JAZDA Z GŁOWĄ | Rodzicu - czy Twoje dziecko "jeździ z głową"?

Materiał promocyjny WORD Łódź
Nie ma ostatnio tygodnia żeby w serwisach informacyjnych nie pojawiały się wiadomości o wydarzeniach drogowych, w których uczestniczyli rowerzyści albo korzystający z hulajnóg elektrycznych. Niestety niektóre z nich zakończyły się tragicznie, gdyż w zderzeniu osoby jadącej rowerem bądź na hulajnodze z samochodem jest ona zawsze na pozycji straconej. Przyczyny takich zdarzeń prawie zawsze są takie same: lekceważenie przez obie strony zasad ruchu.

Mimo, iż w Polsce od kilku miesięcy mamy nowe przepisy dość wyraźnie określające zarówno nowe pojazdy (np. urządzenia wspierania ruchu - UWR, urządzenia transportu osobistego - UTO), jak i precyzujące zasady poruszania się nimi sytuacja nie uległa poprawie. Z tego m.in. powodu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi wespół z redakcją Dziennika Łódzkiego zainicjował akcję „Jazda z głową”. Nazwę wybrano nieprzypadkowo, gdyż chodziło o podkreślenie faktu, że do bezpiecznej jazdy rowerem bądź na hulajnodze nie wystarczy sama umiejętność poruszania się nimi. Do tego potrzebne jest jeszcze myślenie.

Celem akcji było zwrócenie uwagi przez uczestników ruchu drogowego na fakt, że nowe kategorie uczestników ruchu mają teraz także wyraźnie określone zasady dotyczące ich obecności np. na ścieżkach rowerowych czy pasach dla rowerów. Na łamach „DŁ” przypominaliśmy na czym polegają nowe zapisy w Prawie o ruchu drogowym, kogo dotyczą oraz o ewentualnych konsekwencjach niestosowania ich w praktyce. Nikt nie miał złudzeń, że już w pierwszym sezonie obowiązywania nowych przepisów prawa, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki np. poruszania się na hulajnodze elektrycznej korzystający z nich będą zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu bezpieczni. Zagadnienie to tym bardziej leżało na sercu inicjatorom akcji, że dotyczyło przede wszystkim najmłodszych uczestników ruchu poruszających się na wspomnianych UWR czy UTO, a także bardzo ostatnio popularnymi hulajnogami napędzanymi silnikami elektrycznymi.

Mamy nadzieję, że wraz z rozpoczętym rokiem szkolnym 2021/2022 aktywniej w popularyzację bezpiecznej jazdy przez niepełnoletnich uczestników ruchu włączą się także szkoły. Łódzki WORD jest otwarty na propozycje współpracy w tym zakresie oferując doświadczenie swoich instruktorów. Konieczne jest poważniejsze potraktowanie powyższych spraw również przez rodziców i opiekunów najmłodszych, gdyż to oni w pierwszej kolejności powinni zadbać o uświadomienie swoim podopiecznym tego, że uczestnicząc w ruchu drogowym, niezależnie od tego czy jedziemy na rowerze, na hulajnodze czy segweyu odpowiadamy za bezpieczeństwo swoje i innych. Młodym ludziom niestety zwykle brakuje doświadczenia i przede wszystkim wyobraźni czym grozi zbyt szybka jazda hulajnogą po chodniku, na którym są także osoby piesze.

„Jazda z głową” miała także uświadomić, że w pierwszej kolejności o swoje i innych bezpieczeństwo musimy zadbać sami, ot chociażby przez zapoznanie się z nowymi przepisami. Wszystkie materiały na temat zasad poruszania się np. na rowerze znajdziemy na stronach word.pl. Także na stronach internetowych „DŁ” publikujemy najważniejsze informacje dotyczą zmian w przepisach, określeń nowych sprzętów uczestniczących w ruchu i ewentualnych kar za ich nieprzestrzeganie.

Można je znaleźć również na stronie www.kierowcasieszkoli.pl

Wszystkie artykuły publikowane w ramach akcji "Jazda z głową" znajdziesz TUTAJ

PARTNER STRATEGICZNY AKCJI

WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W ŁODZI

PARTNERZY AKCJI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki