Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jatki Jojne Pilcera na Bałutach w Łodzi do generalnego remontu. Powstaną w nich nowoczesne sklepy i usługi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Charakterystyczne dla Bałut dawne jatki Jojne Pilcera na rogu uli Wojska Polskiego i Łagiewnickiej zostaną gruntownie wyremontowane. Po przebudowie powstaną w nich sklepy i punkty usługowe.
Charakterystyczne dla Bałut dawne jatki Jojne Pilcera na rogu uli Wojska Polskiego i Łagiewnickiej zostaną gruntownie wyremontowane. Po przebudowie powstaną w nich sklepy i punkty usługowe. Krzysztof Szymczak
Charakterystyczne dla Bałut dawne jatki Jojne Pilcera na rogu ulic Wojska Polskiego i Łagiewnickiej zostaną gruntownie wyremontowane. Po przebudowie powstaną w nich sklepy i punkty usługowe.

Przebudowę dawnych jatek Jojne Pilcera zapowiedziała firma Genesis Property. W chrakterystycznym budynku przy ul. Wojska Polskiego 2 w Łodzi ma w 2019 roku powstać obiekt handlowo-usługowy o pow. użytkowej 1,7 tys. mkw. Podzielony będzie na dwa budynki mające 1,4 tys. oraz 300 mkw., obok nich pojawi się 49 miejsc parkingowych. Z wizualizacji wynika, że mógłby się tam znaleźć np. supermarket.

"Inwestycja polega na rewitalizacji, przebudowie i rozbudowie istniejących historycznych budynków handlowych" informuje na swojej stronie internetowej Genesis Property. Jako wykonawca prac nie udziela on jednak dokładniejszych informacji na temat inwestycji.

Kupcy z bałuckiego rynku nie chcą kolejnego supermarketu. Protestują przeciwko remontowi jatek jojne pilcera

Na razie planami zmiany charakteru jatek zaniepokojeni są kupcy z Rynku Bałuckiego. Boją się, że może tam naprawdę powstać supermarket i jako kolejny obiekt tego typu w okolicy - zagrozić ich pozycji rynkowej. Złożyli w tej sprawie nawet petycję do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Ich protest nie będzie mieć jednak wpływu na inwestycję.

Dawne jatki i plac Jojne Pilcera to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków łódzkich Bałut. Obiekt wpisany został do ewidencji zabytków. Wykonane z cegły hale targowe zbudowane zostały pod koniec XIX w. Tak jak wiele obiektów na Bałutach swoją nazwę zawdzięczają właścicielowi terenu - Jojne Pilcerowi.

Jatki służyły przez dziesięciolecia jako miejsce handlu. W budynku handlowano głównie mięsem, a na znajdującym się na jego zapleczu placu - produktami rolnymi.

Rynek Pilcera działał też w czasie wojny, był głównym placem handlowym w czasach istnienia Litzmannstadt Getto. Kierujący gettem Chaim Rumkowski zorganizował tu skład warzyw.

Ostatnio w jatkach znajdowały się sklepiki i warsztaty rzemieślnicze, m.in. sklep z częściami samochodowymi i antykwariat. Obecnie są one zamknięte.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki