Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedenastka Jesieni Fortuna Pierwszej Ligi. Są łodzianie z Widzewa i ŁKS

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Na oficjalnej stronie Fortuna Pierwszej Ligi ukazał się oficjalny raport dotyczący jesiennych rozgrywek, opracowany przez firmę InStat. Znajdujemy wiele ciekawostek, w rolach głównych występują piłkarze łódzkich klubów ŁKS i Widzewa.

Kolejny już raz, firma InStat, z którą współpracują kluby Fortuna 1 Ligi przygotowała raport za drugie półrocze 2021 roku.

Jedenastka jesieni* według najwyższego wskaźnika InStat Index (jest to liczba, która określa efektywność zawodników na podstawie wszystkich zebranych danych):
Jakub Wrąbel (Widzew Łódź) - Luis Valcarse (Arka Gdynia), Konrad Nowak (Widzew Łódź), Nemanja Mijusković (Miedź Legnica), Olaf Kobacki (Arka Gdynia) - Javi Moreno (ŁKS), Adam Deja (Arka Gdynia), Hubert Adamczyk (Arka Gdynia), Pirulo (ŁKS) - Kamil Biliński (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Patryk Makuch (Miedź Legnica).

Jakub Wrąbel obronił 79 strzałów, co daje 81 procent skutecznych interwencji. Zaliczył też 21 superobrony.

Krystian Nowak zajął pierwsze miejsce w raporcie w klasyfikacji środkowych obrońców (czwarty był Daniel Tanżyna, a piąty Maciej Dąbrowski). Krystian Nowak miał 67 procent skutecznych odbiorów, wygrał 74 procent pojedynków w powietrzu.

Pirulo wygrał klasyfikację prawych pomocników I ligi. Miał 77 procent podań (28 na 36), skutecznych dryblingów zaliczył 67 procent, wygrał 41 procent pojedynków w ataku.

Javi Moreno zaprezentował 85 procent udanych podań i wygrał klasyfikację lewych pomocników. Miał 69 procent udanych dryblingów (66 na 96)

Naszym zdaniem w jedenastce powinien być też Marek Hanousek. Jak podano w raporcie był najlepszym piłkarzem I ligi pod względem pojedynków na ziemi - 58 procent (165 na 283).

Gra obu naszych drużyn była oparta o skuteczne podania. Piłkarze ŁKS w sumie podawali piłkę 509 razy (424 skutecznie, 83 proc.), a piłkarze Widzewa - 480 (400, 83 procent).

ŁKS zdecydowanie wygrał klasyfikację posiadania piłki - średnio 29,16 minut w czasie meczu. Widzew był piąty (26,13)
ŁKS był najczęściej faulowany na własnej połowie (18,2), a Widzew prawie najrzadziej (12,6). ŁKS egzekwował razem z Arką najwięcej rzutów rożnych.

Inne statystyki także stanowią ciekawy materiał do analizy.
Strzelone gole ze stałych fragmentów gry:
1. Puszcza Niepołomice - 13 bramek,
2. Odra Opole - 12,
3. Resovia 12,
4. Miedź Legnica 12,
5. Arka Gdynia 12.

Stracone gole ze stałych fragmentów gry:
1. Stomil Olsztyn - 15,
2. GKS Katowice - 13,
3. Zagłebie Sosnowiec - 11,
4. Sandecja Nowy Sącz - 11,
5. Odra Opole - 10.

W przeciągu całej rundy bardzo duże posiadanie piłki w każdym meczu notują zawodnicy Arki Gdynia i ŁKS Łódź. Na kolejnych miejscach znajdują się Podbeskidzie, Korona i Miedź. Wszystkie te drużyny znajdują się w górnej części tabeli Fortuna 1 Ligi, jednak to Miedzi Legnica udało się przekuć wysokie posiadanie piłki na kapitalny wynik. Reszta drużyn z pewnością przed rundą wiosenną musi pomyśleć o tym, jak w jeszcze większym stopniu przekuć te statystykę na lepsze wyniki.
Średnie procentowe posiadanie piłki:
1. Arka Gdynia - 58%,
2. ŁKS Łódź - 57%,
3. Podbeskidzie - 54%,
4. Korona Kielce - 54%,
5. Miedź Legnica - 54%.

Kolejna statystyka wskazuje, że uniwersalną drużyną w Fortuna 1 Lidze jest Miedź Legnica, która oprócz tego, że ma dość wysokie posiadanie piłki to potrafi też oddać inicjatywę rywalom i zagrać bardzo dobrze pressigiem (stąd duża liczba przechwytów na połowie rywala). Piłkarze Miedzi Legnica przejmują piłkę średnio 38 metrów przed bramką rywala.
Odzyskiwanie piłek / na połowie rywala:
1. Miedź Legnica - 55/11,
2. Stomil Olsztyn - 55/11,
3. Skra Częstochowa - 53/7
4. Sandecja Nowy Sącz - 52/9,
5. GKS Tychy 52/10.

Najwięcej prób odbiorów w Fortuna 1 Lidze mają defensywni pomocnicy. Remigiusz Borkała z GKS Jastrzębie, ma trudne zadanie, bo jego drużyna częściej musi się bronić niż atakować i widać to doskonale w tej statystyce. Na drugiej pozycji znajduje się Marek Hanousek, który rządzi w środku pola Widzewa Łódź. Oprócz tego, że bardzo często przechwytuje futbolówkę to jest także zaangażowany w akcje ofensywne.
Liczba odbiorów (próby/udane):
1. Remigiusz Borkała - 122/89,
2. Marek Hanousek - 137/84,
3. Marcel Ziemann - 89/56,
4. Damian Tront - 82/55,
5. Dominik Radziemski - 86/52.

W klasyfikacji dryblingów, jak zawsze, czołowe miejsca zajmują skrzydłowi. Na pierwszym miejscu znalazł się Javi Moreno z ŁKS Łódź.
Liczba dryblingów (próby/udane):
1. Javi Moreno 96/66,
2. Emile Thiakane 92/58,
3. Olaf Kobacki 100/56,
4. Dominik Piła 107/53,
5. Mateusz Marzec 73/51.

*pod uwagę brani byli zawodnicy, którzy spędzili na boisku minimum 900 minut, czyli co najmniej połowę możliwego czasu gry. Zawodnicy są przypisani do pozycji na których występowali najczęściej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki