  PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD Z JAROSŁAWEM GOWINEM [PIANO]  Pana partii nie ma i nie będzie – tymczasem sondaż CBOS, który najczęściej zaniża wyniki, pokazał, że 7 proc. Polaków deklaruje poparcie dla „partii Jarosława Gowina”. To działa na wyobraźnię?
  W innych sondażach poparcie dla takiej partii jest dwa razy większe, ale ja podchodzę do tych wyników z rezerwą. Wiem, że w kampanii wyborczej najważniejsze są dwie rzeczy. Pierwsza to pieniądze – i wiem, że ich nie będę miał tyle, iloma dysponują moi przyszli konkurenci.
  Druga to struktury – pod względem ich jakości jestem w stanie przewyższyć wszystkie istniejące dzisiaj partie. Dlatego moje działania w najbliższych miesiącach będą koncentrować się na wyszukiwaniu w całej Polsce nowych środowisk i ludzi, którzy mogą tchnąć w naszą politykę nowego ducha.

  (...)

  Widać u Pana wyraźne inspiracje Januszem Palikotem. On także przed ostatnimi wyborami zniknął z Warszawy, krążył po Polsce budując lokalne struktury – ale wrócił na wybory i przywiózł 10-procentowe poparcie.
  Nie ukrywam, że ze współpracującymi ze mną ekspertami – a kampania na przewodniczącego PO pokazała, że mam świetnych doradców – dokładnie przeanalizowaliśmy przypadek Janusza Palikota i doszliśmy do wniosku, że najważniejsze jest stworzenie regionalnych struktur w oparciu o nowych ludzi. Analizowaliśmy także przypadki PJN i Solidarnej Polski – i naszym zdaniem klucz do ich słabości tkwi właśnie w słabości ich lokalnych przedstawicielstw. Pod tym względem Janusz Palikot był dużo sprawniejszy. Ale ja nie zamierzam powielać jego stylu działania. Różnią nas idee, jakie głosimy, ale w jeszcze większym stopniu różnią nas nowi ludzie, których on wciągnął do polityki, i na których ja zamierzam się oprzeć. Jestem przekonany, że ludzie, których będę systematycznie pokazywał w najbliższych tygodniach i miesiącach to jest inny, dużo większy kaliber osób niż te, którymi otoczył się Janusz Palikot.

  (...)

  Chce Pan w 2015 r. zdobyć 20 proc. głosów. Gdzie Pan chce znaleźć to poparcie, skoro nie widzi Pan szans na odebranie wyborców skonsolidowanym PO i PiS?
  Źle się zrozumieliśmy. Oczywiście, że zamierzam odbierać głosy PO i PiS. Uważam, że rządy jednej i drugiej partii były i są dla Polski destrukcyjne.

  Rządy także z Pana udziałem.
  Dlatego mówię to nie krytycznie, tylko samokrytycznie. Ale wydaje mi się, że właśnie pokazuję, że potrafiłem wyciągnąć wnioski z faktu, że byłem członkiem projektu politycznego, który w pewnym momencie przestał być dla Polski tym, czego ona potrzebuje. Z tego powodu wystąpiłem z Platformy. Natomiast proszę pamiętać, że w Polsce w wyborach udział bierze ok. 50 proc. wyborców. Ci, którzy nie głosują, to nie są osoby stojące tyłem do naszego życia publicznego. Wielu z nich to osoby bardzo poważnie myślący o naszym wspólnym dobru – tylko do tej pory nie znajdowali żadnej poważnej oferty dla siebie.

  Jarosław Gowin opowiada nam też o swoich relacjach z Leszkiem Balcerowiczem i Jerzym Buzkiem, o tym, z kim zamierza współpracować i w jaki sposób finansować tworzenie własnej partii.

  O tym, co Jarosław Gowin zamierza osiągnąć w polityce i jak ma wyglądać jego partia przeczytasz w weekendowym wydaniu „Polska The Times”

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny