MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaworze zamierza odrestaurować zabytkową willę Langera. Chce tam ulokować centrum kultury

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Pocztówka z 1911 r. przedstawiająca "Ernsdorf. Villa Langer"; światłodruk czarno-biały ; willa „Langer” u zbiegu obecnych ul. Zdrojowej i Szkolnej; wydawca: M. L. Schink.
Pocztówka z 1911 r. przedstawiająca "Ernsdorf. Villa Langer"; światłodruk czarno-biały ; willa „Langer” u zbiegu obecnych ul. Zdrojowej i Szkolnej; wydawca: M. L. Schink. Facebook Radosława Ostałkiewicza
Jaworze, sąsiadujące z Bielskiem-Białą, zamierza odrestaurować zabytkową willę Langera. To jeden z najokazalszych budynków znajdujących się na terenie tej gminy. Został wzniesiony w latach 80. XIX w. Po remoncie będzie mógł zostać sercem centrum kultury.

Jaworze planuje remont zabytkowej willi Langera

- Dysponujemy kompletną dokumentacją techniczną remontu. Mamy też pozwolenie na budowę. Będziemy starali się pozyskać na renowację pieniądze UE w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Nabór wniosków planowany jest w drugiej połowie roku. Szacunkowy koszt prac związanych zarówno z bryłą obiektu, jak i adaptacją pomieszczeń, szacujemy pomiędzy 6 a 7 mln zł – powiedział PAP Radosław Hudziec, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy Urzędu Gminy w Jaworzu.

Podkreślił, że kompleksowa modernizacja willi, zgodnie z wytycznymi konserwatora, pozwoli na wygospodarowanie przestrzeni na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych, spotkań, wystaw, koncertów i warsztatów.

- Budynek stanie się centrum kultury. W części obiektu znajdzie dalej swoje miejsce gminna biblioteka – dodał.

Willa jest jednym z najokazalszych budynków Jaworza. Została wzniesiona w latach 80. XIX w., gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. Od czasów międzywojnia przez wiele dziesiątków lat funkcjonowała w niej restauracja. Ta funkcja została zlikwidowana. Willa, zwana też często od miejsca położenia „Pod Goruszką”, jest częścią układu urbanistycznego Jaworza, który został wpisany do rejestru zabytków.

XIX-w. willa od 1945 r. należał do spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z sąsiedniej Jasienicy. Gmina kupiła ją w listopadzie 2020 r. Pieniądze, które złożyły się na ten zakup, pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19. Koszt zakupu wyniósł 1 mln 350 tys. zł.

Przed zakupem samorząd ją wynajmował. Znajdowała się w niej między innymi sala ślubów i biblioteka.

Jaworze jest jedną ze starszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. stało się uzdrowiskiem. Z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część „Nocy i dni”. W 1909 r. status uzdrowiskowy został zawieszony, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, były prowadzone. Obecnie gminę Jaworze zamieszkuje 7,2 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera